Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder


adrianfd

Postări Recomandate

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

masina nu am mai vandut-o. i-am dat-o lui frate-miu gratis. momentan nu se mai vinde, se plimba el cu ea.

 

impozitul a fost vreo 1900 si ceva lei anul asta la bucuresti. chiar daca era autoutilitara la 2.8 mare economie nu faci, dai pe rca, rovinieta si per total nu stiu daca economisesti 150euro si faci ITP-ul in fiecare an. eu am avut jeep-ul cu 2.8 autoutilitara si nu am mai vrut.

Impozitul la Y60-ul meu, identic cu al tau dar utilitara, a fost pe 2017, doar 290 de lei. RCA 690 lei, taxa de drum este undeva la 400 de lei.

Diferenta de cost dintre utilitara si autoturism, este undeva la 1300 de lei in favoarea utilitarei.

Stima,

Florin Bogdan

"Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

daca as face un calcul rapid:

1900-200(impozit)= 1700

1700-200(ITP extra)=150

1500-300 (rovinieta)=1200

1200-200(RCA)=1000

 

si am masina cu 7 locuri, nu am treaba cu ITP anual, grilaj despartitor, etc.

 

dar calculul este irelevant pt mine unul, in conditiile in care am masina de X+euro, si o guma+janta costa mai mult decat "economia" facuta pe un an. mia aia de lei = 2 plinuri de motorina de calitate si un pic...

unul din motivele pt care am scos masina de la vanzare a fost ca nu am cum sa ii explic lui x sau y spre exemplu ce kit de inaltare are masina asta pe ea(nu e vorba doar de arcuri/amortizoare) si aialalta de o vede el pe olx la 5-6k are o tiganie in cel mai bun caz arcuri+bodylift/inaltatoare... si niste gume "mari" cu care se taraie masina...

 

poate calculul ar fi relevant pt o masina stoc de cateva mii de euro. altfel este un fel de paradox... au fost si o sa fie topicuri pe forum pt paradoxuri, in cautarea a nu se stie ce.

asa ne uitam pe youtube la nenea ala australian pletos cu TB48-ul lui, deh ce tare e Patrolul, si "uitam" ca masina aia nu e Patrolul "autoutilitara" de pe olx, e o masina de zeci de mii de euro... sau cum amicul lui cu Jeep-ul care rupea tot acum urca cu spatele pe unde nu urca el cu fata si nu se mai rupe nimic...

sunt niste nuante. :wink:

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

masina nu a vazut muntele de cand e la frate-miu dar s-a lucrat la ea intre timp. cutia de viteze a fost reconditionata, schimbat rulmentii, acum nu mai huruie deloc, schimbat ambreiajul, si mult lucru pe partea electrica (a primit si camera de marsarier).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

clipuri/poze nu am, am stat putin in bucuresti (am condus 2500km in 26-27 ore x2 (dus-intors am 5000+km), nu am avut timp de multe). doar o mica plimbare pe stradute.

 

camera e la oglinda, nu stiu marca, frate-miu a montat-o ascunzand firul.

 

are si toate bujiile noi acum. repartitorul de frana era blocat, e fara el pana vine inlocuirea.

ruleaza lin fara nici un zgomot (inclusiv rapoarte), fara sa dea fum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

Uite ca ai aflat de ce erai nemultumit de frane ... cum e fara repartitor ? ...

 

Cu ce se inlocuieste , nou sau SH ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

nou, oricum la frane s-a umblat iarasi si s-a inlocuit, ca nu se facuse ce trebuie si acum sunt relativ ok tinand cont de 35'-uri.

 

mai era un zgomot pe fata mai mult, initial am zis ca era de la rapoartele noi, dar erau niste rulmenti pe langa ce nu fusesera schimbati. si au fost schimbati dupa. amuzant a fost din ce am inteles ca Nissan reprezentanta nu stia codul lor, a citit mecanicul codul de pe cei vechi sa comande pe original.

 

cel mai nasol a fost instalatia electrica ce avusese parte de multe improvizatii al viata ei, s-a topit la un moment dat un fir prin bord si a dat cu fum.

a fost mult de lucru la ea, acum merge si casetofonul original (e drept cu o boxa de la un clio, alta de pe ... ce s-a gasit prin casa).

si aerul conditionat merge bine, a fost facut.

 

ps. lasase frate-miu acasa lc120 si mergea cu patrol-ul. :grin:

Editat de adrianfd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

... cat fu pretul la ala nou ? ... daca e original , se stie ... cat o anvelopa ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

tot am primit intrebari pe pm, cum merg rapoartele 5.43.

 

dupa calculele mele, ar fi nevoie de vreun 36-36.5 sa mai reduca turatia motorului.

 

 

Sa inteleg ca nu recomanzi rapoartele 5.43 in cazul in care masina e echipata cu gume de 33x12.5xR16?

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

in filmulet se vad turatiile la diferite viteze/trepte cu BFG AT KO2 35', de fapt 34.5'.

 

depinde ce faci cu masina.

daca o folosesti preponderent in teren si drumuri scurte doar pe asfalt, cred ca te ajuta rapoartele mai mari.

daca o folosesti destul si pe sosea, gen ture mai lungi unde asfaltul e inevitabil, atunci masina va fi mai turata si vei avea viteza maxima mai mica (eu unul oricum nu as merge mai sus de 90-95 cu ea pe asfalt in mode normal). cum se vede la mine in treapta a cincea avea 2500rpm ~ 90km/h, relativ ok. cu 33' la 90km/h ar trebui sa fie turatiile mai sus nitel.

la mine ideea era ca un y60 lung se preteaza si la niste ture mai lungi (daca nu esti obsedat de comfort) dar si la niste iesiri mai tari, sau chiar o imbinare intre (unde 35'-urile ajuta). spre deosebire de jeep-ul pe care l-am avut unde inevitabil ceva "mai tare" se lasa cu vizita la service...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Patrol y60 2.8l 85KW LWB 1995 zis Thunder

 

in filmulet se vad turatiile la diferite viteze/trepte cu BFG AT KO2 35', de fapt 34.5'.

 

depinde ce faci cu masina.

daca o folosesti preponderent in teren si drumuri scurte doar pe asfalt, cred ca te ajuta rapoartele mai mari.

daca o folosesti destul si pe sosea, gen ture mai lungi unde asfaltul e inevitabil, atunci masina va fi mai turata si vei avea viteza maxima mai mica (eu unul oricum nu as merge mai sus de 90-95 cu ea pe asfalt in mode normal). cum se vede la mine in treapta a cincea avea 2500rpm ~ 90km/h, relativ ok. cu 33' la 90km/h ar trebui sa fie turatiile mai sus nitel.

la mine ideea era ca un y60 lung se preteaza si la niste ture mai lungi (daca nu esti obsedat de comfort) dar si la niste iesiri mai tari, sau chiar o imbinare intre (unde 35'-urile ajuta). spre deosebire de jeep-ul pe care l-am avut unde inevitabil ceva "mai tare" se lasa cu vizita la service...

 

E limpede,multumesc.

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare