Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat blocant.


crystyy

Postări Recomandate

Salutare, ma bate gandu sa montez blocant spate pe al meu rexton dar ma lovesc de necunostinta ! Ce caut: sa fie mai ieftin, usor de utilizat si sa nu alerg prin tara pt montaj( eu sunt din Bucuresti). Masina nu este utilizata in off road dar mai se plimba pe camp. Astept sfaturi viabile si preturi daca se poate. Multumesc. Editat de Astral
Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat blocant.

 

Salut! Si ce nevoie ai de blocant spate daca "nu face off-road dar se mai plimba pe cimp" ?

Blocantul spate este un accesoriu necesar daca faci off-road mediu-greu.

Nu stiu daca ARB produce asa ceva pt masina ta!

Intra pe site-ul GTC si vezi la sectiunea DIFERENTIALE BLOCABILE daca au pt Rexton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat blocant.

 

Acea plimbare pe camp face referire la etc zone parcurse. Am nevoie de blocant pt ca au fost momente in care nici pe fata nici pe spate nu aveam aderenta la ambele roti deci un blocant era bine venit. ARB se numara printe firmele de top lucru pe care eu nu- l am in lista mea de cerinte.

Editat de Astral
"erea".....nu exista in limba romana !
Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat blocant.

 

Pai din cate stiu eu din masinile care se pot inmatricula nu exista masina conceputa strict sa faca off road. Blocantele sunt concepute in functie de grup si nu de masina. Iti multumesc pt interventie dar eu caut pe cineva care ma poate sfatui legat de cerinta.

Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat blocant.

 

Pai din cate stiu eu din masinile care se pot inmatricula nu exista masina conceputa strict sa faca off road. Blocantele sunt concepute in functie de grup si nu de masina. Iti multumesc pt interventie dar eu caut pe cineva care ma poate sfatui legat de cerinta.

 

daca vrei detalii complete, mai intai specifica si tu ce model de punte ai pe Rexton si ce rapport ai / sau macar anul fabricatiei si o serie VIN daca nu sti ce ai pe masina .... functie de asta poti primi niste raspunsuri concrete.

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat blocant.

 

Ai dreptate Worldscape, din cate stiu este DANA 44 sper sa nu ma insel, masina este din 2006 iar VIN : KPTG0B1FS5P188943

 

e asa mai vii de acasa:

 

daca este DANA44 atunci ai urmatoarele variante:

 

- ieftine dar sa nu le sollicite f mult: POWERTRAX sau AusieLocker ( sunt identice , doar fabricantii diferiti ) ... la cca 400 E

 

- pret decent dar f bune pt offroad: DetroitLocker sau GrizlyLocker .. autoblocanti 100% se actioneaza din acceleratie ... cca 7-800 E

 

- scumpi dar cu problemute maricele: ARB ... peste 1000 E cu tot cu compresor

 

- scump: OC Locker .. este un blocant cu actionare mecanica.... cca 1000-1200 E

 

- scumpi si OK: eLocker OEM ... peste 1500 E ( sunt cele de fabrica care se monteaza pe puntile astea )

 

preturile sunt aproximative ... daca reusesc sa gasesc exact si ce raport ai pot sa iti detaliez mai exact ce si cum ( pb este ca functie de ce report ai poate sa meraga sau nu un anumit tip de blocant )

  • Like 1

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat blocant.

 

Cum verific exact ce fel de punte si rapoarte, si daca ma poti ajuta legat de achizitionare si montaj.

 

theoretic la reprezentanta .... doar ca AI nu mai e representante Rexton... deci acum cred ca la Cobalcescu

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare