Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?


RRusu

Postări Recomandate

Salut,

Sunt mai mult decat interesat de achizitionarea acestui Jeep si vroiam sa va intreb daca stie cineva istoricul masinii, pe unde a umblat, orice info este binevenita.

Pare sa fie o masina usor de recunoscut (eu unul nu mi-o mai pot scoate din cap) acesta fiind motivul pt care va intreb. Sper ca nu ma bombardati cu raspunsuri rautacioase :)

 

Capturesacvdbfng.thumb.JPG.d05bd57c3fba7b3cc0510bd21799ea2d.JPG

 

PS: sper ca nu am incalcat regulamentul punind link catre un alt site, daca da rog un administrator sa stearga postul

Merci.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Vad ca esti din sud, iar masina e in capatul celalalt al tarii....

Recomandarea mea ar fi sa-ti restrangi aria de cautare pana la maximum 100 km departare de casa din mai multe considerente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Da si eu as vrea sa iau una mai de aproape, dar din pacate nu prea am gasit nimic care sa corespunda :(

Dar nu e problema, ca si asa nu am vazut Oradea pana acum...:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Nu conteaza unde e masina, daca e buna si merita, te duci dupa ea. :h5 E masina nu bicicleta sa o iei de la vecinu de pe strada urmatoare ! :grin:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Nici eu nu am vazut Olanda pana mi-am cumparat masina... :ha:

Bafta!

 

Da, dar te-ai dus in Olanda unde macar aveai mai multe sanse sa gasesti ceva bun si daca tot nu gaseai, se chema ca te-ai ales cu o excursie, dar aici sa bati 500 km dus pentru O SINGURA masina, sa descoperi acolo ca fie e "impecabila", fie n-are actele in regula, pai nu-ti dai cu tesla in...frunte toti aia 500 km la intoarcere ?

 

Nu conteaza unde e masina, daca e buna si merita, te duci dupa ea. :h5 E masina nu bicicleta sa o iei de la vecinu de pe strada urmatoare ! :grin:

 

Eu zic ca tot nu merita riscul pentru ca numai din ce am vazut pe forum cati au injurat pe vanzatorii mincinosi....

 

Colegului ii urez sa multa bafta si inainte de a vedea fierul ii mai recomand sa se uite bine la ACTE ! :h5

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Actele le poate primi scanate. Asa am procedat cand am cumparat diesel-arul de la Cluj in 2010, asa am procedat cu un benzinar din Ploiesti in 2014 dar care era cu bube mecanice si nu l-am mai luat. Daca vanzatorul vrea sa vanda masina, trimite si actele scanate, la cerere. Nu asta-i problema. Sa fie masina in mintile ei, si cumparatorul la fel, sa nu fie orbit de dorinta necontrolata de a cumpara masina "doar ca-i place cum arata in poze".

Mai important este sa lamureasca cum s-a procedat la lift-ul ala, cum duce rotile alea mari, pentru ca din cate am citit pe aici Grand-urile alea nu prea sunt prietene cu rotile mari. Cunoscatorii marcii recomanda sa le lasi asa cum au iesit ele din fabrica, si sa umbli doar la profilul anvelopei, daca nu vrei sa ai probleme (grave) cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Pai asta ziceam si eu, sa ceara actele scanate si sa le verifice. Intr-o prima faza. Apoi corespondenta cu masina, la fata locului.

In fine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Cred că s-au dat, trec zilnic pe lângă parcul in care era si de 2 zile nu o mai văd. Era expusa chiar in fata, m-am uitat si eu la ea , era interesantă. La prima impresie pare serios cel care are parcul, am discutat de câteva ori cu el, mai multe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Daca esti interesat ,suna sa vezi daca mai este valabil anuntul ,suna-ma pot sa merg sa o vad si sa o verific ( o sa te coste mult mai putin decat o deplasare la Oradea )

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Merci Alin dar din pacate s-a dat. Am vorbit la parcul auto si cum i-au scazut pretul au dat-o a doua zi :(

 

M-am reorientat catre alt WJ Limited an 2000, 4.7 benzina...de data asta mai aproape de mine :) Am fost sa vad masina, arata destul de bine pentru varsta ei.

masina nu are nici o modificare off-road, este cum a iesit din fabrica si asta imi convine acum ca o pot pregati eu cum doresc.

 

Insa mi s-a parut un lucru ciudat: cand cuplam "pe greu" mi se pare ca tragea la fel ca atunci cand nu era cuplat (concluzie ca nu tragea greul) si proprietarul imi spune ca nu se tine pe greu+drive (sageata rosie in poza), ci doar greu+pozitia 1 sau 2 de la schimbator (sagetile albastre)Capture.PNG.fc07fe8036135cb2a9d318f1fc2e3b5f.PNG. Nu sunt cunoscator asa ca nu l-am putut contrazice, dar am ramas cu aceasta constrangere si din cauza asta nu am achizitionat masina. Este adevarat ce zice omul sau m-a mintea, avand probleme cu diferentialul care nu mai trage?

 

Poate intrebarea pare prosteasca dar nu sunt expert, sunt abia la inceput de drum in ale off-road-ului :)

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Eu unul, ca posesor de acaret cu cutie automata, nu-l cred ca "nu se tine pe greu+drive". E adevarat ca este o diferenta intre mersul in D si L, dar totusi se poate merge fara probleme si in D. Cu toate ca din experienta, atunci cand trebuie cuplat reductorul, sunt suficiente treptele 2, maxim 3, pentru ca oricum nu-ti permite terenul sa mergi mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Recent am mers cu reductorul cuplat si cutia a ajuns si in treapta a 5-a, totul OK

 

Marcajele de 1 si 2 nu permit cutiei sa schimbe mai sus de treapta de pe marcaj.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

Fiind automata o pui pe treapta 1`a si pe H.

Mergi cu ea , te uiti la turatie si vitezometru, memorezi valorile.

Ramii pe treapta 1 `a si treci pe greu, L , verifici ca la turatia memorata sa ai viteza mai mica, de 2-3 ori aprox.

Daca ai inseamna ca merge comutarea de la H la L si cutia de transfer e probabil OK.

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep grand Cherokee - stie cineva masina asta ?

 

proprietarul imi spune ca nu se tine pe greu+drive (sageata rosie in poza), ci doar greu+pozitia 1 sau 2 de la schimbator (sagetile albastre)[ATTACH=CONFIG]267662[/ATTACH]. Nu sunt cunoscator asa ca nu l-am putut contrazice, dar am ramas cu aceasta constrangere si din cauza asta nu am achizitionat masina. Este adevarat ce zice omul sau m-a mintea, avand probleme cu diferentialul care nu mai trage?

Se tine pe reductor si pe D fara nici o problema, trebuie sa mearga la fel de bine pe reductor cum merge si pe normal.

Orice alte povesti ti a spus nu au legatura cu realitatea.

Diferentialul nu poate trage, nu este motor, nu asta este rolul lui.

Daca masina are o problema, ea se afla la cutia de viteze/cutia de transfer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare