Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Isuzu D-Max model 2010


GabiBamse

Postări Recomandate

Buna seara,

Doresc sa achizitionez un Isuzu D-Max. Am gasit unul dar in urma unei verificari de rutina am observat o vizibila scurgere de ulei intre cutia de viteze si diferential. Masina arata si merge foarte bine inclusiv cutia. Acum nu stiu daca este o problema grava sau care se poate remedia sau chiar merge asa. As fi atasat si o poza dar nu am reusit, din cauza formatului pozelor.

Multumesc

O seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

Daca e automata si uleiul e rosu, nu te bga sa o cumperi, scurgerea poate prevesti multe rele in ceea ce priveste cutia de viteze.

Daca e manuala sau e automata si uleiul scurs este negru ( motor sau valvolina de cutie) , te paste numai o demontare a cutiei de viteze de pe masina si inlocuirea simeringului de palier motor sau a celui deb priz cutie de viteze. Ocazie in care vei vedea si cum stai cu ambreiajul.

PS- motorul este de 2,5? Eu sunt fanul celui de 3,0 Td , e f robust dar din nefericire nu s-au importat in Ro.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

De obicei acolo este ulei de motor, se pierde pe la simeringul de la vibrochen, din spatele volantei. De intamplat, depinde cum ai ghinionul. Se poate sa se intample ceva sau sa nu. Daca uleiul ajunge la ambreaj, se poate ca acesta sa inceapa sa patineze. Scade nivelul de ulei la motor, daca nu esti atent sa il verifici regulat, poti scapa motorul fara ulei. Ajunge ulei pe evacuarea incinsa, miroase dupa tine/masina.

Dar, poti merge mult si bine poate sa se intample nimic.

Ca sa remediezi problema, cutia jos, volanta jos, eventual si uleiul jos daca suruburile volantei comunica pana in interior in blocul motor, pentru ca oricum la schimbarea acelui simering o sa curga ulei.

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

De fapt, daca ma uit mai atent, este traversa pe care se sprijina cuta de viteze, nu este traversa de sub motor. In cazul asta, scurgerea pare a fi din zona cutiei si nu a motorului. Nu mi-am dat seama din poze care este zona de sub masina.

 

Daca e vorba de cutia viteze/cutia de transfer, atunci posibil acolo sa fie zona de imbinare a celor 2 cutii. In cazul asta, posibil sa existe o zona "tampon" unde se face legatura intre cele 2 cutii, iar separea prizelor de putere ce intra/ies din aceste cutii sa fie separate cu simering-uri, iar uleiul poate fi din oricare din cele 2 cutii.

 

Uite o poza cu cele 2 cutii separate, acum depinde ce ai tu pe masina in mod explicit ca sa poti sa identifici piesele care ar putea duce la pierderea de ulei. In cazul motorului, daca nu urmaresti nivelul la ulei, ar trebui sa te avertizeze sonda de ulei atunci cand e nivelul scazut. In cazul cutiilor de viteze manuale si a celor de transfer, nu stiu multe modele care sa aiba senzor de nivel ulei, iar daca pierderea este de ceva timp, sa nu ajungi cu defecte la cutia de pierde.

 

107113.thumb.png.b13d51f7297b27aa478b4ff6fdea9acd.png

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

20160602_155844.thumb.jpg.8e6e1b304c3dca9652cb0947d3d405a0.jpg

Este la jumatatea masinii dupa cutia de viteze unde se imbina cu diferentialul fata...cutia de transfer ... cum au numit cei de la service zona respectiva... eu nu prea ma pricep...dar o sa ma pun la punct cu toate...

Ca si concluzie este o problema grava? Sau in momentul cand se va desface zona respectiva se poate gasi cine stie ce problema? Sau e un simplu simering/garnitura?

Editat de GabiBamse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

Da, acum se vede clar, pierderea e intradevar intre cele 2 cutii.

Care din ele pierde, poti verifica nivelul celor 2 cutii ( busonul de umplere este si zona de nivel a uleiului).

 

Parerea mea e ca ar trebui sa dai doar cutia de transfer jos ( daca ai access la toate suruburile roata imprejur sa o desprinzi de CV ) si acolo te vei elucida de unde vine uleiul. In oricare din cele 2 cutii, ma astept sa poti schimba simering -urile.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

Pentru inceput curata bine zona respectiva , din poza pare sa fie o contaminare mai mare in zona si e cam greu de dignosticat corect . Daca e curat se gaseste punctual scurgerea si stii cu ce ai de-a face .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

Ca idee cum arata in zona respectiva pentru cutia de transfer ( simering nr 364, cod original 8-97238-999-0 )

 

114528.thumb.png.fca1a7d8fb32f8ed7f2f49ec9e333165.png

 

Iar pentru cutia de viteze, din poza precedenta, e piesa 90 (A) care depinde foarte mult de modelul de cutie.

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

Eu am fost de fata la verificare. Problema este ca desi exista acea scurgere la socaterea busonului de nivel uleiul a curs si din cutia de transfer si din diferential. Asta cu toate ca nu se vedea ca s-ar fi umblat la ele de curând. Asta e ciudat. Dar asta e si parerea mea. Ca este doar un simering.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu D-Max model 2010

 

De cele mai multe ori 3-4 picaturi de ulei sunt de ajuns sa arate urmele respective, de parca a pierdut 1L. O cantintate mica de ulei, strange mult praf si multa mizerie, si poate crea senzatia de scurgeri pronuntate.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare