Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

3 Camere Video Functionale Pe Navigatia Originala Duster


Cain

Postări Recomandate

Salutare Dusteristi,

 

Astazi mi-am facut curaj sa ma apuc de un subiect mai vechi pe care l-am abordat totusi cu inima indoita :pl .... mmaai ales ca ideea in sine se confrunta cu un zid de feedback negativ din partea la unor mecanici :ha. Dar in final am considerat totusi ca fiind masina personala... pana la urma fac ce vreau cu ea... si poatee si alti membrii gasesc interesante asemenea modificari mai ales ca un monitor 4,3inch e 100 lei si o camera la fel. Daca au pus atatea camere pe TABuri si Tancuri - de ce nu si Duster? :).

 

Ca sa nu o mai lungim - am acum 3 camere complet functionale pe navigatia Duster de fabrica. O camera fata, una de marsalier (originala) si una de off-road. Testarea solutiei s-a facut pe un monitor 4,3 inch/emag separat dupa care s-a verificat si instalat pe masina la monitorul original.

 

Detalii:

- Cand camera de fata sau cea de off-road nu sunt activate, masina sta pe camera de marsalier. Cand e activata una din cele doua camere mentionate initial, marsalierul nu se mai activeaza.

- Practic camerele sunt controlate din curent. Nu poate primii la un moment dat decat o singura camera curent (*gestionate prin releu).

- Butonul de comutare camere fata a fost adaugat in cel fals de pe bord (*poza atasata).

- Ce se intampla daca ai curent/semnal pe 2 camere concomitent? E ca si cum ai 2 canale TV pe acelasi ecran/frecventa, se amesteca unul cu altul. De aici si nevoia ca doar o singura camera sa primeasca curent la orice selectie dorita sau gresita.

- Camera de "off-road" este prinsa intr-o casuta metalica si culiseaza (fata/spate) in cazul in care e lovita. Am pus-o pentru situatiile de trec/nu trec; atinge/nu atinge si e la acelasi nivel cu toba/DPFul, se poate spala. O sa ii vedem in timp utilitatea.

- Camera fata e pusa sub numar pentru bolovani, borduri, ziduri, incalecat sleauri, etc. In principiu camerele se pot pune oriunde (ex: inclusiv oglinzi daca va e mai util vederea celor 2 roti fata separat).

- Nu sunt sigur ca solutia functioneaza pe modele Duster cu start/stop cu interfata a doua de navigatie, trebuie verificat.

 

Pozele adaugate sunt facute noaptea (camerele au vedere noapte/led), pe zi se vad mult mai bine... mai exact ca pe camera normala originala de marsalier (atasez poze pe zi maine). O singura eroare am avut... la planificare, trebuia sa imi comand camere fata nu de marsalier slp ... pt ca stanga e dreapta la cele de spate, asta e... le schimb eu.

20160909_173409.thumb.jpg.bb6307997c9f62e98b1e9794382bc5c8.jpg

20160909_210602.thumb.jpg.ab8286239a242f76d8f2f02a833869a3.jpg

20160909_210625.thumb.jpg.a0f11c7f0d4d73acada397c09b74c8bc.jpg

20160909_210713.thumb.jpg.8f85c23cde4c0a2dd6b9891d5d078f93.jpg

20160909_210808.thumb.jpg.b46ff232ca78120a8717e968c4ed9fdd.jpg

Editat de Max
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 3 Camere Video Functionale Pe Navigatia Originala Duster

 

Daca vrei poti, frumoasa lucrare, camera ''de sub masina'' unde este pozitionata? Se murdareste in timp , trebuie spalata, se poate deteriora in teren?

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 3 Camere Video Functionale Pe Navigatia Originala Duster

 

Imi poti spune cat au costat camerele si cat manopera?

 

 

79 lei o camera. Cele frontale le gasesti doar pe siteul de jos, desi ar trebui sa fie si pe emag la xtreme-lighting. http://www.xenon-store.ro/shop_contact.php

Un monitor pliabil cu 2 intrari e intre 100 si 140 lei (4,3inch - ecran telefon marime). Daca iti pui 3 camere si monitor te costa 377 lei, plus cablu electric, 1 switch, releu, etc. Manopera ar fi in jur de 3 ore max. Negociezi tu acolo ca doar vii cu materialele tale.

 

Camerele astea nu sunt pt o functionare continua nonstop (*12v vs 3v/heat), dar banuiesc ca pentru ocolirea obstacolelor nu iti trebuie mai mult de 5-10 min.

 

Caphonne camera de sub masina e prinsa la mijloc chiar la limita de inaltare a masinii - cat sa vad cele 2 roti fata, astfel daca lovesc DPFul sau scutul o sa vad asta in camera... lovesc si suportul de camera. Insa e prinsa intr-un piciorus metalic care o rabateaza fara sa atinga camera (*piatra ar atinge metalul). Suportul ei nu e inchis si se poate spala cu jet. De murdarit probabil cam la 3 iesiri offroad ar trebui spalata. Locul unde o prinzi e destul de accesibil sa o stergi singur oricand daca te intinzi pe un carton cu o carpa in mana (la mine dupa iarba si praf nu pare murdara).

 

Daca vezi ce iti intra sub masina cu camera de fata si apoi vezi cat de inalt este piatra si pe unde vine cu camera de sub masina, poti sa il eviti fara sa te mai dai jos in noroi :)

 

Sau daca vrei sa le faci strict camere de off-road... iti pui 2 la fiecare roata fata in bara si una dedesubt. Decizi tu - cum monitorul e extern - te joci cu el pana iti gasesti locul unde vrei sa iti atasezi camerele si unde iti folosesc cel mai mult.

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare