Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dilema Cooper STT PRO


Roby200487

Postări Recomandate

Salutare, am o dilema si anume: STT PRO s-au produs si normale si "C" uri? Mi se pare ca scutura foarte tare cu ele. Poate fi din cauza ca sunt Armor-Tek 3 carcass construction?
200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

Am vorbit cu furnizorii, toate sunt LT uri. Se pare ca STT PRO-ul scutra mai tare decat STT ul simplu!

200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

Buna seara,

sunt si eu in cursul achizitionarii unui set de anvelope Cooper si cred ca m-am decis pentru Cooper STT Pro,

Intrebarea este, daca au pe ele M+S pentru ca in Romania este dat cauciuc de vara iar pe site oficial este pus M+S ????

In cazul in care un nene vrea sa verifice el......

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

fulgul nu e o gaselniță...

decât dacă tu crezi că un cauciuc dedicat de iarnă e găselniță

[ATTACH=CONFIG]270239[/ATTACH]

 

este in europa, unde m+s e obligatoriu iarna. n-am zis ca un cauciuc dedicat de iarna e gaselnita.

fulgul e obligatoriu la americani si canadieni.

unii producatori de cauciucuri pun si m+s si fulgul sa le poata vinde si colo si colo.

 

revening la stt pro, pe site la producator zice ca sunt "m+s rated". chestie de marketing, dar nu au m+s inscriptionat. spre deosebire de discoverer stt care au.

eu zic sa astepti primavara, oricum se anunta o iarna grea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

Anvelopele de iarna dedicate pot veni si numai cu inscriptia M+S sau MS, nu este obligatorie prezenta fulgului de zapada. Daca au si fulgul, cu atat mai bine.

 

Poti merge linistit cu anvelope care au inscriptia M+S iarna, aceasta este dovada ca sunt cauciucuri pretabile si pentru iarna.

 

Nu mai induceti oamenii in eroare. S-a explicat de prea multe ori care este inscripția pentru anvelopele de iarna/all season. Si cu toate astea toata lumea se blocheaza in fulguletul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

depinde ce se dosreste, legalitate sau siguranta. doua tipuri de "liniste" din pricina legislatiei precare, a standardelor neadecvate si evident a lacomiei unora.

cauciucurile m+s nu sunt altceva decat all-seasons, nu sunt cauciucuri de iarna, tehnologie din anii '80... in 77 cand goodyear a venit cu primul all season diferenta intre acesta si cel de iarna nu era prea mare.

din pacate fulgul de nea e un rating care si-a pierdut valoarea, testul de referinta pe care trebuie sa il treaca nu prea e altceva decat un test cu 10%+ fata de un all-season.

de aceea apare azi si pe asa-zisele all-weather sau unele AT-uri sau unele asa-zise de iarna cu perfomante slabe.

era vorba la un moment dat sa schimbe testul pt fulgul de nea, unii canadieni fiind suporteri ai acestui lucru datorita si faptului ca multi destepti se aventureaza in trecatorile din munti pe viscol cu m+s sau gume slabe ce au chipurile fulgul de nea... existand o diferenta mare de clima, intr-o parte m+s ajunge si pentru iarna daca vii din parte care trebuie a trecatorii, mai pe romaneste ok pt iarna de la mine dar nu pt iarna de la tine.

gumele moderne dedicate de iarna depasesc cu peste 100% testul de referinta pt fulgul de nea.

ca un fapt divers, norvegienii au o parere foarte "buna" despre est-europeni cand vin sa conduca iarna la ei... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

Ok, am priceput, ne asumându-și riscu asta e arata prea bine gumele.

 

 

Reglementarea EU privitoare la anvelope si siguranta informarii clientilor o gasiti aici:

http://www.etrma.org/uploads/Modules/Documentsmanager/2012-07-05--industry-guideline-on-tyre-labelling-(vers4).pdf

 

Spicuiesc:

"Q24: Why are „POR“-tyres excluded from labelling?

A24: POR tyres are specially designed to reach exceptional adherence performances in poor conditions and in all

terrain, which does not allow them to fulfil regulatory thresholds and significant grading levels."

 

Anvelopele Cooper STT PRO sunt P.O.R., asadar fac exceptie de la reglementarile in vigoare, intrucat profilul si destinatia lor este DEDICATA si SPECIFICA utilizarii preponderent off road.

 

DA, nu veti gasi pe ele inscriptia M+S si nici Fulgul, dar este EVIDENT ca si in lipsa acestor inscriptionari, SIGURANTA FOLOSIRII LOR in regim de Mud + Snow este CERTA !!

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

Reglementarea EU privitoare la anvelope si siguranta informarii clientilor o gasiti aici:

http://www.etrma.org/uploads/Modules/Documentsmanager/2012-07-05--industry-guideline-on-tyre-labelling-(vers4).pdf

 

Spicuiesc:

"Q24: Why are „POR“-tyres excluded from labelling?

A24: POR tyres are specially designed to reach exceptional adherence performances in poor conditions and in all

terrain, which does not allow them to fulfil regulatory thresholds and significant grading levels."

 

Anvelopele Cooper STT PRO sunt P.O.R., asadar fac exceptie de la reglementarile in vigoare, intrucat profilul si destinatia lor este DEDICATA si SPECIFICA utilizarii preponderent off road.

 

DA, nu veti gasi pe ele inscriptia M+S si nici Fulgul, dar este EVIDENT ca si in lipsa acestor inscriptionari, SIGURANTA FOLOSIRII LOR in regim de Mud + Snow este CERTA !!

 

 

Super... asa pare...

Da' crezi ca militianul care te opreste in ceva sat si are chef de galceava o citit directiva aia europeana sau intelege engleza sa priceapa ce inseamna POR ? Nu nene, ala se uita pe gume sa vada MS sau M+S si/sau fulg .... in rest poa' sa scrie cu litere fosforescente orice pe cauciuc, pe el il doare la cascheta, iti da amenda :uameni

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dilema Cooper STT PRO

 

Vom trai poate...si vom vedea. Fiecare are ocazia sa-si arate gradul de...INTELEGERE :)

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare