Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dezamagiri si hotia fabricantului !!!


teo pes

Postări Recomandate

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

 

In concluzie, nu poti avea pretentii de Audi Q7 (am ales una random) la pret de Dacia si dupa aceea sa spui ca e dezamagire si hotie. Este o vorba: cat dai atata face si faptul ca e fiabila e un bonus, poate neasteptat la aparitia Dusterului pe piata la pretul respectiv.

 

De cand ma chinui EU sa Le tot spun asta si nu vor sa ma creada :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Detin si eu un Duster din asta 1.5 dCI 110 cp si 4x4 (PH1 din decembrie 2010)

 

Nu e plina de electronica, nu are masaje in scaune, nu conduce in locul tau, nu e sufragerie pe roti. Pentru mofturile astea dai minim dublu decat pe un Duster sau dai cat pe un Duster pe o masina de 20 ani.

In concluzie, nu poti avea pretentii de Audi Q7 (am ales una random) la pret de Dacia si dupa aceea sa spui ca e dezamagire si hotie. Este o vorba: cat dai atata face si faptul ca e fiabila e un bonus, poate neasteptat la aparitia Dusterului pe piata la pretul respectiv.

 

20 mii euro e o suma mare pentru mine. Iar cine cauta gaseste si ceva un pic mai scump, dar cu caroserie separata, cuplu aproape dublu, reductor, motor de mercedes.

Ceva similar :

http://www.promotor.ro/teste-auto/test-drive/test-cu-ssangyong-rexton.-revenire-timida-11789887

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Rexton e pe la 24.000 - 25.000 la fel ca Opel, Chevrolet, Renault si alte asemenea, e diferenta de 6.000 - 7.000 fata de Duster. Asa ca similar nu e, nici macar aproape similar. Dar na, fiecare cum considera, pentru aia sunt atatea variante pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

De la o simpla izolatie fonica si o ,,incleiere " minima sa nu mai curga apa prin caroserie , max 200 euro, voi faceti comparatie cu Quri ,Muri, HVGBSI si alte NV euri !!!:ha::h5

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

De la o simpla izolatie fonica si o ,,incleiere " minima sa nu mai curga apa prin caroserie , max 200 euro, voi faceti comparatie cu Quri ,Muri, HVGBSI si alte NV euri !!!:ha::h5

 

Teo bag seama ca numa la tine au fost alea fara izolatie :):):)

eu am mai desfacut intre timp vreo 3 si pot sa spun ca dezastrul evocat mai demult de tine nu se regaseste,din pacate nu pot proba cu imagini ce iti spun dar pe viitor voi incerca sa nu ma murdaresc pe maini pana reusesc sa fac pozele:) ca altfel nu ma mai ating de telefon:D

deja sunt la al 3-lea telefon in mai putin de un an si pe bune daca mai vreau sa dau banii pe ele:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Masinile putin mai scumpe dar de "Firma" sunt niste SUVuri tipice care nu pot sa se bage pe unde intra Dusterul. Dusterul e mai usor si are cutia mult mai bine modulata pt off-road.

 

 

Cat despre extra izolatie, mi-am facut-o singur si a fost banal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Nu stiu ce oi fi desfacut tu ... de te-ai murdarit ! , eu am desfacut asa : la una bucata mapn fab 2015 , 4 buc electrica fabr 2013-2016, una buc personala , 2 buc prieteni ambele benzinare !nica !nu contest ca nu ar exista!

dar recunosc eu sunt mai ghinionist!, nu am avut noroc sa gasesc altfel ce sa fac ! :ha:

Eu nu am spus ca dusterul este o masina proasta !!!!!!!

Dar sa lasam ! uite cam asa arata ,am lipit pana la urma peste tot , intradevar este incredibil cum s-a schimbat zgomotul interior ,mai raman aripile fata interioare si exterioare + capota motor care si ea suna ingrozitor a lighean !, mai da ceva zgomot oala rotii spate dar cred ca se rezolva cu aparatorile de noroi !IMG_20160922_185645.jpg.90ab7f2a4c86ef2eb1abcc6a3d25c717.jpgIMG_20160922_185657.jpg.cfb708fd9dcd4c2302a29f2408ca6d36.jpgIMG_20160923_181410.jpg.263710009366b080b6347c9409e1671e.jpgIMG_20160923_181425.jpg.8d3a295770ba1046f767c4b5e41b585c.jpgIMG_20160923_181442.jpg.41f697de0fa2d1ac250f9bbbf9a6eacc.jpg

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Pe plafon inca nu apucasem sa pun , se vede numai cu ce vine din fabrica !,eu am lipit din traversa in traversa pe toata suprafata tablei dupa ce am sters bine !

IMG_20160712_205620_2.jpg.851129a7e5849a9f9bb0764b506f6563.jpg

Mai exista un produs dedicat , dar este dublu la pret, l-am vazut si singura dif este de 1mm in grosime , ambele sunt autocolante !

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Ce o sa injure tinichigii daca o sa aiba vreodata o interventie la masina asta antifonata :). Mai exista si Aluband fabricat la noi in Romania.

 

Ca informatie aditionala sunt diferente mari intre primele Dustere si modelele noi. In timp s-au imbunatatit mai multe lucruri descoperite si de fabricant a fi problematice, inclusiv pe partea de acustica. Din pacate fiind o masina ieftina peste altele s-a trecut cu vederea.

Duster e o masina corecta atata timp cat este fiabila, nu are probleme de coroziune majore si se poate intretine cu preturi decente. In rest exista pentru pasionati si pretentiosi care totusi nu si-au permis altceva solutii de antifonare si ceara speciala chiar de la Ixell cei care furnizeaza si pentru uzina de la Mioveni produse chimice.

 

Ma enerveaza insa atitudinea dealerilor care stiu clar ca sunt probleme cu scaunele si suportii lombari (ca s-a vorbit pe aici) si totusi sunt respinse solicitarile de garantie. Asta nu e frumos.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Ma enerveaza insa atitudinea dealerilor care stiu clar ca sunt probleme cu scaunele si suportii lombari (ca s-a vorbit pe aici) si totusi sunt respinse solicitarile de garantie. Asta nu e frumos.

 

asta cu lombarul e veche:) eu am tot avut cu ei probleme d egenul din 2008 :) si nu sa rezolvat nimic :) bine ma refer in garantie si pe garantie ca de rezolvat am rezolvat si simplu si ieftin:)

da mai maspa e c amie mi-au dat un raspuns de genul:" pai ce stim noi domne ce ai facut tu in masina pe scaunele astea" :):):) te doare mintea :) si uite asa aflu si eu de ce am hernie de disc:D:D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

,,Ce o sa injure tinichigii daca o sa aiba vreodata o interventie la masina asta antifonata :). Mai exista si Aluband fabricat la noi in Romania."

Asta I ca drobul de pe soba !! daca ajung tinichigii la plafon sau podea 90% nu mai conteaza ce spun tinichigii sau chiar nu I mai aude cel ce a fost in masina!:old

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

offf...cand visam si eu la un Duster...vad.acest topic....si raman pe ganduri....sa il tai de pe lista.....?...sa mai astept :3994858278:upgrade....viata trece...eu raman cu visul....:old

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Eu zic sa mai citesti, personal am ales Dusterul fara sa visez neaparat la el ci mai degraba dupa ce am testat tot ce se putea testa intr-un anumit buget. Toate problemele descrise mai sus se pot rezolva extrem de usor daca ai ghinionul sa iti apara tie. Frustrarile colegilor sunt mai mult pe concept si idee vs valoare, nu neaparat de rezolvare tehnica/cost. Depinde pt ce vrei un Duster.

 

Motto: Dusterul e ca o femeie draguta, hazlie, anxioasa, buna la pat dar fara sani si fara sa fie prea gospodina. Mereu ai senzatia ca iti lipseste ceva in relatia cu ea insa esti destul de multumit de ce stie sa faca cu tine ;)
Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

De privit undeva pe la minutul 2:40.... Ok, Rusia, dar același fabricant.

 

https://youtu.be/bF9ZQHKpgyw

 

 

Si la mine in service-ul reprezentantei tot asa au reglat o usa acum 3 ani. Cu ciocanul!! Culmea e ca a dat rezultate, usa s-a aliniat perfect. Omu a strans suruburile si totul e perfect si in ziua de azi. Ba si comenta ca tabla e mult mai zdravana fata de logan si nu se stramba asa usor...

 

Azi am schimbat si prima piesa in garantie de pe duster la 4 ani si 7 luni (de fapt a fost singura cu probleme) si anume contactorul rotativ de pe volan. Pret pe la 170+ euro.

 

Un simplu bravo Renault/Dacia.

 

Referitor la suport lombar, sunt huse cu asa ceva pentru duster. Si sprijin lateral. MERITA incercate ! Eu unul sunt super multumit de scaunul de pe duster cu asemenea huse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

De privit undeva pe la minutul 2:40.... Ok, Rusia, dar același fabricant.

 

https://youtu.be/bF9ZQHKpgyw

 

Pe toate liniile de fabricatie se face asa ceva , ar trebuii sa fii naiv sa crezi ca pe o linie de asamblare unde toate utilajele au jocuri si tolerante normal stabilite ,produsul final iese identic , interventia omului in postul de reglaje este iminenta !acolo ar trebuii apreciata precizia si timpul scurt in care se face reglajul initial ,se mai face unul dupa proba de mers !

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Cateodata ar trebui sa vedem daca asteptarile noastre sunt in acord cu bugetul pe care il avem si cu produsul pe care il luam.....

sigur un Duster nu este la fel de bine sau ingrijit lucrat ca un Range sau Cayenne dar sigur costa si doar 15-20%..

Mircea,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Cateodata ar trebui sa vedem daca asteptarile noastre sunt in acord cu bugetul pe care il avem si cu produsul pe care il luam.....

sigur un Duster nu este la fel de bine sau ingrijit lucrat ca un Range sau Cayenne dar sigur costa si doar 15-20%..

 

nu sunt intr-un total deacord cu tine si iti si spun de ce :)

-pai daca eu dau 15-17.000 euro pe masina Duster nou nu merit sa am macar usile sa fie aliniate? sau sa se inchida frumos? sau ca vopseaua sa fie lafel si pe aripi si pe usi?

ok deacord ca daca la una de 60-80.000 euro e clar ca usa trebuie sa se inchida cu un anume sunet nu de conserva trantita,sau mocheta din interior sa aiba 2 cm grosime nu 5 mm ca in Duster sau ca buretii aia izolanti sa fie pe toata suprafata fetei de usi nu doar din loc in loc... dar asta nu inseamna ca pt un produs nou pe care l-ai cumparat si care la momentul respective ti l-ai permis/dorit...etc sa nu se ridice la un minim nivel calitativ si al asteptarilor tale

eu personal de la un duster ma astept :

-sa ma coste putin taxele la stat :)

-sa se inchida frumos usile(se confirma)

-sa nu ploua in el sau sa ma bata vantul cand merg iarna si sa simt ca pe la picioare ma sulfa rece(se confirma)

-sa imi dea caldura sa stau confortabil(aici dieselul e mai zgarcit)

-sa consume maxim 8% motorina (discutabil in functie de talpa,la mine nu se confirma eu consum cu el 10%)

-suspensia sa fie confortabilasi sa nu necesite schimbare cel putin 4-5 ani sau 100.000km(se confirma in conditiile in care nu esti dobitoc si dai ca boul cu ea perpendicular pe bordure sau nu insisti sa mergi cu 100 la ora pe macadam cu denivelari mai mari de 5cm)

-sa am sufficient loc de bagaje si spatiu interior pt 4 personae(5 personae mi se pare prea mult dar pt 4 oameni si bagajele lor e super ok)

-sa fie sufficient de silentios, sa nu imi fluiere cutia sau grupurile...etc(aici sunt chestii subiective in functie de senzibilitatea fiecaruia,eu sunt un delicat si aud tot felul de chestii pe care altii nu le aud si zic ca eu sunt cu vaca,dar totusi le aud si nu mi se pare)

-sa nu trebuiasca sa schimb nimic 4-5 ani la masina pe partea de rulaj,inafara de placate de frana si consumabilile aferente

si cam atat in principal :)

contra:

-service scump cu spume parerea mea da trebuie a platesc ca e in garantie, o revizie de 20 de mii la diesel e 700-800 lei cand " piesele" sunt maxim 300 lei toate cu 5 litri de ulei DPF si toate filtrele

-accesoriile de genul scuturilor sau alte chestii cum ar fi carlig de remorcare...etc pleaca de la 200-300 de euro

scut motor de AL am gasit undeva la 900 lei si asta era ieftin carlig de remorcare plus prize plus cablaj imi dadea la service 1200 lei...etc etc conditii in care scutul e 100 euro la producator si carligul cu totul e 5-600 lei daca il iei tu ca piesa separate iar dca il montezi tu iti ocupa 2 ore din timpul tau si ceva cunostinte ca uneori e necesar:)

-motorul prea mic dupa gustul meu :) dar la 150 lei impozit pe an nu ma mai vait:)

-nu are diff blocabil in adevaratul sens ca la patrol sa spunem dar nici punte rigida nu e :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Lol - eu am gast scut original aluminiu la 700 si carlig cu tot cu montare la service Dacia cam 600. Totul e dupa cat de inovativ esti in a gasi stuff si a negocia.

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Un punct de vedere decent!

Si corect.

In opinia mea Duster este o masina absolut corecta pentru pretul ei.

Faptul ca ieri s-a vandut exemplarul cu numarul 1.000.000 ar trebui sa spuna ceva oricui care intelege la un nivel minimal fenomenul auto!

Mircea,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

nu sunt intr-un total deacord cu tine si iti si spun de ce :)

-pai daca eu dau 15-17.000 euro pe masina Duster nou nu merit sa am macar usile sa fie aliniate? sau sa se inchida frumos? sau ca vopseaua sa fie lafel si pe aripi si pe usi?

ok deacord ca daca la una de 60-80.000 euro e clar ca usa trebuie sa se inchida cu un anume sunet nu de conserva trantita,sau mocheta din interior sa aiba 2 cm grosime nu 5 mm ca in Duster sau ca buretii aia izolanti sa fie pe toata suprafata fetei de usi nu doar din loc in loc... dar asta nu inseamna ca pt un produs nou pe care l-ai cumparat si care la momentul respective ti l-ai permis/dorit...etc sa nu se ridice la un minim nivel calitativ si al asteptarilor tale

eu personal de la un duster ma astept :

-sa ma coste putin taxele la stat :)

-sa se inchida frumos usile(se confirma)

-sa nu ploua in el sau sa ma bata vantul cand merg iarna si sa simt ca pe la picioare ma sulfa rece(se confirma)

-sa imi dea caldura sa stau confortabil(aici dieselul e mai zgarcit)

-sa consume maxim 8% motorina (discutabil in functie de talpa,la mine nu se confirma eu consum cu el 10%)

-suspensia sa fie confortabilasi sa nu necesite schimbare cel putin 4-5 ani sau 100.000km(se confirma in conditiile in care nu esti dobitoc si dai ca boul cu ea perpendicular pe bordure sau nu insisti sa mergi cu 100 la ora pe macadam cu denivelari mai mari de 5cm)

-sa am sufficient loc de bagaje si spatiu interior pt 4 personae(5 personae mi se pare prea mult dar pt 4 oameni si bagajele lor e super ok)

-sa fie sufficient de silentios, sa nu imi fluiere cutia sau grupurile...etc(aici sunt chestii subiective in functie de senzibilitatea fiecaruia,eu sunt un delicat si aud tot felul de chestii pe care altii nu le aud si zic ca eu sunt cu vaca,dar totusi le aud si nu mi se pare)

-sa nu trebuiasca sa schimb nimic 4-5 ani la masina pe partea de rulaj,inafara de placate de frana si consumabilile aferente

si cam atat in principal :)

contra:

-service scump cu spume parerea mea da trebuie a platesc ca e in garantie, o revizie de 20 de mii la diesel e 700-800 lei cand " piesele" sunt maxim 300 lei toate cu 5 litri de ulei DPF si toate filtrele

-accesoriile de genul scuturilor sau alte chestii cum ar fi carlig de remorcare...etc pleaca de la 200-300 de euro

scut motor de AL am gasit undeva la 900 lei si asta era ieftin carlig de remorcare plus prize plus cablaj imi dadea la service 1200 lei...etc etc conditii in care scutul e 100 euro la producator si carligul cu totul e 5-600 lei daca il iei tu ca piesa separate iar dca il montezi tu iti ocupa 2 ore din timpul tau si ceva cunostinte ca uneori e necesar:)

-motorul prea mic dupa gustul meu :) dar la 150 lei impozit pe an nu ma mai vait:)

-nu are diff blocabil in adevaratul sens ca la patrol sa spunem dar nici punte rigida nu e :)

:h5:be

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Un punct de vedere decent!

Si corect.

In opinia mea Duster este o masina absolut corecta pentru pretul ei.

Faptul ca ieri s-a vandut exemplarul cu numarul 1.000.000 ar trebui sa spuna ceva oricui care intelege la un nivel minimal fenomenul auto!

 

 

Am senzatia ca 1.000.000 doar la fabrica din Romania... fara sa luam in calcul cele din America de Sud, India si Rusia.

 

Hai ca ma apuc sa ii scriu si eu un review.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare