Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reconditionare Mercedes W460 G300 GD


hop_si_eu06

Postări Recomandate

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Hopa, fix asta cautam si eu pe forumuri, sa vad cum si cat se preteaza motorul OM617 la un turbo. Am gasit posturi intregi cu kitul de turbo de la STT, dar lumea spunea sa verific daca am ungerea in blocul motor pentru turbo si ceva racitoare piston pe ulei(oil cooling nozzles). Ai verificat oare la tine chestiile astea?

 

Poti sa imi spui te rog cum ai facut cu ungerea turbinei? Ai gaurit baia si ai tras de acolo o teava la turbo?

Cum sta temperatura motorului? Am inteles ca daca faci upgrade de turbo e indicat sa pui si radiatorul de pe motorizarea benzina de 280, ca e mai mare.

 

E turbo cu geometrie variabila, sau nu vad eu bine? Daca e, cum ai facut controlul valvei?Spune-mi te rog pentru ce motorizare e turbo asta?

 

Cam multe intrebari, scuze. Vreau si eu sa fac asa un upgrade si ca in cazul tau, masina e retro. Nu as vrea sa schimb motorul ca am probleme la RAR dupa aceea.

 

Pe mine ma tenta un motor OM617A, care e versiunea cu turbo a lui 617, dar presupunea un schimb de motor si atunci aveam problema la RAR. Asa as putea sa iau admisia de pe motorul respectiv+turbina si as putea monta si eu relativ repede.

 

Ps: ai racitor de ulei pe ea? Din cate am citit cam trebuie daca nu este.

 

salut

 

O sa raspund pe rand:

 

1 Am racitor de ulei

 

2 Ulei am luat de la senzorul de presiune de ulei si pentru retur am gaurit baia si am sudat un stut

 

3 Nu stiu daca am racire la pistoane dar am vazut la americani pe forum pus turbo pe 617 care era de fabrica fara turbo si zice ca au mers peste 100000km fara probleme ( eu am gasit motor ca al meu complet cu pompa de injectie si tot cu 1000 lei in stare buna de functionare asa ca merita riscul) deocamdata merge si si suna mai bine ca inainte.

 

4 Turbina vine de pe un BMW 330 din 2000 dar am vazut pe site-uri de specialitate ca e cam mica pentru om617 dar eu tocmai de aceea am ales-o ca se zice ca nu poate sparge motoru deoarece nu face suficienta presiune. In schimb face presiune de la ture foarte joase ( aprox 1500 ) si mentine presiune pe o plaja mai mare decat alte turbine. Controlul geometriei l-am facut manual ( adica e fix) dupa cum am simtit ca trage mai bine.

 

5 Radiatorul e cel original dar am termostat de sprinter cu deschidere la 75 grade. Pe urcari de foarte lungi si abrupte de a II-a la mic in 4000rpm incepe sa ajunga la jumate eventual sa mai urce putin dar cum las pedala cum isi revine. In rest nu misca ceasul de la 75 grade. Cel mai probabil dupa ce pun intercoolerul nu o sa mai fie probleme deloc nici pe urcari....momentan daca pun mana pe isirea din turbo ( partea compresorului ) aerul vine fierbinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Multzam fain de raspunsuri, foarte faina treaba ai facut :)

Am sa fac si eu un setup asemanator, trebuie sa ma mai documentez un pic legat de turbo, sa vad ce alternative mai sunt.

Ai idee cum se poate masura presiunea turbinei sau ai idee ce presiune se poate baga in motor?

 

Salut

Seba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Salut,

 

Stiu ca suna cam ciudat dar presiunea o poti masura cu senzor de presiune :grin:. Acesta se poate monta in tubulatura de admisie. Am masurat si eu presiunea si am reglat geometria pe la 0.4 bar aprox 6psi valoare pe care am citit ca se recomanda pentru om617 care a venit din nastere fara turbo. Cica la valoarea asta nu risti sa strici nimic.

 

Nu stiu daca deranjez pe careva dar se pare ca imi plac lucrarile asta si daca cineva este interesat sa-si faca un upgrade la un 300D sunt dispus sa discutam, in sesul ca daca cineva vrea si se grabeste sunt dispus sa vand toata instalatia. Instalarea dureaza o zi si tot ce este original al masinii nu se schimba si se poate revenii oricand la setup-ul original. Pentru cine nu-i convins de un astfel de upgrade il astept la un test-drive. Mai multe detalii in privat sau 0742807796

 

Am incercat sa atasez si poze noi cu setup-ul actual dar nu mai vrea momentan sa ataseze nicio poza. Mai incerc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Salutari,

 

Mi-am dat seama ca nu putem atasa pozele deoarece erau live....

 

Weeked-ul trecut am facut aprox 600km ( 200off road + 400on ) Am facut o parte din Muntii Rodnei Vf Omu, Taul Stiol si Cascada Cailor, si mina de sulf, statia meteo si lacul Iezer din Muntii Calimani. Masina s-a comportat perfect fara nicio problema. Partea buna e ca pe langa cresterea semnificativa a puterii a scazut si consumul. La iesirea asta am avut in medie un consum de 12l/100km. Avand in vedere ca am mers de dimineata de la 8 pana seara la 9 eu zic ca e excelent.

Am reuzit sa termin si bara spate :ap am si pus o poza. Nu e cea mai buna dar o sa mai fac.

 

978420584_Lunca3.thumb.jpg.34a9d5251a7b2c90b4aee48d95cef6e6.jpgLunca1.thumb.jpg.79845805cd3289749fb37feeddd52219.jpgLunca2.thumb.jpg.df33bbc6bcfe42462dadf932acccff60.jpgBS.thumb.jpg.0dd16bae4425aa48d572d2a0dcfb0cd4.jpgTB1.thumb.jpg.91965b24c6391a5b746dcde0ac54c85e.jpgTB2.thumb.jpg.2f75cda38b33843b772b75d02b844005.jpgTB3.thumb.jpg.95e0004ca6c87db050566331ab0111a3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Salut, frumoasa plimbare vad ca ati trecut la 300m de mine daca stiam poate va insoteam si eu bucata de drum. Legat de montajul turbinei ai facut o crestere de debit la pompa de injectie sau ai lasat debitul normal? Daca gasesc turbina poate anul viitor il fac si pe al meu turbo si daca sunt multumit renunt la planul de a schimba motorul cu unul turbo din fabrica. Stropitori de ulei pentru cilindri stiu ca au si cele non turbo doar ca au orificii de diametru mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Salut, frumoasa plimbare vad ca ati trecut la 300m de mine daca stiam poate va insoteam si eu bucata de drum. Legat de montajul turbinei ai facut o crestere de debit la pompa de injectie sau ai lasat debitul normal? Daca gasesc turbina poate anul viitor il fac si pe al meu turbo si daca sunt multumit renunt la planul de a schimba motorul cu unul turbo din fabrica. Stropitori de ulei pentru cilindri stiu ca au si cele non turbo doar ca au orificii de diametru mai mic.

 

Salut,

Am dat 2 ture de 360grade si la debit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

 

Multumesc de raspuns. Sunt foarte tentat sa montez turbina pe motorul meu aspirat, nu vreau cine stie ce putere sau cuplu ci doar sa traga putin mai bine. Acum trebuie sa caut o turbina care poate face fata la nevoie si pe un OM606.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare