GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 14 din 14

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    51

Implicit Re: Problema racire motor jeep compass 2007

E simptom clasic de garnitura chiulasa , fisura chiulasa sau cilindru fisurat.
    Probabil ca nu intareste furtunele pt ca busonul de radiator are supapa belita.
    Radiatorul nu ajunge la temperatura de lucru pt ca , presupun, se umple de gaze rezultate din compresia ce o scapa pe langa garnitura de chiulasa.
    Pt verificare, ii poti face clasicul test cu furtunel si sticla cu apa, apoi accelerari repetate de la turatia de relanti pana la 80% din turatia maxima admisa . Daca scoate bule in sticloantza .... sorry , trebuie sa desfaci motorul
    ing. Luigi PIRSU

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Moderator tehnic Jeep - Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    48
    Masina
    JEEP CJ 7 TDI, WG 2.7 CRD ,XJ CLASSIC 2.5 TD, YJ 2.5 MPI

...da si fuge ...

Salutare tuturor,

Ca confrunt cu aceeasi problema la un Jeep Compass 2.0L CRD din 2008. Pe loc, oricat ai tura motorul, acul indicator al temperaturii ramane in pozitia corecta (la jumatate); in deplasare, acul indicator trece de jumatate si se apropie de a treia liniuta a cadranului indicator. Probabil ca temperatura creste in aceasta situatie bine peste 100 de grade.
    Am schimbat ventilatoare, releele care comanda ventilatoarele, pompa apa, termostat si antigel. Am demontat radiatorul si l-am curatat - nu a iesit mare lucru din el si pare curat (atat cat poti vedea pe gaurile de alimentare chiar si cu camera). Toate operatiunile astea au fost facute la service-ul unui prieten, destul de priceput si cu participarea unui electrician foarte priceput.

Ar fi interesant daca am putea vedea finalitatea discutiei initiale poate "imi lumineaza calea".
    Pe de alta parte, ii rog pe cei care pot avea un sfat sa-l ofere.

Va multumesc aticipat.

Moderator tehnic Jeep - Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    48
    Masina
    JEEP CJ 7 TDI, WG 2.7 CRD ,XJ CLASSIC 2.5 TD, YJ 2.5 MPI

Citat Postat original de George Compass Vizualizare Mesaj
    Salutare tuturor,

Ca confrunt cu aceeasi problema la un Jeep Compass 2.0L CRD din 2008. Pe loc, oricat ai tura motorul, acul indicator al temperaturii ramane in pozitia corecta (la jumatate); in deplasare, acul indicator trece de jumatate si se apropie de a treia liniuta a cadranului indicator. Probabil ca temperatura creste in aceasta situatie bine peste 100 de grade.
    Am schimbat ventilatoare, releele care comanda ventilatoarele, pompa apa, termostat si antigel. Am demontat radiatorul si l-am curatat - nu a iesit mare lucru din el si pare curat (atat cat poti vedea pe gaurile de alimentare chiar si cu camera). Toate operatiunile astea au fost facute la service-ul unui prieten, destul de priceput si cu participarea unui electrician foarte priceput.

Ar fi interesant daca am putea vedea finalitatea discutiei initiale poate "imi lumineaza calea".
    Pe de alta parte, ii rog pe cei care pot avea un sfat sa-l ofere.

Va multumesc aticipat.

Posibil sa fie si o eroare de aparat . Bine ar fi daca ai putea sa faci masuratori si cu alt aparat de masura care sa fie independent de cel al masinii . Eu cred ca nu ai nici o problema . Se mai intampla si la alte masini ca indicatoarele sa te minta

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12