Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Întrebări Navara NP300


andreimaxim

Postări Recomandate

Salutare,

 

În viitorul apropiat jumătatea mea și cu mine ne vom muta la periferia Bucureștiului și vom deveni oarecum dependenți de mașină așa că am început să facem o listă de posibile modele pe care am dori să le cumpărăm. Spre diferență de multe cupluri care au în plan unul-doi puradei în viitorul apropiat, noi avem și doi labradori pe care am dori să-i cărăm cu noi cam peste tot, ceea ce schimbă semnificativ cerințele când vine vorba de portbagaj. Bazându-mă pe experiența cu mașina curentă, un Suzuki SX4 AWD, lista de lucru care trebuie să fie musai la noua mașină ar fi:

 

* volum portbagaj de minim 500 litri (în cei 270 litri ai SX4-ului intră un câine plus un rucsac de vreo 30L, dar cam atât)

* spațiu de 4 persoane

* 4x4 decent, nu vreau să particip la vreo cupă, dar vreau să pot explora lumea cu ea

* preț sub 30.000 de Euro pentru o mașină nouă și cu posibilitatea de a lua mașina în leasing/pe credit

 

Întrebând diverși prieteni care au și ei mai mult de un câine, am tot ajuns în segmentul de pick-up sau vehicule utilitare (crescătoarea de unde am luat al doilea câine are un Hilux cu bena acoperită, alții au un VW Caddy sau Fiat Doblo, dar acestea nu au modele 4x4) așa că am ajuns la Navara NP300. E un pic mai scurtă decât Toyota Hilux/Mitsubishi L200/Ford Ranger (un plus), volumul cu bena acoperită e arhisuficient (după socoteala mea un pic peste 2000 litri), pare ceva mai confortabilă decât restul datorită arcurilor pe puntea spate (n-am de gând să car saci de ciment), iar interiorul pare să aducă a Qashqai. Un mare bonus e geamul de la lunetă, care e rabatabil și presupun că se poate aranja astfel încât aerul condiționat din mașină să ajungă în benă, ceea ce alte pick-up-uri 4x4 nu au din fabrică. Modelul de bază e vreo 30.000 de euro și are cam toate opțiunile pe care le consider necesare, așa că mă bate gândul să fac un test-drive în viitorul apropiat.

 

Am citit o serie de review-uri, toate par să fie foarte bune, însă nu prea am găsit informații referitoare la fiabilitate. Impresia mea e că, fiind vehicul utilitar, ar trebui să vadă mai rar un service decât un sedan, de exemplu, însă asta presupun că diferă de la model la model așa că orice comentariu m-ar ajuta. De asemenea, nu exclud posibilitatea să mă fi orientat spre un model greșit și poate există un alt model mai bun pentru nevoile mele.

 

Mulțumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Întrebări Navara NP300

 

Treaba cu aerul conditionat in bena nu merge! Nu exista asa ceva.

Despre fiabilitate nu are cine sa iti dea feedback realist - de abia a aparut de cateva luni...

Oricum fiind noua are o garantie acoperitoare 5 sau 6 ani parca..

Mircea,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Întrebări Navara NP300

 

Treaba cu aerul conditionat in bena nu merge! Nu exista asa ceva.

 

Modelul NP300 are ventilație pentru pasagerii din spate și mă gândeam că poate ajunge și în benă, dacă aș opta pentru un hardtop cu geam față dropdown. Posibil ca, în timpul mersului, după o perioadă de timp, să aibă ceva efect, dar acum mă gândesc că după ce a stat jumătate de zi în soare, la 36 de grade, o să fie cuptor în benă.

 

Mulțam mult de răspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Întrebări Navara NP300

 

Exact unde este geamul dintre locurile spate si bena pui un simplu ventilator (modelul care il alimentezi la priza masinii) care va trage aerul conditionat din habitaclu si il va impinge si in bena. Americanii iubitori de animalute au asa ceva si functioneaza decent. Solutia este ieftina si fiabila.

Succes!

 

Referitor la masina, nimeni nu poate sa-ti dea informatii despre fiabilitate ...decat peste vreo 4-5 ani.

Daca te incalzeste cu ceva, dupa cateva luni de cautari, teste, comparatii, test-drive-uri, am facut aceiasi alegere. Din punctul meu de vedere, Navara NP300 este cu mult peste restul pick-upurilor disponibile momentan pe piata romaneasca.

Respecte! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Întrebări Navara NP300

 

1.Da , daca deschizi geamul de spate, ajunge AC-ul si la caini, precum si caldura din bena si mirosul de caine in masina. Va fi o comuniune de mirosuri interesanta ! ;)

2. Ai 3 ani garantie, de ce te intereseaza fiabilitatea? E problema lor si nu a dumitale !!! peste 3 ani cine mai stie ce va fi..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Întrebări Navara NP300

 

1.Da , daca deschizi geamul de spate, ajunge AC-ul si la caini, precum si caldura din bena si mirosul de caine in masina. Va fi o comuniune de mirosuri interesanta ! ;)

 

Mi-am cam asumat mirosul când mi-am luat câini pe care-i țin în casă :-) Și nu mă deranjează dacă AC-ul e abuzat un pic mai mult dacă temperatura devine suportabilă și pentru ei, mai ales dacă avem în vedere ce temperaturi sunt vara prin București.

 

2. Ai 3 ani garantie, de ce te intereseaza fiabilitatea? E problema lor si nu a dumitale !!! peste 3 ani cine mai stie ce va fi..

 

Mă interesa fiabilitatea mașinilor Nissan în general, nu neapărat acest model. Aruncând un ochi pe net, n-am văzut prea multe lucruri bune referitoare la service-urile Nissan, opinia generală pare să fie „de când cu Renault au scăzut semnificativ calitatea produselor”. Ce-i drept, se vorbea de Juke, de Qashqai, dar eram curios care e opinia de Navara pe aici, inclusiv de modele mai vechi. De exemplu, o mașină care ține la tăvăleală sau stai mai mult cu ea prin service? Întreb pentru că nu am niciun cunoscut cu Nissan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Întrebări Navara NP300

 

Salutare,

De obicei pick-up-urile nu se vand gata carosate in partea de bena, asta va trebui s-o realizezi separat dupa achizitia masinii la un carosier autorizat. Inchiderea benei va trebui mentionata si in cartea de identitate a masinii.

Hard top-ul nu face corp comun cu caroseria masinii, intre caroserie si suprastructura montata va ramane un spatiu mic. Eu la al meu NP300 am aproximativ 2cm intre caroserie si hard top. Din cauza ca nici unul din geamuri -cel al masinii sau al benei nu se deschid este foarte greu sa le spal/sterg. Ca sa poti izola bine acest spatiu ar trebui sa instalezi un gen de burduf care sa nu permita intrarea aerului din exterior atunci cand vei vrea sa climatizezi bena. Daca nu faci asta nu vei reusi decat sa bagi praf, mizerie si ploaie atat in masina cat si in bena.

Spor la achizitie!

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Întrebări Navara NP300

 

Mulțumesc mult! N-am experiență cu acest segment așa că e un sfat extrem de folositor!

 

Pot adăuga doar că dacă D23 NP300 stă mult (+12L ), ruginește : brațe (ce țin telescopul) față , linia de eșapament , bară(foiță) spate .

 

Pe de altă parte pe toate review-urile văzute are un consum excelent , si asta fără rodaj făcut , si cu 2 turbine.. (give-or take-one)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare