Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)


grigsilviu

Postări Recomandate

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Si pentru ca trecu ceva vreme ia venit sorocu la Bursucel sa intre si in ultima etapa de restaurarea fiind parte cea mai grea respectiv sasiul.

Sa trecem la fapte adica poze :wink: dar din pacate nu por urca nici o poza.

 

Am sa pun un link cu album creat in Google si sper sa se vada :sc

https://photos.google.com/share/AF1QipP9L0fe3o-f4vPR-RhzlVfYv9N8U9Pog59JviNRr0yGBMVfTyBfui6GA3ktyrNazg?key=ekNXbXlnZnRNdHpDbWl4MXhJdHB0LTluV0xoazBR

Excelent ! Felicitari ! :h5

 

PS - Sper sa nu te prind cu el pe la Vanzari 4x4 ca te banez direct !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Excelent ! Felicitari ! :h5

 

PS - Sper sa nu te prind cu el pe la Vanzari 4x4 ca te banez direct !!!

 

Sa-l vand, :ha: glumesti hmmm dupa atata munca si bani investiti, nici gand.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Si adaugat poze noi in colectie, se poat viziona aici: https://photos.google.com/share/AF1QipP9L0fe3o-f4vPR-RhzlVfYv9N8U9Pog59JviNRr0yGBMVfTyBfui6GA3ktyrNazg?key=ekNXbXlnZnRNdHpDbWl4MXhJdHB0LTluV0xoazBR

Editat de grigsilviu

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Salut, Silviu. Respect pentru efortul depus și pasiunea ta! Rareori vezi o asemenea restaurare...

Vreau să te întreb ceva referitor la antifonare/protecție, inclusiv a cavităților. Doresc să-i fac la a mea așa ceva, înainte de venirea iernii. Au început să apară pe ici-colo urme de rugină. Fără demontarea șasiului, etc.

Din experiența ta, cum ar trebui să procedez și ce materiale să folosesc?

Mulțam fain!

Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Salut, Silviu. Respect pentru efortul depus și pasiunea ta! Rareori vezi o asemenea restaurare...

Vreau să te întreb ceva referitor la antifonare/protecție, inclusiv a cavităților. Doresc să-i fac la a mea așa ceva, înainte de venirea iernii. Au început să apară pe ici-colo urme de rugină. Fără demontarea șasiului, etc.

Din experiența ta, cum ar trebui să procedez și ce materiale să folosesc?

Mulțam fain!

 

Sfatul meu este de curatat ce se poate ca si rugina, folosit un inhibator de rugina si peste ceva teroson cauciucat in gauri ceara de cavitati, eu am folosit din gama WURTH pentru ca sunt bune calitativ.

 

Spor la treaba.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Felicitari Silviu, Foarte fain proiectul...

 

Vreau sa ma apuc de un proiect cu un LRD2 sa-l transform intrun Bug Out, dar nu gasesc informatii destule pentru Lift mai mare de 2"din suspensie +1" din roti , cu 3/3,5" nu fac nimic.... si ma cam face sa renunt la landrover sa trec pe alta marca... ce parere ai ...?

 

Poti posta toate modificarile aduse, pentru lift te rog

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Felicitari Silviu, Foarte fain proiectul...

 

Vreau sa ma apuc de un proiect cu un LRD2 sa-l transform intrun Bug Out, dar nu gasesc informatii destule pentru Lift mai mare de 2"din suspensie +1" din roti , cu 3/3,5" nu fac nimic.... si ma cam face sa renunt la landrover sa trec pe alta marca... ce parere ai ...?

 

Poti posta toate modificarile aduse, pentru lift te rog

 

Multumesc.

 

Pentru asa ceva, iti recomand sa te orientezi spre un Disco 1 fara ABS: electronica aproape inexistenta, teoretic ai de rezolvat doar probleme mecanice la un lift mai mare!

Informatii despre modificarile necesare, gasesti fie pe site-urile englezesti, fie pe la turci! Pe turci ii gasesti pe youtube... au masini si cu +10" din suspensie!

Bafta!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Si eu the sfatuiesc sa nu incerci chestii tip "bug out" pe D2 Td5(ca presupun ca nu te gandeai la V8), cauta altceva, motivele le-am explicat de nenumarate ori....

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...
Re: Restaurare completa Bursuc (Discovery 2)

 

Pentru inceput am cumparat 1 bucata anvelopa BF MT 235/85 R16 si am montat pe janta de tambla pentru probe.

Sunt foarte multumit de cum se prezina dimensiunea pe masina stoc.

Cam asa arata :wink:

 

Roata FATA

 

[ATTACH=CONFIG]275934[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275935[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275936[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275937[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275938[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275939[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275940[/ATTACH]

 

Roata SPATE

 

[ATTACH=CONFIG]275941[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275942[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275943[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275944[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275945[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275946[/ATTACH]

 

Salut! pot fi montate aceste anvelope cu aceste dimensiuni pe jantele originale de 16''? este necesara modificarea rapoartelor la aceasta dimensiune ?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut! pot fi montate aceste anvelope cu aceste dimensiuni pe jantele originale de 16''? este necesara modificarea rapoartelor la aceasta dimensiune ?

 

Da se pot monta dar sunt necesare flanse distantiere si lift de minim 5 cm, altfel antige la viraze si sau inclinari (flexari).

 

Numai bine.

  • Like 1

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut! pot fi montate aceste anvelope cu aceste dimensiuni pe jantele originale de 16''? este necesara modificarea rapoartelor la aceasta dimensiune ?

 

Despre schimbat rapoarte vezi aici https://www.club4x4.ro/forum4x4/foru...19#post1304919 la D2 e si mai complicat ca apare si VSS(vehicle speed signal) in ecuatie ceea ce la defender lipseste... iar fara remapare la roti mai mari e varza

Editat de sierrafery
  • Like 1

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare