Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro


med_max

Postări Recomandate

Salut baieti,

 

Rugaminte ...

Din pacate nu ma pot decide pt aceste anvelope...

35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

Care sunt diferentele dintre KM2 si STT Pro ...

Nu fac f mult offroad ... si daca fac este usor spre mediu ... ma intereseaza sa se descurce bine si iarna ... zapada si gheata ... gheata mai diff pt orice pneu ....

Stiu ca varianta optima pt mine ar fii AT, dar sunt cam scumpe si nu imi plac cum arata ....

Astea 2 modele nu este mare difrenta intre ele ... dar nu ma pot decide care sunt mai bune ... si care ma avanteajeaza ...

 

Momentan am un kit ARB de 2 inch ''' bara ARB fata / spate, si winch pe fata ...

Am vazut 37 montate si pe masina stoc, cu distantiere roti si aripi date jos sau taiate ... in teorie ar trebui sa intre si cu susp pe 2 ''

daca nu o sa ii mai pun in caz de urgenta un body lift 1.25'

 

Astept pareri si recomandari ..

Pro si contra bineinteles ... si motivele pt care sunt pro sau contra :)

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Are cumva idee unde pot gasi BfGoodrich AT KO2 37 12.5 r17 ca am tot cautat pe net si nu am gasit ....

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Are cumva idee unde pot gasi BfGoodrich AT KO2 37 12.5 r17 ca am tot cautat pe net si nu am gasit ....

 

Pe e-bay.....USA

http://www.ebay.com/itm/BFGoodrich-All-Terrain-T-A-KO2-37-12-50R17D-RWL-124R-/371632300832?hash=item568702e320:g:smcAAOSwWnFV-uoy&vxp=mtr

 

Dar chiar vrei musai dimensiunea asta....?

 

Capture.thumb.JPG.c61589d0457957385948b6f13bdcbb79.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Pe e-bay.....USA

http://www.ebay.com/itm/BFGoodrich-All-Terrain-T-A-KO2-37-12-50R17D-RWL-124R-/371632300832?hash=item568702e320:g:smcAAOSwWnFV-uoy&vxp=mtr

 

Dar chiar vrei musai dimensiunea asta....?

 

[ATTACH=CONFIG]264272[/ATTACH]

 

Salut Astral ...

 

Stiu ca suna ciudat ... dar de fapt anvelopa aia de 37'' masurata real este de fapt 35'' ...

 

Mie-mi trebui o anvelopa care sa mearga mai peste tot ... si astea BFG KO2 am inteles ca sunt f ok ...

 

Daca ai alta recomandare ... pt o anvelopa 35'' dar care sa masoare 35'', sau 37'' ...

Daca e mai ieftina si mai bine :)

 

Astept sfaturi ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

De ce nu studiezi si varianta Maxxis Trepador .Nu sunt scumpe si stiu cine a montat 37 pe Rubicon cu 4 usi si spune ca sunt mult peste orice anvelope a avut si pe care le-a testat .Si eu am comandat 35-uri pentru urmatorul proiect Yj

... in plus avem vanzator printre noi

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?92117-Anvelope-Off-Road-MAXXIS-reducere-la-seturi-de-4-sau-5-buc-!

 

Spor si bafta la alegere si achizitie :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Cunostinta ta iti poate da mai multe detalii despre ele ? +++ ----, cum se comporta pe asfalt dar si off...

masura lor reala montate pe masina... care model il are cel MT sau Radial (Bias) ... ca mie-mi trebui model Bias care are profil aproape de AT ... alea din link sunt MT ... threaduri mult prea mari pt ce fac eu ... asa as putea lua KM2 care sunt la 970 ron 37 x 12.5 ( care de fapt sunt 35 ) ...

Iti poate spune daca a facut ceva modificari la masina ma refer la pinioane etc ... poate si poza ...

 

Ms fain ....

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

nu ii cam mult 35/37 pentru mediu/soft. Adica pe gumele astea si cu masina accesorizata corect poti face trasee de open sau extrem.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Pai de fapt 37 e cam 35 si 35 cam 33 montate pe masina ...

Daca poate masina de ce nu ...

Acum am varianta stoc ... Care le voi vine cel mai probabil cand o sa comand cauciucurile ... cu astea arata ca o trotineta ...

Plus cu 37 pe ea arata intr-un mare fel ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Pai de fapt 37 e cam 35 si 35 cam 33 montate pe masina ...

Daca poate masina de ce nu ...

Acum am varianta stoc ... Care le voi vine cel mai probabil cand o sa comand cauciucurile ... cu astea arata ca o trotineta ...

Plus cu 37 pe ea arata intr-un mare fel ...

 

Nu inteleg de unde o stii pe asta cu 37 este 35 si 35 este 33 .Depinde cum masori ,presiunea in roata ,janta ,greutatea masinii ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Nu inteleg de unde o stii pe asta cu 37 este 35 si 35 este 33 .Depinde cum masori ,presiunea in roata ,janta ,greutatea masinii ....

 

Salut Alin ...

Dupa multe ore de sapaturi pe net in ultimile 2 sapt ...

Masura nu a fost determinata de mine ci de altii ... se poate gasi pe google sau youtube foarte usor.

Masurile au fost cu pneurile montate pe jenti originale si cu o presiune de 2 si 2.2 bar.

Se castiga mai mult de 35'' pe jk in 2 usi .. dar pe jku sunt de 35'' masurate live in video cu ruleta si in multiple poze.

Astea fiind masuri reale nu date de producator ...

 

Difera de la producator la producator ... dar in special cei de la BFG au tendinta sa exagereze un picut cu masurile ...

 

Daca ai alta parere ... ascultam dar vreau si poze ... ca sa vedem masura exacta ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Am un Wrangler 2.8 CRD RUBICON 2016 fara modificari si am 2 intrebari referitoare la anvelope.

 

1. Vreau sa montez niste COOPER® - DISCOVERER STT PRO WITH WHITE LETTERING 275/65/R18.

Am vazut ca este o dimensiune optionala la modelul de fabrica pe site ul CARID

Aceasta dimensiune este recomandata si de producator?

 

2. Cat de bine se descurca aceste anvelope in zapada mare si pe gheata?

Vreau sa-mi fac un pachet cu aceste anvelope pentru iarna si vara doar in off road si un alt pachet sa-l fac pentru vara mai soft, on road.

Alminteri o sa am nevoie de 3 pachete de roti(iarna, off road si vara on road)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

ca diametru sunt incap sigur...ca latime s-ar putea sa atinga si sa ai nevoie de flanse. cauta ceva 265 sau 255

Asta cu recomandat de producator uit-o. Ei ti-au recomandat duelerele ale ht care nu sunt ceea ce trebuie pentru cine isi cumpara rubicon.

STT-urile sunt potrivite pentru masina asta in combinatie cu duelerele si apoi mai vezi....poate prinzi gustu si vrei 37-uri....poate ramai la mall crawling si nu mai ai nevoie de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere Anvelope pt Rubicon unlimited 35''/37'', BSG KM2 sau COOPER STT Pro

 

Mda, asa am sa fac.

STT-urile oricum trebuie sa le iau si daca nu sunt multumit de ele iarna, abia atunci o sa cumpar dedicate de iarna, cu valente offroad.

Ramane sa vedem la ce dimensiune ma hotaresc, pentru ca vreau mai late.

Mai astept pareri si intre timp imi fac niste calcule cu jante de 8x18 et45 sau 8.5x18 et35, desi la prima vedere roata o sa se lateasca si spre interior, nu doar spre exterior:)

Varianta distantierelor o exclud in momentul de fata.

 

Cat priveste H/T-urile, cred le-au pus doar ca si cel mai bun compromis, consum, allseason...dar in nici un caz off road.

Scap repede de ele ca sunt noi noute si ma orientez la primavara spre unele dedicate de vara, cu 20-40% offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare