Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

repost achizitie vitara sau grandvitara


Sicilianu

Postări Recomandate

Sunt foarte hotarat sa iau motorul de 1.6. Vreau sfaturi pentru a alege unul dintre urmatoarele modele:

 

1. Vitara 1.6 8v (80cp)

2. Vitara 1.6 16v (97)

3 Grand Vitara 1.6 16v (97cp)

 

procente folosire:

70% asfalt 30% offroad

 

Vreau sa pun butelie cu gaz (mareste autonomia + consum mai mic) nu ma intereseaza ca pierd 10 cp ca pe reductor oricum are forta, are un prieten si am vazut ca oricum merge bine si daca e cu gaz, cu 4 pers in masina.

 

AM REDESCHIS POSTUL ACESTA SI AICI PT CA UNII CARE STIU SA RASPUNDA LA INTREBARILE MELE NU SUNT ACTIVI SI PE POSTURILE DE LA GRANDVITARA. MULTUMESC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

Mai deschide o postare eventual si la discutii diverse.....cine citeste forumul si doreste sa dea un sfat il citeste oriunde indiferent de sectiune.Mai bine citeste TU pe aici inainte sa te hotaresti ce doresti sa cumperi vezi care sunt diferentele in GV si Vitara.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

Citeste, citeste la ambele sectiuni Vitara si Grand Vitara, vezi ce au baietii, cum arata, ce ai vrea tu sa ai.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

Citeste, citeste la ambele sectiuni Vitara si Grand Vitara, vezi ce au baietii, cum arata, ce ai vrea tu sa ai.

 

Daca tot vrei sa-l ajuti, macar ajuta-l cu ce trebuie !

Foloseste "Cautarea avansata" asa cum scrie amai jos utilizand cuvantul "achizitie" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

 

 

Din pacate, nu pot ramane doua topicuri cu acelasi subiect, deci celalalt va fi sters.

 

SI ca sa fie treaba-treaba, discutia a fost mutata la "Discutii generale".

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

1.6 16v are ceva probleme cu temperatura. Se cam incalzeste si crapa chiulasa. De aceea, unii prefera motorul in 8v.

...si eu tot pe cel in 8v l-as alege :h5

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

Daca vrei masina LWB, folosinta 70% sosea, nu stiu daca 1.6 8v 80 cai o sa iti convina. Eu am 2.0 130 cai benzina aspirat si mi se pare la limita decentei. 80 cai, si pe gaz, o sa fie puturoasa.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

Salutare tuturor! Am si eu niste intrebari curiozitati despre modelele Vitara, sper sa fie pertinente intrebarile si sa nu deranjeze pe nimeni, dar sunt niste informatii pe care nu le-am gasit pe unde le-am cautat eu (daca am cautat unde trebuie).

 

Informatii de baza: nu sunt impatimit de 4x4, deci nu am asteptari de rezultate pentru competitii de la o masina, nici mall crawler (cum am mai citit pe aici), nu am buget de mii de euro nici pentru achizitie, nici pentru restaurat, nici pentru intretinere.

 

Asteptarile:

- masina functionala, oricand, oriunde, in orice conditii normale de exploatare: asfalt, munte / drumuri nepavate, putin noroi, cateva gropi, sa nu ploua in ea (in cazul modelelor cu prelata), sa nu-mi cada picioarele in balti

- sa am incredere in ea: ideea este ca daca plec la drum sa stiu ca ajung unde vreau si ca ma pot intoarce acasa fara sa schimb garnituri de chiulasa sau mai stiu eu ce

- sa fie utila: masina o sa traga si la remorca cand va fi cazul (stie cineva sarcina maxima tractabila?)

 

Intrebarile :)

 

SUSPENSIE / TRACTIUNE:

- ce tip de punti / brate au / fata / spate / arcuri / foi ?

- diferentiale: fata / spate / central?, care se blocheaza, care nu? exista variante cu tranctiune 4x2?

- comanda cuplaje diferentiale: mecanic, electric, pneumatic, vacum, electronica sau doar electric?

- ce probleme de articulatii / suspensii de intalnesc cel mai des?

 

MOTOR exclusiv benzina 1.6 16V sau 8V, nu ma intereseaza alte varainte de motor:

- ce varianta este mai recomandata? 8V sau 16V?

- consumuri?

- exista variante pe carburator sau toate sunt injectie electronica?

- exista probleme de injectie / necesita resoftari sau alte interventii pe ECU? (vorbim de majoritate, nu de cazurile dezastruoase)

- probleme de electrica la cablajele motorului?

- racirea este pe pompa de apa pe cureaua de anexe din ce am vazut cu ventilator in capul pompei. Probleme la dimensionarea radiatorului / pompei se supraincalzesc?

- garnituri care se ard la supraincalzire cand nu esti atent? zicea cineva de probleme cu chiulasa cand se supraincalzesc ... ce ar insemna asta?

- au O-ring-uri la baza camasilor pistoanelor?

- distributia este pe curea dinc e am vazut. Probleme comune? Rola de intindere este cu arc sau fixa? Daca este cu arc, atunci dimensionarea este reusita sau crapa prea repede?

 

DIRECTIE

- directia am vazut ca este asistata hidraulic. Probleme de servo in exploatare normala? De obicei curge / este pompa prea slaba?

- pivoti / bielete / brate subdimensionate sau dimensionate bine / rezista decent (din nou vorbim de exploatare normala + gropi si un pic de noroi)?

 

ELECTRICA

- presupun ca este o masina pur electrica exceptand electronica de pe motor. Mai are electronica si pentru altceva?

- starea generala a cablajelor: de obicei oxideaza toate mufele si face ca pomul de craciun la prima umezeala ridicata din aer sau electrica este decenta?

- probleme ce necesita atentie deosebita?

 

TABLARIE

- stiu ca majoritatea se spune ca sunt un morman de rugina ... si cam asa si pare uitandu-ma la ce gasesc la vanzare. Dar, este de asteptat avand in vedere varsta lor :)

- unde ruginesc cel mai repede / usor? Structura sau doar tabla?

- se gasesc elemente de caroserie noi la preturi decente?

- se pot schimba elemente de caroserie fara prea multa sudura / decalit structura?

- cum se comporta variantele cu prelata in conditile in care prelata se inlocuieste cu ce se gaseste pe piata (am vazut ca exista ceva variante de inlocuit)? Mai ploua in ele / trebuie tinute in garaj?

 

Cine a ajuns pana aici cu cititul este de apreciat! :)

O sa mai fie si alte intrebari, dar pentru icneput eu cred ca e un start bun pentru un thread cu informatii utile inainte de achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: repost achizitie vitara sau grandvitara

 

Salutare tuturor! Am si eu niste intrebari curiozitati despre modelele Vitara, sper sa fie pertinente intrebarile si sa nu deranjeze pe nimeni, dar sunt niste informatii pe care nu le-am gasit pe unde le-am cautat eu (daca am cautat unde trebuie).

 

Informatii de baza: nu sunt impatimit de 4x4, deci nu am asteptari de rezultate pentru competitii de la o masina, nici mall crawler (cum am mai citit pe aici), nu am buget de mii de euro nici pentru achizitie, nici pentru restaurat, nici pentru intretinere.

 

Asteptarile:

- masina functionala, oricand, oriunde, in orice conditii normale de exploatare: asfalt, munte / drumuri nepavate, putin noroi, cateva gropi, sa nu ploua in ea (in cazul modelelor cu prelata), sa nu-mi cada picioarele in balti

- sa am incredere in ea: ideea este ca daca plec la drum sa stiu ca ajung unde vreau si ca ma pot intoarce acasa fara sa schimb garnituri de chiulasa sau mai stiu eu ce

- sa fie utila: masina o sa traga si la remorca cand va fi cazul (stie cineva sarcina maxima tractabila?)

 

Intrebarile :)

 

SUSPENSIE / TRACTIUNE:

- ce tip de punti / brate au / fata / spate / arcuri / foi ?

- diferentiale: fata / spate / central?, care se blocheaza, care nu? exista variante cu tranctiune 4x2?

- comanda cuplaje diferentiale: mecanic, electric, pneumatic, vacum, electronica sau doar electric?

- ce probleme de articulatii / suspensii de intalnesc cel mai des?

 

MOTOR exclusiv benzina 1.6 16V sau 8V, nu ma intereseaza alte varainte de motor:

- ce varianta este mai recomandata? 8V sau 16V?

- consumuri?

- exista variante pe carburator sau toate sunt injectie electronica?

- exista probleme de injectie / necesita resoftari sau alte interventii pe ECU? (vorbim de majoritate, nu de cazurile dezastruoase)

- probleme de electrica la cablajele motorului?

- racirea este pe pompa de apa pe cureaua de anexe din ce am vazut cu ventilator in capul pompei. Probleme la dimensionarea radiatorului / pompei se supraincalzesc?

- garnituri care se ard la supraincalzire cand nu esti atent? zicea cineva de probleme cu chiulasa cand se supraincalzesc ... ce ar insemna asta?

- au O-ring-uri la baza camasilor pistoanelor?

- distributia este pe curea dinc e am vazut. Probleme comune? Rola de intindere este cu arc sau fixa? Daca este cu arc, atunci dimensionarea este reusita sau crapa prea repede?

 

DIRECTIE

- directia am vazut ca este asistata hidraulic. Probleme de servo in exploatare normala? De obicei curge / este pompa prea slaba?

- pivoti / bielete / brate subdimensionate sau dimensionate bine / rezista decent (din nou vorbim de exploatare normala + gropi si un pic de noroi)?

 

ELECTRICA

- presupun ca este o masina pur electrica exceptand electronica de pe motor. Mai are electronica si pentru altceva?

- starea generala a cablajelor: de obicei oxideaza toate mufele si face ca pomul de craciun la prima umezeala ridicata din aer sau electrica este decenta?

- probleme ce necesita atentie deosebita?

 

TABLARIE

- stiu ca majoritatea se spune ca sunt un morman de rugina ... si cam asa si pare uitandu-ma la ce gasesc la vanzare. Dar, este de asteptat avand in vedere varsta lor :)

- unde ruginesc cel mai repede / usor? Structura sau doar tabla?

- se gasesc elemente de caroserie noi la preturi decente?

- se pot schimba elemente de caroserie fara prea multa sudura / decalit structura?

- cum se comporta variantele cu prelata in conditile in care prelata se inlocuieste cu ce se gaseste pe piata (am vazut ca exista ceva variante de inlocuit)? Mai ploua in ele / trebuie tinute in garaj?

 

Cine a ajuns pana aici cu cititul este de apreciat! :)

O sa mai fie si alte intrebari, dar pentru icneput eu cred ca e un start bun pentru un thread cu informatii utile inainte de achizitie.

 

eu am 2 Vitare un Sidekick Hartop si una Softtop , ambele 1.6 8v. Ce am schimbat la ele au fost Sl5cm, bucse,flanse,curele,uleiuri.ca si anvelope la una am Simex la una am Trekker , imi plac mai mult Simexurile dar fac galagie pe asfalt de numai.

 

Consumul depinde mult de tot, intre 8-16 pe asfalt, si la offroad se duce mult in sus, as putea sa zic ca e deja un consum orar.

La rugina sa fii atent in zona pragurilor laterale si la suportii din fata rotilor spate.Daca poti da la o parte mocheta la zona picioarelor ata in fata cat si in spate si te convingi.De plouat in softtop nu ploua, dar intra praful.Ce nu imi place la ea e accesul mai greu la portbagaj ca tot trebuie sa desfac fermoarul de la geamul din spate.

 

Pe partea de cablaje si mufe... am schimbat o multime ,ca totusi are o varsta.

 

Pe partea de putere.. are destula, am tractat un tractor cu Sidekick-ul.Viteza de 80-90 o atingi usor. Mai mult de atat merge cun rabdare ,dar ...a devenit cam instabila dupa inaltare. La Sidekick am rezolvat-o prin flanse de 40mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare