Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebare despre uleiul original Toyota


dogo

Postări Recomandate

Salut,

 

Am gasit la magazinele de profil ulei original Toyota.

intrebarea este, acest ulei din magazin este una si acelas cu cel de la reprezentantele Toyota.Merita cumparat ?

Sau nu are nimic in comun cu cel de reprezentanta?

 

Chiar vreau sa stiu.

 

 

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Interesanta intrebarea.

 

Niste poze erau binevenite pentru a face comparatia, macar a...ambalajului!

 

http://www.epiesa.ro/ulei-motor-toyota-5w30-5l-acc-281.htm#

 

 

Cam asta-ar fi linkul cu poza aferenta.

 

Multumesc

 

Cam asta-ar fi linkul cu poza aferenta.

 

Multumesc.

 

poza486956425_281(1).jpeg.b621008403b97356a828461d36a1cc1e.jpeg

Editat de teddybear
postari consecutive cu acelasi subiect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Cam asta-ar fi linkul cu poza aferenta.

 

Multumesc

 

Aha! Deci...e vorba de un magazin online, credeam ca le-ai vazut live, asa ca dilema ramane!:grin:

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Aha! Deci...e vorba de un magazin online, credeam ca le-ai vazut live, asa ca dilema ramane!:grin:

 

Dilema nu ramane, pentru ca nu exista.

 

De fapt e foarte simplu,intrebarea ramane; continutul din acest recipient este unul si acelas cu cel pe care il livreaza si il folosesc cei din reprezentante le Toyota sau nu?

 

Nu cred ca firmele ce vand astfel de produse afiseaza imagini de produs ce nu are un corespondent similar (live),zic.

 

Stie cineva daca uleiurile de la Toyota sunt produse in Turcia si cele din afara reprezentantel il cumpara ..de unde?

Sau Toyota are o fabrica de productie non Turcia si este atent produsa de cei din Ja...po..ni...a.

Un exemplu, uleiurile Motul se produc in Franta ( asta sigur)..deci?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

intrebarea corecta este...cine este producatorul acestui ulei?

 

Toyota cu siguranta nu este :grin:

 

exact ca la Jeep...uleiul Mopar.....

 

Intrebarea mea era...cam asa:( din poza de mai sus ) este cel pe care-l folosesc cei de la reprezentantele toyata,,,sau nu?

 

Voiam ( astepta) un raspuns perinent...DA sau Nu

 

Multumesc

 

Intrebarea mea era...cam asa:( din poza de mai sus ) este cel pe care-l folosesc cei de la reprezentantele toyata,,,sau nu?

 

Voiam ( astept) un raspuns pertinent...DA sau Nu

 

Aici asptep sa-mi raspunda cei care au fost intrun service Toyota( dealer sau dedicat) sau lucreaza acolo.

 

 

Multumesc

Editat de teddybear
postari consecutive cu acelasi subiect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Am inteles.Multumesc

 

uleiul mobil vine vrac si se eticheteaza la noi....pe vremea cand lucram la piese auto lipeam colante cu mobil 1 de imi venea acru in suflet ;)

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

in acest caz da...ambalajul e acelasi...ce e in el...nu garantez:grin:

 

Mda, cine stie cunoaste, sper ca nu pe propria piele...

La service la Timisoara unde imi faceam reviziile la Terrano 2 baietii aveau uleiul la butoi.

Toata lumea era mai linistita din punctul asta de vedere.

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Eu cumpar intotdeauna uleiurile online din Germania. Astept acum un pachet cu uleiul de Mercedes (sprinter 5W30) si am comandat si un schimb pentru Rav-ul sotiei adica acesta :

 

http://www.ato24.de/schmierstoffe-lubricants/auto/motoroil/toyota-engine-oil-sae-5w-30-premium-fuel-economy.html?child=2298

 

Va puteti face simplu un cont si cumpara de la ei. Trimit in RO . Sigur nu sunt facute in Turcia !

 

Am acasa un bidon de ulei Toyota 5W30 cumparat de la epiesa.ro, cand ajung acasa pe 29.06 fac niste poze detaliate cu ambele bidoane si vedem diferentele. Sunt sigur ca pe unul scrie made in EU iar pe celalalt nu.

 

Revin cu poze...

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

 

 

Am acasa un bidon de ulei Toyota 5W30 cumparat de la epiesa.ro, cand ajung acasa pe 29.06 fac niste poze detaliate cu ambele bidoane si vedem diferentele. Sunt sigur ca pe unul scrie made in EU iar pe celalalt nu.

 

Revin cu poze...

Pozele cu bidoanele sunt la fel. Si eu comand constant de pe epiesa. Repere mai ieftine, varietate mare, zicea cineva ca pot fi contrafacute..... La mine toate piesele aveau holograma de rar. Apoi cine stie ce pun in cutii.. Nu fac reclama la site, am dat o parere

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Deci asta este uleiul pe care eu il cumpar de pe site, atasate cateva poze. Marcat detaliat Made in Germany ! Ce contin bidoanele care se pot achizitiona din RO de pe diverse site-uri sau boutique de cartier nu stiu si nu vreau sa aflu .

2012793830_UleiGermania1.thumb.jpg.430a61f41d70aae9fef411385cf4f690.jpg

1726160972_UleiGermania2.thumb.jpg.a928d70fbe0576e89df8caa34591deb3.jpg

1313164808_UleiGermania3.thumb.jpg.16c4f5bfc63641abbdb6ed223a48ee03.jpg

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Va salut, am citit topicul de curiozitate. Ce vad eu, este ca tipurile de ulei sunt diferite. Cel de la epiesa.ro este ACEA A1/B1-A5/B5 (e bine de stiut ca il pot folosi la Land Rover), cel de la ATO24 este ACEA C2, iar cel de la Ravenol este ACEA C3. Ma surprinde faptul ca cel de la ATO24 are propiul nume trecut pe eticheta !!! Chiar daca toate sunt 5W30, probabil stiti ca nu sunt compatibile. Cine vrea sa le foloseasca doar dupa gradul de vascozitate(iarna-vara), e liber sa o faca. Ulei Toyota, in opinia mea, cu siguranta nu exista. Chiar si cel ''original'', sa zicem, este facut de un producator de uleiuri care si-a dat mana cu Toyota pentru a pune eticheta cu numele marcii auto. Probabil cineva de la reprezentanta Toyota sau chiar de la alte service-uri de renume, poate sti cine este acel producator de uleiuri. Trebuie ''sapat'' mai mult. Numai de bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare despre uleiul original Toyota

 

Dragos, daca tot veni vorba de clasificarea ACEeA, cred ca este nevoie de o informarea completa pentru tot colegii care citesc acest topic, zic eu interesant . Deschideti link-ul de mai jos :

 

http://www.xoil.ro/lubrifianti/tribologie/#clasificarea%20ACEA

 

Cat despre cine produce uleiul de Toyota, e mai putin interesant atata timp cat aditivii din el sunt de calitate si nu este'botezat'. Parerea mea este ca exista mai multi producatori ai lui, depinzand de zona geografica/continent.

Editat de Astral
acEEa....
RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare