Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum pot face masina de offroad


Catalinktmk

Postări Recomandate

Re: Cum pot face masina de offroad

 

Acum daca chiar insisti, pune si tu niste poze cu ce ai, sa vedem si noi. Daca nu o faci 4x4 iti pierzi vremea. Am facut eu un trocarici de plimbat prin curte si carat diverse, este adevarat cu tractiune pe fata si cam joasa. Dar cum da de iarba si un damb mai "dambos" patineaza si-mi strica gazonul. Daca e si umed...

Si nu mai fi capos! daca lumea iti recomanda sa vinzi si sa cauti componentele potrivite, accepta sfatul. modificarile gen motor la o alta cutie decat cea originala, cutie transmisie spate la cutie 4x4, nu-s pentru oricine si as indrazni sa zic ca nimanui nu i-a iesit din prima.

Editat de avolocaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot face masina de offroad

 

Fara amortizoare va sari ca o capra. Precis gasesti niste amortizoare cat de cat bune. Partea cu tractiunea spate sta cam asa, daca mergi in zona cu noroi si ceva panta cauta sa achizitionezi sau confectioneaza lanturi cu placute sau potcoave asemanatoare cu cele de pe Taf si vei reusi sa mergi si in zone mai dificile. Eu am urcat iarna pe gheata lucioasa panta dinspre Bilbor spre Glodu - Vatra Dornei cu masina incarcata si remorca incarcata cu aprox 1000kg doar cu tractiune spate si lanturi pe puntea spate. Urcarea s-a facut fara probleme chiar daca nu puteai sta in picioare pe gheata mai nasol a fost la coborare, neavand la mine setul pentru fata masina nu avea directie fiind impinsa de remorca si situatia a fost dramatica in curbele stranse cand se ducea spre prapastie. La coborare am folosit reductorul.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum pot face masina de offroad

 

Salut din nou scuzati pentru greselile gramaticale

Am primit promisiunea unor oameni din zona ca ma vor ajuta in limita posibilitatiilor asa ca m-am hotarat sa fac rai din ce am. Adică din fosta masina a lui tata un sprinter sa il transform in buggy ( impropriu zis transform ) . As dori un sfat am văzut ceva buggy cu motor pe spate este greu de realizat asa ceva ? Cum ar trebui sa calculez impartirea greutății( echilibrarea masini ) in cazul in care construiesc eu sasiul .

Multumesc .

 

Nu trebuie sa iti ceri scuze, ai scris corect, moderatorul cred ca are oarecari probleme cu gramatica :)

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare