Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema racire motor jeep compass 2007


Postări Recomandate

Buna ziua! Am un jeep compass din 2007 2.0 crd, si am o problema cu racirea motorului.

Masina are 120000 de km reali si abia am schimbat distributia si pompa de apa. Termostatul a fost schimbat de vreo 3 ori la vreo trei mecanici ca toti au dat vina la inceput pe asta. La ultimul mecanic la care am fost am facut teste cu diagnoza in timp real pentru a vedea ce se intampla in timpul rularii. Daca mergi cu masina sportiv temperatura apei incepe sa creasca si urca. Daca nu e turata si mergi normal ramane stabila. Deci am mers cu ea si urca apa peste 100 de grade si da afara din "borcan". Nu se formeaza presiune pe furtune. Mecanicul ar zice ca nu e chiuloasa sau garnitura de chiuloasa si ca totusi ar fi o problema de la sistemul de racire. Pentru ca atunci cand pune mana pe radiator nu are temperatura care ar trebui sa o aiba.

Din ce am mai citit pe net e posibil sa fie si vascocuplajul. Voi ce stiti ati mai intalnit problema aceasta?

 

Eram sa uit. Acum am termostatul scos ca am facut testul si fara el si tot creste temperatura, putin mai greu decat cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

Cel mai probabil e vascocuplajul. Te poate fenta de multe ori pt ca tu vezi elicea invartindu-se dar de fapt nu are destula forta de impingere a aerului.

 

Cand e fierbinte motorul, opreste-l si incearca sa invarti elicea cu mana. Ar trebui sa se invarteasca greu. Daca se invarteste usor, atunci e clar ca ai nevoie de alta vascocupla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

...sau varianta cea mai simpla : garnitura de la capacul vasului de expansiune ( borcanul :grin: )

 

:h5

 

Maxule :hi asta nu-i Toyota , e un fel de Golf V , motor transversal adica nicidecum vascocuplaj

 

de fapt nici cu Jeep-ul nu are nici o treaba :old

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

daca radiatorul nu se incalzeste inseamna ca motorul ramane fara apa inainte ca sa se incalzeasca si sa deschida termostatul catre radiator, cred ca apa este prima data aruncata afara dupa care normal ca se creasca rapid temperatura. Nu stiu daca va ajuta parerea mea, dar am patit la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

daca radiatorul nu se incalzeste inseamna ca motorul ramane fara apa inainte ca sa se incalzeasca si sa deschida termostatul catre radiator, cred ca apa este prima data aruncata afara dupa care normal ca se creasca rapid temperatura. Nu stiu daca va ajuta parerea mea, dar am patit la fel.

 

Sa inteleg ca esti de aceeasi parere cu mine ??? :hi:hi:hi

 

 

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

dar daca capau ii bun, si presiune creste mai mult din alte motive?

 

zicea ca nu creste presiunea

 

 

...da vad ca acuma nu mai zice nimic :cn:sl1:sl1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

Buna ziua! Am un jeep compass din 2007 2.0 crd, si am o problema cu racirea motorului.

Masina are 120000 de km reali si abia am schimbat distributia si pompa de apa. Termostatul a fost schimbat de vreo 3 ori la vreo trei mecanici ca toti au dat vina la inceput pe asta. La ultimul mecanic la care am fost am facut teste cu diagnoza in timp real pentru a vedea ce se intampla in timpul rularii. Daca mergi cu masina sportiv temperatura apei incepe sa creasca si urca. Daca nu e turata si mergi normal ramane stabila. Deci am mers cu ea si urca apa peste 100 de grade si da afara din "borcan". Nu se formeaza presiune pe furtune. Mecanicul ar zice ca nu e chiuloasa sau garnitura de chiuloasa si ca totusi ar fi o problema de la sistemul de racire. Pentru ca atunci cand pune mana pe radiator nu are temperatura care ar trebui sa o aiba.

Din ce am mai citit pe net e posibil sa fie si vascocuplajul. Voi ce stiti ati mai intalnit problema aceasta?

 

Eram sa uit. Acum am termostatul scos ca am facut testul si fara el si tot creste temperatura, putin mai greu decat cu el.

 

Tare meseriasul ala care a constatat ca este o problema la sistemul de racire si mai tare ca el pune mana pe radiator si contata ca nu e temperatura care trebuie sa fie :ha::ha::ha::ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

zicea ca nu creste presiunea

 

 

...da vad ca acuma nu mai zice nimic :cn:sl1:sl1

 

poate presiunea creste cand forteaza masina, aproape sigur. Greu de crezut, dar eu cred ca tutul vine de la chiulasa sau garnitura.

Editat de cernescucosti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

E simptom clasic de garnitura chiulasa , fisura chiulasa sau cilindru fisurat.

Probabil ca nu intareste furtunele pt ca busonul de radiator are supapa belita.

Radiatorul nu ajunge la temperatura de lucru pt ca , presupun, se umple de gaze rezultate din compresia ce o scapa pe langa garnitura de chiulasa.

Pt verificare, ii poti face clasicul test cu furtunel si sticla cu apa, apoi accelerari repetate de la turatia de relanti pana la 80% din turatia maxima admisa . Daca scoate bule in sticloantza .... sorry , trebuie sa desfaci motorul

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

Salutare tuturor,

 

Ca confrunt cu aceeasi problema la un Jeep Compass 2.0L CRD din 2008. Pe loc, oricat ai tura motorul, acul indicator al temperaturii ramane in pozitia corecta (la jumatate); in deplasare, acul indicator trece de jumatate si se apropie de a treia liniuta a cadranului indicator. Probabil ca temperatura creste in aceasta situatie bine peste 100 de grade.

Am schimbat ventilatoare, releele care comanda ventilatoarele, pompa apa, termostat si antigel. Am demontat radiatorul si l-am curatat - nu a iesit mare lucru din el si pare curat (atat cat poti vedea pe gaurile de alimentare chiar si cu camera). Toate operatiunile astea au fost facute la service-ul unui prieten, destul de priceput si cu participarea unui electrician foarte priceput.

 

Ar fi interesant daca am putea vedea finalitatea discutiei initiale poate "imi lumineaza calea".

Pe de alta parte, ii rog pe cei care pot avea un sfat sa-l ofere.

 

Va multumesc aticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Problema racire motor jeep compass 2007

 

Salutare tuturor,

 

Ca confrunt cu aceeasi problema la un Jeep Compass 2.0L CRD din 2008. Pe loc, oricat ai tura motorul, acul indicator al temperaturii ramane in pozitia corecta (la jumatate); in deplasare, acul indicator trece de jumatate si se apropie de a treia liniuta a cadranului indicator. Probabil ca temperatura creste in aceasta situatie bine peste 100 de grade.

Am schimbat ventilatoare, releele care comanda ventilatoarele, pompa apa, termostat si antigel. Am demontat radiatorul si l-am curatat - nu a iesit mare lucru din el si pare curat (atat cat poti vedea pe gaurile de alimentare chiar si cu camera). Toate operatiunile astea au fost facute la service-ul unui prieten, destul de priceput si cu participarea unui electrician foarte priceput.

 

Ar fi interesant daca am putea vedea finalitatea discutiei initiale poate "imi lumineaza calea".

Pe de alta parte, ii rog pe cei care pot avea un sfat sa-l ofere.

 

Va multumesc aticipat.

 

 

Posibil sa fie si o eroare de aparat . Bine ar fi daca ai putea sa faci masuratori si cu alt aparat de masura care sa fie independent de cel al masinii . Eu cred ca nu ai nici o problema . Se mai intampla si la alte masini ca indicatoarele sa te minta

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare