Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am dus Defenderul la mare


beka

Postări Recomandate

Saptamana trecuta am facut cel mai lung drum cu Defenderul, pana la Gura Portitei din Alba Iulia. Am fost 7 persoane, corturi si tot echipamentul de camping , roofrack ul full vreo 200 kg, cauciucuri mt federal couragia. Viteza de croaziera 100-110 km/h, cu cateva reprize de 130. 700 km in 9 ore , consum mediu 12l/100km. Temperatura in habitaclu acceptabila datorita fantelor de aer frontale, fara AC, fara folii fumurii. Singura problema întâmpinată, am vazut in benzinarie pe autostrada Soarelui ca imi picura ulei pe la cutie de transfer. Sa fie de la temperatura exterioara sau de la viteza (130)? În rest totul a fost perfect avand in vedere ca unul din pasageri, fiul meu, are un an și 8 luni. Foarte mulțumit de masina!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

1. dupa atatia km ai mai putut sa tii lingura in mana?

2. daca curge ulei inseamna ca inca mai are ! treaba matali este sa mai completezi. Exista un kit de la ashcroft ce e solutia de centrare a reductiorului pe cutie, altfel am tot sch siimeringuri si nu au tinut

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Cam asa a fost si la mine, fara viteza de 130 km/h, in plus cu ceva Toyo Tyres 33/10.5, cu Transfagarasan si la dus si la intors, plus traversare Bucuresti pe la ora 17 :)

Land Rover Discovery 2 , 2004automat,TD5 pentru plimbare

BMW 1200 GS LC Adventure pentru ture

Land Rover Defender 110 , 1999, TD5 pentru alte ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

1. dupa atatia km ai mai putut sa tii lingura in mana?

2. daca curge ulei inseamna ca inca mai are ! treaba matali este sa mai completezi. Exista un kit de la ashcroft ce e solutia de centrare a reductiorului pe cutie, altfel am tot sch siimeringuri si nu au tinut

 

:ha::ha::ha:

 

Tare asta de la punctul 1!!! :2dr :ha::ha::ha::ha:

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Saptamana trecuta am facut cel mai lung drum cu Defenderul, pana la Gura Portitei din Alba Iulia. Am fost 7 persoane, corturi si tot echipamentul de camping , roofrack ul full vreo 200 kg, cauciucuri mt federal couragia. Viteza de croaziera 100-110 km/h, cu cateva reprize de 130. 700 km in 9 ore , consum mediu 12l/100km. Temperatura in habitaclu acceptabila datorita fantelor de aer frontale, fara AC, fara folii fumurii. Singura problema întâmpinată, am vazut in benzinarie pe autostrada Soarelui ca imi picura ulei pe la cutie de transfer. Sa fie de la temperatura exterioara sau de la viteza (130)? În rest totul a fost perfect avand in vedere ca unul din pasageri, fiul meu, are un an și 8 luni. Foarte mulțumit de masina!

 

 

Ma intereseaza cum ai ajuns pana la mare! Unde ai campat si ce dificultati ai intampinat pe traseu?

Avem de gand sa facem si noi o iesire pana la Gura Portitei si sunt informatii care ne-ar ajuta sa ajungem repede si cu bine, fara probleme din partea autoritatilor la patrunderea in rezervatie si la camparea in locuri salbatice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Soseaua nu apare in job descriptionu acestei masini, eu zic ca ieste o performanta.

 

Ahh adica ce nu-i place pe sosea, nu stie sa mearga pe asfalt? :)

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Sunt pe youtube film. cu Def pe sosea prin curbe. Film de groaza ))).

 

Si prin filmele serioase mai gasesti secvente de groaza...ai condus Defender si te-a ingrozit??

Iti garantez eu ca daca are o suspensie buna e mai stabil decat multe altele...

Condusul pe youtube poate fi inselator...:h5:2dr

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Am condus chiar alaltaieri prima oara un Def. Intr-adevar nu pot sa imi ofer parerea deoarece masina este folosita exclusiv in agricultura, arata mai rau decat se conduce si rotile fata spatte aveau o dif de peste 5 cm in diam. Eu sunt mare fan Def 110 dar asta se conducea mai rau ca alea pe youtube.

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Vorbim de masini in mintile lor nu de carpituri cu roti de caruta si alte imbunatatiri romanesti...

Sa pui roti diferite pe un 4x4 permanent reflecta gradul de cunostiinte tehnice precar al detinatorului...pacat de masina aia...are viata grea si va muri in chinuri...:uameni

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am dus Defenderul la mare

 

Ma intereseaza cum ai ajuns pana la mare! Unde ai campat si ce dificultati ai intampinat pe traseu?

Avem de gand sa facem si noi o iesire pana la Gura Portitei si sunt informatii care ne-ar ajuta sa ajungem repede si cu bine, fara probleme din partea autoritatilor la patrunderea in rezervatie si la camparea in locuri salbatice.

 

Am ales traseul Ab. Sibiu, Valcea, Pitești, Autostrada, Centura București, Autostrada Soarelui, Mammaia, Jurilovca, si retur acelasi traseu. Am oprit în prima noapte la Mamaia in Camping Hollydays, super fain locul,( eram tentati sa ramanem acolo), il recomand pentru cine vrea la mare in camping si in condiții decente. A doua zi am continuat drumul , inca 86 km, pana la Jurilovca, unde am lasat masina si am luat salupa pana la Gura Portitei. Am mai fost acum 5 ani la Portita si o sa ma mai intorc peste 5. E frumos si e o experienta ce merita facuta cel puțin o data in viața!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare