Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am nevoie de un sfat


cornel-cdn

Postări Recomandate

Bună seara tuturor sunt nou pe aici și am o întrebare .

Vreau sa îmi cumpăr fin Anglia o mașină 4×4 și nu știu ce freelander td4 cu motor BMW 2002-2005 sau un Suzuki grand vitara 2002-2005.Am cunoștințe minime despre ce înseamnă un 4×4 știu ca freelander este permanent iar suzuki nu.Menționez ca voi folosi și la transportul în terenul de vanatoare.Doar transport nu și offroad bineînțeles ca o voi echipa cu niște cauciucuri pe măsură.În speranța că voi primii niște răspunsuri convingătoare va mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am nevoie de un sfat

 

Bună seara tuturor sunt nou pe aici și am o întrebare .

Vreau sa îmi cumpăr fin Anglia o mașină 4×4 și nu știu ce freelander td4 cu motor BMW 2002-2005 sau un Suzuki grand vitara 2002-2005.Am cunoștințe minime despre ce înseamnă un 4×4 știu ca freelander este permanent iar suzuki nu.Menționez ca voi folosi și la transportul în terenul de vanatoare.Doar transport nu și offroad bineînțeles ca o voi echipa cu niște cauciucuri pe măsură.În speranța că voi primii niște răspunsuri convingătoare va mulțumesc

 

Salutare. Daca locuiai in Anglia, te sfatuiam 101% sa iti iei LR. Aici piesele si service-urile sunt la tot pasul.

In Romania am inteles ca sunt mai putini 'mesteri' priceputi intr-ale LR-ului si de aici si recomandarea sa iei Grand Vitara.

Alt plus ar fi si faptul ca Vitara are reductor iar la vanatoare prin noroaie cumva iti va face de trebuinta.

Succes!

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am nevoie de un sfat

 

In Anglia muncesc acum dar o iau ptr.România sa știi ca am mai avut o kia sportage model 2000 și nu am folosit 4×4 decât pe ușor niciodată pe greu,mă gândesc ca este ceva asemănător cu tracțiunea permanenta de la freelander.În sfârșit am găsit un răspuns de doamne ajuta nu ca alții moderatori care sunt praf și auzi mai au și,,întrebări personale":La vânătoare doar conduci mașină. Întrebare pusă de alt moderator oricum Îți mulțumesc ptr sfat.dar ce zici ca freelander cu cauciucuri adevărate nu se descurca pe noroi?Mulțumesc o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am nevoie de un sfat

 

Salutare

 

Incerc sa explic mai babeste ce stiu eu, daca gresesc rog sa ma corectati:

 

Freelanderul are un sistem 4x4 "automat" : trage fata in general, cand rotile din fata patineaza ai un viscocuplaj care cupleaza automat si puntea spate.

Avantaj: nu trebuie sa intervii tu deloc la cuplare / decuplare 4x4

Dezavantaj: acel viscocuplaj este consumabil si trebuie inlocuit la 90-120.000 km. Daca nu e inlocuit are tendinta sa cupleze puntea spate cam tot timpul ducand la pagube mai mari.

Personal consider Freelanderul ca o masina foarte revolutionara pentru vremea ei (un prim SUV foarte bun pe asfalt si bun si in afara lui) DAR este o masina sensibila la lipsa de mentenanta. Fii foarte precaut la un Freelander "prea ieftin" caci daca a fost nenorocit de anteriorii proprietari foarte greu o sa il mai faci masina Ok.

 

Grand Vitara generatia dorita de tine are un sistem 4x4 "la cerere" clasic: trage spatele, cand e nevoie cuplezi 4x4 din cutia de transfer (si planetarele fata daca ai cuplaj manual la rotile fata) si dai bataie. Dar doar pe noroi si zapada, nu pe asfalt.

Avataj: sistem 4x4 pur simplu si rezistent la abuz. Reductor - foarte bun cand situatie devine maro. In general e o masina mai simpla.

Dezavantaj: trebuie tu sa cuplezi 4x4 cand intrii in teren si sa decuplezi cand dai de asfalt.

 

Strict pentru vanatoare (predominant teren greu, abuzuri) as zice ca Vitara ar fii mai recomandata prin simplitatea ei. Dar daca gasesti un Freelander bine intretinut nu il ocolii.

Oricum ca idee nu exista ieftin si bun - tine de tine unde vrei sa faci compromisuri. De ex o vitara mai ieftina buna mecanic dar mancata de rugina (in ideea ca o mai peticesti tu in Romania si oricum la vanatoare nu conteaza prea tare aspectul).

 

Spor

 

Robert

Editat de ERR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am nevoie de un sfat

 

Bune sfaturile colegului de mai sus dar asta cu ”la vanatoare nu conteaza asa tare” este cel putin delicata si o sa-ti si explic de ce. Daca de exemplu mergem la o tura cu prietenii la munte, totul se desfasoara normal, nu te grabesti, te ajuti unul pe altul si nici nu te ia ”febra vanatorii”. Ei bine, la vanatoare, lucrurile se petrec un pic altfel si anume...dimineata dupa ce se face instructatjul,protectia muncii si se semneaza autorizatia, de obicei vanatorii cu masini 4x4 ii iau cu ei si pe ceilalti colegi care nu au masini de teren si toti vanatori merg intr-o anumita zona desemnata de organizatorul vanatorii. Ceilalti, adica gonasii cu caini si cateodata cu 1-2 vanatori intre ei, vor merge in alta parte de unde vor incepe goana si vor gonii vanatul spre linia vanatorilor. Acum, din experienta va spun urmatoarele:

 

- o parte dintre vanatorii cu masini 4x4 cu siguranta se vor grabi si vor aborda riscant anumite zone

- o alta parte mai raman inpotmoliti si va fi nevoie sa mergi dupa ei sa-i tragi sau sa sa-si foloseasca troliul (daca il au)

- mai mereu unul din fata plutonului paceste ceva si ceilalti trebuie sa il ocoleasca si credeti-ma ca de multe ori trebuie sa te strecori printre bolovani sau pe marginea unei rape nu tocmai domoala

- petrecandu-se cel putin una dintre situatiile de mai sus, cu siguranta vor fi si soferi mai putin experimentati care isi vor forta masinile care de multe ori nu corespund din punct de vedere tehnic unor abuzuri

- toate acestea se intampla sub presiunea timpului pt ca gonasii si cainii sunt gata de actiune si de multe ori incep goana inainte ca toti vanatorii sa fi ajuns pe linia standurilor

- nu ati vrea sa stiti ce simt vanatorii care nu ajung la timp pe linia standurilor si vezi ca fix pe la locul tau a trecut turma de mistreti cu care te intalnesti 1 data la 2 ani

- iar bascalia sau mustrarile primite de vanatorii inpotmoliti (sau care o trebuit sa fie trasi) sunt de la simpatice pana la cele mai complexe cu coborat mai multi sfinti decat crede Dumnezeu ca are

- multe dintre situatiile de mai sus se intampla iarna sau cand este foarte frig sau foarte mult noroi si credeti-ma ca nu este chiar o placere sa stai 4 ore asteptand in varful muntelui (la -20 grade ) sa ajunga odata si cei impotmoliti sau care o ramas cu masinile si au dat peste cap toata organizarea zilei respective de vanatoare

 

Acum ca v-ati facut o idee cat de cat relevanta, va intreb eu pe voi dragi colegi, trebuie sa avem o masina pregatitata la vanatoare sau e ok oricum pt ca ”la vanatoare nu conteaza asa tare” ??? :old

Respecte domnilor! :wink:

Editat de mexx20_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am nevoie de un sfat

 

Daca folosesti masina DOAR la vanatoare ia un offroader ...Ce ai enumerat tu mai sus ...sunt destul de limitate in afara drumului.

 

Avand in vedere ca nu ai experienta, o masina fara electronica, "comandabila la picior" te va ajuta sensibil mai mult decat "una de oras taranita"...parerea mea.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am nevoie de un sfat

 

... pe mine m-a terorizat cat de porci pot fi unii vanatori daca masina nu-i a lor . Am avut urme de cizme si pe plafon - pe tapiteria plafonului . Usi indoite , centuri roase de caini sub ochii stapanului , banchete distruse , butoane sparte . Deci , eu m-am oprit din recuperat toate gioarsele 4x4 , mult prea supraevaluate de niste vanatori la fel de rable ca si masinile lor de 1000 de euro .

 

Asa ca trebuie o masina care sa mearga bine in teren dar care sa poata fi tavalita si sa tina la tavaleala . Tavaleala porceasca in toate sensurile . Freelanderul e superOK pentru ce fac unii posesori cu el - majoritatea timpului pe drumuri bune , ocazional cate un dig sau un drum agricol ... si o sa tina mult si bine - nu fara mentenanta - dar doar asta si gata ... o bagi in padure pe rape si ca acolo isi da duhul ! Pentru mers pe sleauri de tractor in camp sau forestiere grele cu piatra multa clar trebuie altceva simplu si sigur , electronica cat mai putina , fara geamuri fitoase sau incuietori cu vointa proprie , fara ABS fara TC care sa nu mearga dupa ce ai intrat prin noroi ... la o masina de vanatoare nu mai exista scuza ca piesele sunt ieftine in targ la rusi , in Anglia sau in State .

Sau merge , sau te chinuie . Tu iti poti alege ( sau pricepe ceva mai tarziu fortat de imprejurari ) .

Daca tot nu e mare offrozara ea de felul ei , cel putin nu se impusca singura cardane sau senzori ABS , principalul e sa te aduca ea acasa nu s-o aduci la sufa ... cand s-a pus pe burta e cazul de doua cizme si la pas , asta e vanatoare nu cursa de masini ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare