Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi


Cristian1

Postări Recomandate

Salutare dragi forumisti ! Dupa aproape un an de Toyota, cred ca e cazul sa ii deschid si ei un topic.

Este vorba de o Toyota Land Cruiser - Prado KZJ95, motor 3.0 1KZ-TE 125CP, cutie manuala, fabricata in 1998. Pana acum am mesterit la ea. Gume noi AT 265/75/16 Gripmax, pivoti inferiori + capete de bara, un cap de planetara, placute de frana fata/spate, ulei+filtru, am schimbat jantele de tabla cu unele OEM de aliaj. Acum arata si merge foarte bine.

 

Dar, vreau sa o fac mai buna !

 

Modelul este arhicunoscut pentru design-ul prost al pivotilor inferiori. Desi sunt noi, eu nu am incredere in ei. Am citit pe niste forum-uri din State si aceeasi pivoti fiind montati si pe 4runner/Tacoma 95-04. Am descoperit ca pe Tacoma pivotii sunt mai grosi in carne, cu bila mai mare, dar totusi cica sunt mai slabi decat cei montati pe 4runner si Prado. Am zis ca este o idee buna sa fac rost de 2 pivoti+capetele de bara de Tacoma si asa sa am cat de cat liniste dar am citit 22 de pagini pe un alt topic sa constat ca parerile sunt negative despre pivotii de Taco... comparatie pivoti

 

As mai avea inca o varianta dar care imi este foarte greu sa o inteleg, sa vad daca merge sau nu. As cumpara toata suspensia fata de pe Prado J120, brate inferioare, pivoti si fuzete, dar cum sa-mi dau seama daca pot sa le montez si daca functioneaza corect, unghiurile marunte fac diferenta la tinuta de drum...

 

Nici cu pivoti originali Toyota n-o sa fiu linistit, imi place masina, nu se pune problema sa o schimb cu alta si vreau pana la urma sa gasesc o rezolvare pentru totdeauna. Orice idee este binevenita din partea dumneavoastra. Inclusiv o varianta cu fuzete custom made mi-a trecut prin cap, dar cine ar putea construi asa ceva in Romania ?

 

Revin in urmatoarele zile cu mai multe intrebari la care nu le-am gasit raspuns !

13533015_1174846502537374_8558276920940726414_n.jpg.dd3be16a129d520104ca4fc203d1116d.jpg

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

Fiind piese custom , prototipul fuzetei ar relativ scump pentru ca ar fi nevoie de un sablon de montaj ( faci lego cu componentele intr-un jig de asamblare , le asamblezi dupa o ordine corecta dpdv tehnologic corecta , urmeaza detensionerea dupa sudare , corectarea gaurilor conice si a altor alezaje ( care in mod normal necesita repozitionarea in alt suport ( jig de bazare pentru prelucrarea mecanica ) si filete ... Intr-un mod absolut dureros , ar fi nevoie de cate un stand pentru stg , si altul pentru dr . Jigurile de asamblare cel putin sunt obligatorii , fara ele obtii oarece ceva , jigul de prelucrare implica cateva minti limpezi si muulta atentie la prelucrea mecanica , si insuri jigul in sine e o piesa care face obtinerea fuzetei sa para mica si neinsemnata . Ai mare nevoie sa fie simetrice ( nu neaparat identice cu originalul ci neaparat simetrice ) , la o abatere de o jumatate de grad la unul din unghiuri , directia nu va mai fi stabila daca sistemul nu e total reglabil . Si cum deja e tributar elasticitatii ansamblului ( structural , si din bucse ) , daca mai adaugi o o asimetrie devine o baba beata la peste 40 kmh , se ajunge la o instabilitate permananta , navigatie cu pluta nu conducerea masinii . Crede-ma , am trecut prin asta , prapadind timp si resurse incercand s-o fac repede si ieftin .

 

Si , ce pivoti s-ar folosi pe fuzetele custom ? Intrebarea vine din nevoia de a avea si alezorul compatibil cu conurile respective ( in ideea ca am muncit doua zile la detalonarea unui alezor pentru conurile de la Y61 ... daca era alezor drept as fi terminat intr-o zi , insa am vrut sa fiu mai perfectioniost si am optat pentru rezultate sigure , alegand un alezor torsadat ... am incercat sa scap de munca si am cumparat de doua ori cate un alezor conic de la niste americanii manglii dar conurile chiar nu se potriveau , or fi avand ei peste balta , alte componente ) .

 

Discutia e mai lunga dar o scurtez ... caz in care e ieftin doar daca ai dotarea si timpul sa le faci singur .

 

 

 

Mult mai simplu si mai sigur ( subliniez sublinierea - mult mai simplu si mai sigur , mai putine riscuri si mai usor de remediat eventualele bube ) este conversia la punte fata , folosind coilovere - exemplu cele de J9 ... sau daca te mananca rau ,dubla triangutatie in locul celei originale , folosind articulatii sferice in loc de pivoti si bucse . Cu ceva atentie ( ... dupa , multa , apoi si mai multa ... atentie ) initial , iti iese din prima ... daca stii ce ai de facut . Si e suportabil doar daca o faci singur ... altfel , costa doi-trei rinichi ...

 

 

Poate doar conversia la punte e mai iertatoare , ai de pozitionat ceva suporti , alinieri , unghiul de fuga ca altele sunt fixe , cardane , directie - aici deja e upgrade bonus din start . Si inca alte cateva detalii , cateva mai multe , dar rezolvabile din mersul trenului .

 

 

... sau , pur si simplu o faci pe genunchi , menghina si buturuga , rapid si eficient . Ce-o iesi aia e , masina merge nu sta ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

Destul de greu de realizat custom, pentru a putea monta pivoti normali, cum sunt pe Pajero, Frontera, etc...

 

O punte rigida nu ar fi rea dar sasiul nu prea are curbura si o sa stea prea cocotata masina, dar mai studiez si varianta asta...

 

Suspensia de J120 ar ramane singura varianta mai accesibila dar trebuie sa gasesc o masina sa compar piesele cu ale mele.

Nici nu stiu unde are 120-ul caseta de directie, in fata rotilor sau in spate, daca e in fata, iar n-am facut nimic :grin: Informatia despre 120 pe internet e putina rau, nu am gasit nici o schema sau manual de service pentru ea...

 

Masina mea a mai avut probleme cu pivotul la vechiul proprietar. La roata stanga s-au forfecat cele 4 suruburi care prind pivotul de fuzeta. Momentan umblu cu 4 suruburi cu alt pas si fuzeta are taiat alt filet. M-am gandit inclusiv la un sistem de siguranta, in caz ca se smulge din suruburi sau din bila, sa nu plece roata sa mai distruga si planetara si pivotul superior, sau mai grav, sa nu ies de pe drum...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

Surube cu gat calibrat , tarie 12.9 , ... cred , ca , te rezolva bine .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

La roata cu problema sunt 2 suruburi cu cap de imbus si 2 cu hexagon. Le-am folosit tot pe alea ce au fost pe vechiul pivot, cele noi nu le-am putut infileta. Noroc ca a observat tata la timp si n-am stricat filetele gauriLOR... Cu timpul, macar o fuzeta de la dezmembrari tot trebuie sa ii luam + suruburi de care zici, ca sa fie treaba buna !

Editat de Astral
LA ... se pune doar cand te duci undeva

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

Buna seara forum !

Ma puteti ajuta sa aflu ce tip de grup fata si reductor am la Toyota? Am incercat sa descifrez seria de pe placuta de langa motor dar n-am aflat mare lucru.

 

Pana acum stiu ca am punti A02B, cu raport 4.3, dar cum aflu ce diferential am pe fata ? E 7.5, reverse cut, high pinion ? Cum sta treaba cu el si pe ce masina mai este montat, ca ala de pe 4Runner nu prea seamana...

A doua intrebare este, ce model de reductor am ? Cutia este R150F, dar reductorul...? Si pe ce masina mai este montat ?

 

Multumesc ! Dau in schimb informatii despre Suzuki si Opel ! :grin:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

Buna seara forum !

Vreau sa intreb daca stie cineva care e legea in vigoare pentru anvelopele de iarna. Acum avem AT-uri noi, scrie si M+S pe ele, putem circula pe strada cu ele ? Daca nu, care e sanctiunea ? Ramanem fara talon sau doar amenda ?

WP_20160404_17_27_08_Pro.thumb.jpg.faff0afc8681501a5b6a23f8ca2be7c9.jpg

WP_20160404_18_47_21_Pro.thumb.jpg.bc069ef8dc62b140805391e27e8a6118.jpg

  • Like 1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

Rubi a primit troliu. Am confectionat placa dintr-o bucata de sasiu de camion si am montat bara de plastic peste el. Eu si @blackufo, suntem foarte multumiti de lucrare ! :h5

Mi-ar fi placut sa il montam deasupra, pe sasiu dar n-am avut de ce sa-l prindem si ne incurca putin radiatorul de AC...

WP_20161024_17_50_32_Pro.thumb.jpg.4f5e042169a9ff2d769fa4c6f35cacda.jpg

WP_20161024_17_50_38_Pro.thumb.jpg.f30a98fabcc437de0ed3dec22e385470.jpg

WP_20161024_17_50_56_Pro.thumb.jpg.6825ed11959f7b60f065a162ec2eadd1.jpg

WP_20161025_17_40_22_Pro.thumb.jpg.999977445a0220345dd357f8eb173f7b.jpg

WP_20161025_21_13_42_Pro.thumb.jpg.662341ab0b1ecda7d0966fcd99ca8f6e.jpg

WP_20161027_11_50_53_Pro.thumb.jpg.8048c17d92cf2925e70cd9df75e67760.jpg

WP_20161027_11_51_01_Pro.thumb.jpg.09e102b364ddf8acf490381140a880da.jpg

WP_20161027_11_51_06_Pro.thumb.jpg.e7b737d00330c99b29db5999de1b38a7.jpg

WP_20161029_12_13_11_Pro.thumb.jpg.66d03501b86d4f32db33e0ab1b862dc3.jpg

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Land Cruiser 95 - a.k.a. Rubi

 

... cand mai sudezi in vecinatatea radiatoarelor pune peste tot radiatorul o bucata de carton ... un strop mai hotarat il gaureste pe loc , unul mai putin hotarat se lipeste si oxideaza si il gaureste peste juma de an ... cele de aluminiu sunt si mai sensibile .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare