Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai


smeagle

Postări Recomandate

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

Catia nu este pt calculated cu element finite! Nu mai induce ti oamenii in eroare

Catia it I permute sa desenezi o structural sau orice vrei tu

Pt element finite ai Ansa ,Optistruct,Amls,Nastran...etc Astra aunt procesoare si posprocesoare

In exemplu: faci desenul in catia I'll importing apoi in ansa, ii atribui material si faci ASA numita discretizare in FEM apoi lansezi calculul in Nastran ,Amls say alt program de procesare, apoi obtii resultatele pe care Le analizezi cu Metapost de exemplu say Abachus IAR apoi iei total LA man's IATA cu optistruct si faci optimizarea...etc...etc

Catia...e ASA sa dea bine LA client:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

Sunt o gramada de "rollcage-uri" facute cu coturi, si participa la diverse concursurii. Oricum fiecare face cum vrea sau dupa cum isi evalueaza viata.

 

Asa e.

Eu personal am vazut un astfel de rollcage la care o sudura s-a rupt si teava a intrat prin geamul din spate pe langa ceafa pilotului. M-a pus pe ganduri treaba asta.

Eu personal fac asa ceva la bullbar-uri sau la praguri dar nu la rollcage-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

Se face dar sudura trebuie sa fie competenta , si mai mult decat atat nu trebuie lasata doar sudura ci aplicate ranforse interioare ( cepuri , bucse , inele ) sau exterioare ( gusee , ramforse ) , si astfel devine un nod corect structural . Si daca n-am zis , repet - sudura trebuie sa fie competenta .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

multumesc celor pentru sprijin si celor pentru critici , nu am sa ezit sa va contactez cand o sa am nevoie de indrumari , acum ma concentrez pe un proiect ieftin pe care sa si-l poata permita multa lume , atentie nu este destinat offroad ului extrem ... este interesanta varianta colegului care a spus sa se monteze un motor , care pe masina e transversal , montat longitudinal , si iesire pe punti , chiar am sa analizez problema , astfel se elimina cutia de transfer ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

Se face dar sudura trebuie sa fie competenta , si mai mult decat atat nu trebuie lasata doar sudura ci aplicate ranforse interioare ( cepuri , bucse , inele ) sau exterioare ( gusee , ramforse ) , si astfel devine un nod corect structural . Si daca n-am zis , repet - sudura trebuie sa fie competenta .

 

Asa da, cu sudura bine facuta completata cu ranforsari, contravantuiri etc merge, dar cum am vazut la unii, au sudat cotul si dupa aceea au mai si polizat sudura sa fie la nivel, nu merge :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

ma tot gandesc la ideea data de Cristian1 , cu motorul pus lungitudinal din care ies planetarele spre grupuri , si mi-a placut si site ul dat de el cu exeplul respectiv , acum stau si ma gndesc ca as folosi varianta asta la un tractoras sau ceva la care viteza nu e un necesar , cum sunt pt offroad extrem , pt ca ce iese din cutie direct la roata este deja demultiplicat si cand se duce si in punti unde in medie demultiplica 1:4 , atunci viteza 1 este degeaba ... poate si 2-a , ca la tir , plec cu a 3-a ... dar pare foarte bun la aplicatia de tractoras , aici pot folosi punte rigida pe spate si grup pe fata , nefiind nevoie de cursa foarte lunga la amortizor .... dar sa vad daca gasesc ieftin un set punte+grup , puntea cu blocant , preferabil si grupul dar ar fi cam scump , la un pret in care sa ma incadrez , ca tre sa iau si jantele , macar pt punte , pe fata pastrez diametrul dar poate modific prinderea , depinde ce voi folosi acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

Trebuie doar sa sudezi grupul din cutie ca sa fie 50/50 sau poate gasesti cutie cu LSD :grin: Cauta pe google: transverse engine buggy si vezi mai multe exemple. Gasesti si pe youtube cateva...

Eu am vrut sa fac asa ceva cu 2 punti de samurai si cu arcuri lamelare puse paralel cu puntea. Foarte simplu si ieftin de construit ! exemplu aici

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

pentru 4x4 extrem , unul din costurile cele mai mari pe care nu l-am luat in calcul este caseta de directie hidraulica , sistemul defapt ...trebuie sa studiez ca nu cunosc problema si poate merge cu un sistem hidraulic clasic , cilindru si pompa , si mai trebuie sistemul de distributie ... ca 2000 euro e prea mult sa dau pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

si mai am o intrebare adresata celor care cunosc problema , am vazut la multe un disc de frana montat pe grupul fata , ce rol are ?

 

Cred ca ai vazut o punte rockwell, de avea discul de frana pe grup. Puntile astea sunt mai altfel putin decat cu ce suntem noi obisnuiti. Un disc de frana pus pe o punte conventionala, mai mult incurca. O sa fie tot lovit si indoit.

Poti pune un disc de frana pe cardan, la iesirea din reductor, dar nu stiu cat de bine va functiona ca si frana de serviciu...

http://www.patooyee.com/parts/purple%20pinion%20brake.jpg

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

Cu arcurile e mai delicata problema... Unele inguste si lungi, cu greu se gasesc pe masini normale "civile".

...dar sunt alte modalitati sa castigi la flex.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

arcuri industriale...nu stiu daca te ajuta cu ceva ...gasesti toate marimile si dimensiunile posibile...si inguste si lungi...la arkmetal in pipera...merita un drum pana acolo...au un showroom bogat...ai de unde sa-ti faci o idee

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Buggy cu motor de audi 1,8i 125 cai

 

da ii stiu pe arkmetal , eu iau niste arcuri mai mici si costa 3 euro/buc , am mai vazut si pe la altii din 2 bucati , dar nu chiar arcurile siunt problema , amortizoare cu cursa lunga ar mai fi una .... arcuri ar mai fi de la polo , fiesta ... si mai sunt si altele ....

Editat de smeagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare