Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

LC 90/95 Colorado 5 usi din 1997 3.0 Diesel automata - rog info asap!


matteo_tgv

Postări Recomandate

Salutare,

 

mi s-a propus una ca in titlu, e in Irlanda, la un pret bun (pare ca arata si bine, are aproape 200.000 mile, un pic peste 300.000 km adica) pe undeva, voi trimite un prieten din zona sa se uite la ea, e departe ca sa merg la risc, plus ca de acolo nu am solutii de adus pe trailer deci trb sa vin pe roti.

 

Ca sa fim siguri, asta e modelul: http://images.autoexposure.co.uk/AETA82405/AETV42171221_1b.jpg

 

Scuze ca nu am timp sa periez sectiunea si acum, dar sunt contra cronometru... Stiu ca probabil exista un post gen "Sfaturi Achizitie", pe astea le respect si le citesc mereu, dar de data asta chiar nu-i timp, omul meu luni dimineata are avion spre tara deci tre sa stiu totul cat mai rpd, daca sa mi-o ia/plateasca sau nu...

 

Am cateva intrebari:

 

1. Cat de OK sunt cele din generatia aia? Fiabilitate generala? Disponibilitate piese after market?

2. Banuiesc ca motorul ala nu e D4-D si nu stiu nimic despre cele mai vechi. Fiabilitate, consum, probleme specifice? In fine, cum e motorul ala? Merita?

3. Ce anume trebuie verificat la ea?

4. Unde e switch-ul de RD lock (la masina cu volan pe dreapta)? Cum se vede daca RD lock-ul functioneaza? (In afara de clasicul test efectiv ca nu cred ca va avea cum sa-l faca --- gen beculete, culori)

5. Blocantul asta de spate e un blocant real pe modelul ala sau e doar un LSD? Daca e LSD, de care LSD este?

6. Sunt OK cele cu cutie automata din generatia si modelul ala?

7. Alte sfaturi conexe?

 

Multumesc si astept vesti la obiect, cu speranta sincera ca nu am agasat....

 

Cu stima,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC 90/95 Colorado 5 usi din 1997 3.0 Diesel automata - rog info asap!

 

Masina este buna, exact ca a mea este cea din poza vizata de tine. Are blocant adevarat cu buton, pe care apesi si sucesti. La volan pe stanga e undeva la nivelul genunchiului stang.

Motorul simplu 1KZ-TE, e mai bun decat 1KD (d4D). E mai bun 1KZ-TE pentru ca nu are injectia asa de pacatoasa ca d4d si chiulasele nu au probleme. La 1KD se mai intampla sa se fisureze... Cei 125 de cai sunt arhi-suficienti.

Ca si probleme de "proiectare" ar fi pivotii inferiori care se smulg daca au joc, sau se foarfeca suruburile. Trebuie schimbati urgent cand se uzeaza impreuna cu cele 4 suruburi si musai stranse la 80nM, ca sa nu se foarfece.

Reductorul si grupul fata, trebuie ingrijite. Sa aibe tot timpul ulei bun si la nivel. Grupul fata are o problema ce se gaseste si la sora mai mare, la LC100. E o problema pe la sateliti, nu stiu ce si cum, exact ....

In rest....e o Toyota Land Cruiser :h5 mie imi place foarte foarte mult cum merge, cat consuma, etc....

Consumul e cam 10-11 mixt.

Despre cutia automata nu stiu nimic, eu am manuala...

 

PS: Eu cand am fost sa o vad pe a mea, ma rugam sa nu fie D4-D cu probleme... E din 98 si nu stiam exact din ce an au pus 1KD...

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC 90/95 Colorado 5 usi din 1997 3.0 Diesel automata - rog info asap!

 

Salut,

 

multumesc de info. A fost intre timp prietenul meu la aceea si era varza, cica troncanea toata, rugina multa la sasiu, dadea fum albastru la coada, cand trageai joja iar dadea fum, becuri aprinse in bord etc. etc. etc. Vanzator neserios si masina complet neintretinuta.

 

Mai pandesc...

 

Cu stima,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare