Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme FIERT APA Pajero 2.5 1994


Banica Ciprian

Postări Recomandate

De curand am achizitionat un Pajero Scurt cu motor 2.5 TD , care de cand a intrat in TARA (acum vre-o 10 ani) nu prea a vazut asfaltul.

De cand l-am luat am sesizat ca-i "fierbe motorul" cand depasesc plaje de turatii peste 3000.

Am apelat la un mecanic care mi-a desfacut motorul si a constatat ca am chiuloasa ovalizata.

Cum reconditionarea totala a chiuloasei costa 1100 lei , mi-a fost recomandata inlocuirea ei cu una noua la un cost de 1600 lei.

Diferenta nefiind foarte mare , am optat pt NOUA.

Motorul a fost refacut ( garnitura de chiuloasa noua , radiator spalat cu otet, alternatorul reconditionat) , inlocuita inclusiv distributia si uleiul.

In schimb problema cu fiertul nu a disparut. Parca sa zic ca ajunge mai greu la punctul de fierbere , dar tot fierbe la un regim zic eu normal de mers ( nu off road extrem) - detaliind in weekend am fost in Iezer , am urcat pe drum forestier cu familia , nu am supraturat motorul , dar pe la jumatatea distantei am sesizat ca fierbe apa. (inca nu am pus antigel)

 

Cam ce-mi recomandati in cazul de fata pentru a rezolva problema cu fiertul motorului ?

Editat de Banica Ciprian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme FIERT APA Pajero 2.5 1994

 

Salut, vascocuplajul functioneaza corect? Urcarea s-a facut in 4x2 sau 4x4, motorul sau pe drum drept se incinge?

Daca spui ca ai rezolvat problema cu chiulasa ar mai ramane in schema vascocuplajul, pompa de apa, termostatul.... oricum motorul de 2.5 este cam pacatos.

Trebuia verificata toata instalatia de racire avand in vedere ca motorul de 2.5 este cam pacatos.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme FIERT APA Pajero 2.5 1994

 

Pune si antigel ....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme FIERT APA Pajero 2.5 1994

 

S a verificat si blocul inainte de a se pune chiulasa noua?

Radiator nou

Pompa apa noua

Vascocuplaj nou

Antigel

 

avand in vedere ca motorul de 2.5 este cam pacatos.

Motorul de 2.5 chiar NU este pacatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme FIERT APA Pajero 2.5 1994

 

Si mai este o piesa in schema, busonul de la radiator dar primul pe lista este vascocuplajul.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare