Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td


Boscu

Postări Recomandate

Buna,de cand am cumparat masina avea firul de la injectorul nr. 1 taiat si o mufa undeva in spate izolata cu banda.

Precizez ca atunci cand ajung la 110-115km/h mi se taie acceleratia,sau in treptele 3,4,5 nu se tureaza mai mult de 2000-2200 rpm.

Majoritatea mecanicilor mi-au zis ca injectorul cu fir e problema,in arad nu am gasit second.

Un electrician m-a sfatuit(prin telefon) sa pun o dioda de peste 1000 ohmi pe fir intre injector si mufa,dar am doua fire...nu stiu nici pe care fir sa o pun si nici daca va functiona,sau daca fac pagube mai mari :(

Daca ati mai intalnit problema,sau daca ma puteti ajuta cumva,raman profund indatorat http://forum.club4x4.ro/images/smilies/icon_mrgreen.gif

Cherokee 4 Ever :dr1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td

 

Este si pe BMW-ul de 2,5 tds si pe Opel Frontera de 2,5 tds

 

Aia cu dioda las-o la o parte (uit-o)

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td

 

ok,da se potriveste de la bmw sau opel,eu am motorul VM.

cu dioda e gresit?de ce?

Vreau neaparat sa-l rezolv cat mai repede ca ma astetapta un drum luuuung cu el saptamana viitoare(de aia sunt asa insistent)

multumesc de intelegere;si scuze daca deranjez cu numarul intrebarilor

 

http://forum.club4x4.ro/images/smilies/grazie.gif

Editat de alin-jeep
Cherokee 4 Ever :dr1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td

 

salutare ,

ma poate ajuta cineva cu codurile echivalente pentru acest tip de injector (COD OE 04886231AA) , de la alte motoare ? (marca, model , an de fabricatie) sau de la alti producatori de injectoare

BOSCH

MAGNETI MARELLI

RENAULT

 

 

VA MULTUMESC

eu am gasit pe un forum din rusia ceva dar mi greu sa inteleg dupa traducerea google.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td

 

ok,da se potriveste de la bmw sau opel,eu am motorul VM.

cu dioda e gresit?de ce?

Vreau neaparat sa-l rezolv cat mai repede ca ma astetapta un drum luuuung cu el saptamana viitoare(de aia sunt asa insistent)

multumesc de intelegere;si scuze daca deranjez cu numarul intrebarilor

 

http://forum.club4x4.ro/images/smilies/grazie.gif

 

Cu dioda e gresit pentru ca diodele nu au rezistenta.

Senzorul respectiv din injector ajuta ECU sa calibreze cat mai corect avansul. Cand senzorul decedeaza (arc blocat sau bobina intrerupta in senzor) ECU decide ca exista o problema si intra intr-un mod in care limiteaza puterea motorului.

 

Un senzor cu bobina intreaga are rezistenta de aprox 100 ohmi si arcul intern se poate verifica cu un osciloscop, senzorul va produce un semnal cu o frecventa de 1/2 din turatia motorului (daca bine calculez).

 

Ai putea testa cu o rezistenta de 100 ohmi si 0.5 watti in locul senzorului, sa vezi daca ECU e multumit cu asta.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td

 

salutare ,

ma poate ajuta cineva cu codurile echivalente pentru acest tip de injector (COD OE 04886231AA) , de la alte motoare ? (marca, model , an de fabricatie) sau de la alti producatori de injectoare

BOSCH

MAGNETI MARELLI

RENAULT

 

 

VA MULTUMESC

eu am gasit pe un forum din rusia ceva dar mi greu sa inteleg dupa traducerea google.

 

Pune aici link-ul rusesc, sa incercam si noi sa lamurim traducerea.

 

In mod normal diuza si presiunea de deschidere a unui injector sunt dimensionate pentru motorul pe care a fost instalat. Daca actionarea senzorului se face un corpul injectorului si nu in diuza lui, ai putea folosi un corp care potriveste fizic in chiulasa, pe care se monteaza diuza originala a Jeep-ului. Cu tarare bineinteles.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema injector cu fir la cherokee 2.5 td

 

hello ,

revin cu cercetarea facuta de mine online plecand de la codul OE al injectorului d epa masina 04886231AA

 

Aaici am gasit o lista ampla de coduri echivalente (nu stiu daca sunt ok)

 

https://www.finn.no/bap/webstore/ad.html?finnkode=37701920

 

am inceput sa caut aceste coduri pe net, am reusit sa gasesc echivalente intre cateva din codurile de pe acea lista FIAT 7778148 , IVECO 7778148, LANCIA 7778148, RENAULT 50 01 836 669 inclusiv pe pagini de vanzari din romania

 

https://www.pieseauto.ro/injectoare/renault/trafic/injector-renault-trafic-platou-sasiu-pxx-1593421743.html

 

Problema mea este ca nu am o confirmare ca potriveste altceva , as vrea sa iau un produs nou deoarece cele folosite au deja o "uzura" si teoretic o durata de viata mai mica.

 

Am cerut aceste informatii mai multor comercianti si respectiv producatori de injectoare, va tin la curent cu ce informatii mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare