Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!


bigdaddy

Postări Recomandate

Buna ziua

As dori sa cer un sfat de la cei patiti :old ... Trebuie sa demontez corpurile de aluminiu de la MRL-urile de pe Terrano . Partea dreapta nu mai cupleaza, musai inspectate.

Din pacate suruburile speciale M4 , cele cu cap tronconic, sunt blocate in locas :hm ... Eu le-am montat acum cativa ani, le-am strans se pare cam tare ...ce-i drept nu cu cheie dinamometrica. Am reusit sa scot unul singur, nici urma de rugina pe el. In rest am rupt deja 3 chei Torx 15 ... :) mai am 11 de scos!

 

Am incercat sa strang/destrang cu cheie Tx simpla L, cu "bit" cu clichet, am batut usor in ele ... nu prea mai stiu ce sa le fac. :hl

 

Nu merge incalzit, are piese din plastic in imediata apropiere, sprayul nu ajuta, nu intra sub conuri, ele functionand ca centrare - etansare. Deocamdata nu vreau sa intru in ele cu masina de gaurit :fr2 , imi va fi greu sa scot ulterior cioturile din butuc...

 

Ceva idei de cum s-ar putea convinge suruburile sa iasa ? ( in afara de rugaciune :pl )

 

Multumesc!

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Eu as curata bine de tot, as sufla cu jet puternic de aer comprimat, apoi degripant, ciocaneala, zei, diavoli, Torx-uri bune si rabdare.

 

Daca nu merge si nu merge, le poti gauri linistit, sunt lungi si le vei putea desface cu un cleste. Ele nu sunt blocate in filet ci in con.

Asa se intampla, unii le strang ca bezmeticii, nu mai umbla cu anii la ele si nu se mai desfac.

Mai greu o sa-ti fie sa faci rost de acele suruburi...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Dupa ce le "inmoi" bine in degripant, ceva gen WD40 incearca si foloseste o surubelnita cu impact, din aia in care dai cu ciocanul si invirte surubul.

E ca un cilindru de otel zdravan.

Mai e o versiune, incearca sa faci o adaptare de surubelnita la un rotopercutor pus pe dalta si sa invirti cu mina de adaptorul ce tine TX15.

Ideea e sa bata ceva in surub, in felul asta rupe aderenta filetului.

Surubelnita cu impact am folosit si e chiar buna.

Asta: https://www.google.ro/search?q=surubelnita+cu+impact&biw=1366&bih=615&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwi6q_uA-ePMAhVDtRQKHXqhAywQ_AUIBigB

 

Grig

 

P.S. Inceara eventual cu o cheie pneumatica cu impact , reglezi momentul mai jos sa nu rupi torx-ul din prima.

Socurile ajura .

 

Grig

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Si eu am patit asa la un mrl avm. S-a rupt cheia torx fix cat capul surubului.

Am incercat sa gauresc dar fara succes. Am batut cu o surubelnita buna pana am facut sant ca sa pot sa desfiletez.

Alta solutie nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Eu folosesc la suruburile sau piulitele intepenite o cheie de impact electrica la 12V (Mannesmann). Are patrat standard de 1/2 ", la care iti trebuie un adaptor pentru capul torx, care exista in unele truse de chei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Incetati bre cu cheile pneumatice de impact:ha:

Torx-ul T15 are vreo 3 mm, pe de o parte.

Pe de alta parte, intelegeti ca acele suruburi rar se blocheaza in filet, mai mult se blocheaza pe con, care are o suprafata enorma in comparatie cu metricul surubului, basca e din fier si sta intr-o carcasa din aluminiu/zamac/kakat ce-o fi ala.

Rezultatul imediat si inevitabil este ruperea bitului Torx, daca nu te-ai cacat in scaldatoare ramane si ciotul intepenit in surub si hai pa.:ha:

 

Curata bine, foloseste degripant, bate cu un dorn potrivit in capul surubului, fara sa strici profilul torx, bate si in capac ferm dar fara sa il spargi, in dreptul fiecarui surub, folosind un lemn drept tampon, nu direct cu ciocanul.

Intre capac si corpul MRL-ului exista o garnitura, daca aplici suficiente socuri capacului se mai preseaza garnitura si detensionezi ansamblul.

 

Cumpara-ti cateva capete T15 (accesibile ca pret, si mai bune decat media chinezestilor, ia Draper sau Unior, daca te bag pe vreun Facom sau Stahlwille/Gedore/Hazet s-ar putea sa-ti convina sa iei MRL-uri noi direct:ha:) pe tubulara purtatoare de 1/4" si foloseste un "T" de 1/4" ca sa poti roti echilibrat si centrat pe surub. Si nu trage ca nesimtitul, daca nu se misca o iei de la capat, bataie, degripant, vreun zeu-doi si bere multa.

 

Cu rabdare le scoti pana la urma.

 

Eu am faramat multe MRL-uri AVM, poate ai noroc si nu am aruncat toate suruburile.

Ma anunti cand le-ai scos, sa nu caut degeaba in galeata cu maimutze:wink:

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Pe torx 15 nu prea ai ce impact sa aplici , e mic rau ... se sparge varful ... Nasol ...

 

Revenind , daca incalzesti capacul e mai rau , se strange si mai tare pe con ca aliajul usor de dilata dublu decat surubul , ai fi cam atunci cand se scurteaza surubul . Nasol ...

... poti baga si aghiazma , nu prea ajunge sub con ... Nasol , iar ...

... cu gaurirea- mult succes iti doresc , se poate dar numai cu burghie HSSCo si multa rabdare , multe ascutiri la o singura gaurire . Dar , de foarte multe ori gaura deviaza si obtii un con partial gaurit care desi e gaurit , inca mai tine pe jumatate in gaura . Daca ai dori sa continuui gaurirea , se ajunge si la afectarea capacului , burghiul va avea tendinta inplacabila sa devieze si mai mult de la piesa de otel spre corpul mult mai moale al capacului , obtinand o inutila gaurire partiala a capului surubului dar si o distrugere a locasului conic din capac . Iara din nou ... tot asa ... nasol ...

 

... si la suruburile cu torxul rupt si blocat in ele nu prea ai ce sa le mai faci cu gaurirea ... ... Nas ... ... nu-i a buna , vreau sa zic ...

 

Problema e clasica , suruburile in cauza nu trebuiesc stranse ca de fapt doar tin capacul , nu sunt solicitate ... trebuie neaparat montate cu antigripant pe ele - pasta cu Cu , cu Al , cu Ni ... ce-o fi ... se gasesc ,antigripanti fabrica toti aia ... Loctite si altii .

 

 

Probabil ca ai sa strici un capac (... maxim doua , cel putin la gauri ... ) si pe urma ai sa ajungi la capace prinse cu suruburi M5 in gaurile majorate , parasind infamul surub de aprox 4,5 cu cap conic .

 

Daca cumva reusesti sa scoti suruburile si sa recuperezi capacele , eu as putea sa-ti dau ceva surube desi le pretuiesc ca pe iarba miresei ca le tin ca stoc operativ pentru reparatii . Exact acelesi reparatii ...

 

Incearca sa ai un bit T15 de calitate buna pus pe o caoda teu fixa si in timp ce tii tensionat spre desfacere ciocanesti usor dar instistent cu un ciocanel mic , in capul teului . Mie de cele mai multe ori mi-a mers ... dar , si de multe ori am pierdut varful la torx sau s-a stricat capul surubului . Daca e intepenit bine , e intepenit bine si cam aia e ... am pierdut si destule capace , unele inca mai pot fi remontate dar trebuie un bob de silicon pe gaura care devine inutila daca se rupe interiorul ei ...

 

 

Cu multa rabdare se poate demonta intreg MRL-ul asamblat folosind un imbus hex cu cap redus . Dar , daca cumva e montat corect cu siguranta pe canalul exterior al planetarei ) tot nu iese ...

 

Treaba e ca am si io capace , si suruburi , deci pun'te pe treaba , ceva o iesi , cumva , mai intreg , mai faramat ...( si mie mi-au iesit tot asa ... mai intregi , mai nu ... si am ceva rabdare , nu beu tutun de suparare , nu injur feru' ... ca n-ajuta la nimic ... ) .

 

... daca stau sa cujet acu' , putintel lichid de frana care e relativ caustic ar fi numai bun , poate ca mai face si el ceva ... io n-am incercat , pana acum .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Cheia de impact se poate regla si daca o pui la minim cu grija nu rupi torxul ala chiar daca`i mic.

Ideea e sa`i dai socuri repetate chiar daca sint de amplitudine mica, frecventa este esentiala.

Torxurile UNIOR si DRAPER is bune dar extrem de casante, Facom insa sint mai rezistente.

Cauta ca sint si speciale de impact, au hexagonul de 8mm.

Astea le am aici, is Unior si sint cam fragile.

De batut in surub un amic are o improvizatie facuta dintr`un burghiu SDS la care a sudat adaptorul de biti si un miner.

Cu bormasina pusa pe dalta bate si invirte cu mina adaptorul de miner.

Eu folosesc surubelnita cu impact si ciocanul .

M`a scos din destule magarii mai ales la suruburi Ph, Pz sau - deoarece prima data intra bine in capul surubului

si abia dupa aia roteste.

Are avantajul ca lucreaza in socuri.

 

IMG_0357.thumb.JPG.b004563788b31007a7293362084cfff0.JPG

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Sa bati cu percutorul si sa rotesti cu mana da, este o idee foarte buna.

Pistolul pneumatic nu stie sa bata fara sa roteasca, nu ai control.

Surubelnita manuala de impact are acelasi dezavantaj, ba chiar mai rau in cazul dat.

PH sau PZ sunt din alt film, TORX-ul este cel mai ticalos surub inventat vreodata, are un raport inechitabil intre diametrul de rezistenta al sculei si diametrul surubului.

 

Repet a "n"-a oara, surubul MRL-ului AVM are un con buclucas, trebuie tratat ca atare.

 

Primelor AVM-uri pe care le-am montat pe masina le-am strans capacele gospodareste, cu crichetul, ca lumea asa, sa tina:grin:

Dupa cateva luni, mi-a trecut prin cap sa le desfac, sa vaza ochiul meu ce mai e pe acolo.

Nu va zic cat am transpirat, cat am mesterit, bodoganit, coborat zei si sfinti, urcat diavoli, mamaligi si dinti coroborate cu origini si stramosi:ha:

De atunci, le strang DOAR cu o surubelnita Torx.

Ca idee, pentru orice surub strans sa zicem la 20 Nm, este nevoie de un efort mai mare la desfacere, daca vrei sa il desurubezi imediat trebuie sa aplici un moment mai mare.

 

TOATE sculele se strica la desfacut suruburi/piulite, nu la strans.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Exista un spray degripant de la WURTH , care cica raceste ansamblul , eu am folosit unul si am avut rezultate uimitoare , aproape incredibil , incercasem tot felul de solutii si inovatii pana mi-a dat prin cap sa dau cu Wurth in loc de WD40 (le aveam pe ambele) , am ramas impresionat de sprayul de la wurth , incearca si tu.La mine a fost vorva de o alta problema , nu MRL AVM ,dar poate ai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

eu m-am batut de problema asta la ambele masini. La terrano trebuia sa fie schimbat in burduf de planetara si pana sa ma trezesc eu amicul meu care imi serviseaza masina a si taiat cu masina de gaurit doua capete de suruburi. Atunci am zis STOP , ca ma ocup eu de ele , altfel la final trebuia sa iau alte mrl-uri ...

Metoda mea a fost cu torxuri bune ( eu am folosit Proxon ) , puse ca pe o surubelnita portabila si pe capul ei carat la ciocane. Apoi WD40 , iar ciocane , apoi torx in cheia cu clicket si incercat de desfacut cu putin elan. Ei da din pacate din cele 22 de suruburi ramase numai circa 1/2 au mers cu metodata asta. Restul nu si nu ! Pentru restul am aplicat tot metoda asta insa am mai facut ceva , cu o surubelnita mica si ingusta in gurita am incercat sa ma insinuez intre marginea capului surubului si corpul de aluminiu , apoi ciocane. La unele suruburi am largit doar putin (aluminiu e tare moale ) la altele s-a spart in zona respectiva locasul. Ei dupa faza asta s-au desfacut toate.

Ca sa desfac toate suruburile am spart cam 40 de chei torx (nu exagerez). Dupa ce reusit suruburile au fost date bine cu vaselina si infiletate fara a fi stranse decat foarte usor si de atunci o data pa circa 6 luni , le desfac usor pe toate si apoi le reinfiletez la loc. Nu am mai avut probleme.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Multumesc pentru sfaturi !! Si in special pentru incurajari, am crezut ca sunt singurul care "se impiedica" de cateva suruburi... Acum un update la situatie ... am mai scos un surub, am mai rupt o cheie. Insa situatia a devenit nasoala - am 4 suruburi cu resturi de TX in locasuri :( si un MRL corp principal de MRL care se misca din cauza loviturilor aplicate ... bineinteles este fixat si cu inelul de siguranta, doar facem lucrarile ca la carte.

Apropo, am citit instructiunile de montaj (dupa 6 ani) .... zice 3 (trei) pana la 4 (patru) Nm la momentul de strangere, deci trebuia strans cu surubelnita de ceasornicarie.....

 

Toate cele bune !

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Multumesc pentru sfaturi !! Si in special pentru incurajari, am crezut ca sunt singurul care "se impiedica" de cateva suruburi... Acum un update la situatie ... am mai scos un surub, am mai rupt o cheie. Insa situatia a devenit nasoala - am 4 suruburi cu resturi de TX in locasuri :( si un MRL corp principal de MRL care se misca din cauza loviturilor aplicate ... bineinteles este fixat si cu inelul de siguranta, doar facem lucrarile ca la carte.

Apropo, am citit instructiunile de montaj (dupa 6 ani) .... zice 3 (trei) pana la 4 (patru) Nm la momentul de strangere, deci trebuia strans cu surubelnita de ceasornicarie.....

 

Toate cele bune !

 

ar fi preferabil sa mergi pe torxuri care nu sunt casante , ceva care se indoaie un pic inainte sa faca poc. Dupa fiecare incercare ,inspecteaza cheia, daca vezi ca are cel mai mic semn de indoire , la gunoi si torx nou, asa poti evita sa se mai rupa in capul suruburilor. Cel putin eu asa am facut.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

... prea adevarat... s-au rasucit putin , adio vise cu 15 Nm ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Pun o foto cu a mea cheie cu impact si ce a facut cu un surub mai incapatinat.

Nu a rupt nimic, dar a durat cam un sfret de ora sa`l "desfac" pe surubul ala incapatinat, in fapt ruginit in scutul de

aluminiu.

 

IMG_0002.thumb.JPG.1ff1fbaeae5ee90ed3b631cbe8d1a9bf.JPG

In esenta la astea trebuie multa rabdare si ciocan pe masura surubului de desfacut.

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Revin cu un update :) ... Intr-un final am reusit sa demontez MRL-ul buclucas - 5 suruburi extrase intregi + 1 rupt in butuc. Metoda de convingere a fost ciocanul de 500 de grame + coada de burghiu aplicate pe capetele suruburilor si lovituri repetate in capacul de aluminiu. In afara surubului rupt s-au mai desprins doua bucatele din capacul de aluminiu in dreptul nervurilor din butuc.

Am sa fac cateva poze, inclusiv cu motivul blocarii MRL-ului in pozitie decuplata.

Multumesc tuturor pentru sfaturi :tk

Editat de bigdaddy

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Cum scriam acum cateva zile, cateva poze si comentarii :)

 

MRL-ul buclucas : MRL.jpg.9693b92b359d0a21f2b01f7ae746e3cd.jpg

Se vad zonele in care capacul a cedat :( nu-i grav se poate utiliza in continuare.

 

Suruburile si bucata de canelura rupta, ceea ce a dus la blocarea mecanismului:

Suruburi_canelura_rupta.thumb.jpg.0764613beb0bb69e5160f61fcfe6f3eb.jpg

 

Ceea ce m-a surprins este cat de bine s-a pastrat interiorul MRL-ului, dupa 6 ani de utilizare fara demontare. A fost si in noroi, si-n apa, nu a fost chiar menajat.

 

Dupa_6_ani.thumb.jpg.0a9b020235ce1411a29ab033810e593d.jpg

 

Cateva poze cu coroana de blocare si canelura rupta ... bucata care s-a desprins e din zona de ghidare a coroanei , probabil a prrins un soc la o cuplare partiala :(

 

Canelura_rupta.thumb.jpg.3a280e54029fe2e924ba3713202077bf.jpg

 

765054230_Coroana_cugheara_lipsa.thumb.jpg.fb146bdc6066bbdbdb88bb6584953644.jpg

 

Coroana.thumb.jpg.ace62a413305c7f806fe2fe3da4a1563.jpg

 

Acum am masina hibrida :) pe stanga MRL maual, pe dreapta automat ... l-am montat inapoi pe cel original,automat, pana rezolv situatia.

 

Toate cele bune !

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Demontare suruburi de fixare capac MRL manual AVM - Help Please!

 

Sa bati cu percutorul si sa rotesti cu mana da, este o idee foarte buna.

Pistolul pneumatic nu stie sa bata fara sa roteasca, nu ai control.

 

Fiind frig am luat un pic la purecat pistolul pneumatic ...

Stie sa bata usurel si ai control asupra lui din ...regulatorul de presiune.

Am incercat sa desfac ceva suruburi cu Torx 20 si merge fara sa rupa ceva dar la petarda mea pe la 2 bari presiunea.

Asa merge usurel si destul de frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare