Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pro sau contra furtunelor siliconice


CatalinU

Postări Recomandate

Acum ca vine iarna,ma agndeam sa imi gasesc de lucru pe langa masina.Multe furtune sunt iimbatranite.Merita operatiunea ilocuirii lor cu furtune siliconice/teava de inox?
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

cat am folosit furtune siliconice nu au fost probleme ... comparativ cu cele normale

 

totusi la marea majoritate a conexiunilor pe furtun este necesara flexibilitatea care ti-o da furtunul si nu teava rigida ....

cel mai simplu exemplu este motorul care se misca/vibreaza diferita fata de radiatorul de apa care este fixat cu bucse pe sasiu ... intre ele este necesara o imbinare pe furtun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Am inteles punctul tau de vedere.Inca le mai ai pe masina?Toata problema e ca nu am gasit in tara pe cineva caruia sa ii trimiti furtunele vechi si sa faca copie dupa ele.Chiar si kiturile pt diferite masini vin cu teava de inox

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Am inteles punctul tau de vedere.Inca le mai ai pe masina?Toata problema e ca nu am gasit in tara pe cineva caruia sa ii trimiti furtunele vechi si sa faca copie dupa ele.Chiar si kiturile pt diferite masini vin cu teava de inox

 

ce furtune iti cauti mai exact ? poate nu am inteles eu bine ce furtune vrei sa inlocuiesti cu teava inox

sau daca te referi la furtune mai lungi cu coturi/ramificatii dintr-o bucata, atunci doar custom trebuie sa le faci (nu stiu in tara cine face) sau din completari teava + furtune/reductii/T-uri la capete

 

se gasesc marimi care acopera cam toata plaja - de la 7-8 mm la 150 mm, cu reductii, coturi, etc

Editat de sososs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Pai legaturile dintr coturi nu se pot face decat cu teava de inox

 

pune o poza cu ce furtun vrei sa schimbi ....

 

daca este un furtun simplu - gen sub forma de L sa zicem ai 2 variante:

- il inlocuiesti complet cu furtun silicon (daca gasesti dimensiunile exacte)

- faci copie mai scurta dupa furtun din inox (un cot la 90grade si la capete sudat TIG teava inox); si iti cumperi 2 cuple silicon drepte/reductii cu care prinzi teava de motor/radiator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Voi schimba furtunele de vacuum si mai apoi restul.Cam toate furtunele as vrea sa le schimb,fiind imbatranite

Editat de Astral
vacUUm......cu doi U
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Ca sa nu mai deschid un topic nou - care este mai indicat de folosit pentru inlocuirea unor trasee metalice ruginite de la rezervor la motor furtunul de cauciuc sau cel de cauciuc cu manta textila. Pe hartie in catalog ambele au aceleasi caracteristici de presiune si temperatura.

 

Ar fi vreun neajuns ca renunt la doua sectoare de 2,5m de teava metalica in favoarea cauciucului?

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Bre silicoanele sunt ptr tzatze si buci nu ptr motoare. Acum se gasesc furtune de cauciuc cam pe toate drumurile, trebuie doar sa stii sa le cauti. Nu sunt contra silicoanelor, sa nu fiu inteles gresit ... in special la doamnele/domnisoarele care ... nu au balcoane suficiente! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Eu am folosit fara prea mari gandiri furtun de cauciuc pentru antigel , de 120grade /6 bari ( cu max la 200 grade /40 bari ) si care l-as pune fara emotii si la orice lungime , dar la pretul de 40 pana la 60 ron/metru m-as mai gandi putin si la buget , daca se poate cu teava de cupru as pune teava , macar partial ... Da , este prea adevarat ca ar trebui teava din alama si nu din cupru dar daca se considera ca merita efortul , teava de cupru se poate curata si apoi cositori la interior si dispare problema sistemului de racire cu radiator de Al + tevi de Cu .( procedeul e foarte simplu si folosit de pe vremea cand se cositoreau canile si ceainicele ) .

Renurile pe capete se fac foarte usor , in 90 % din cazuri am folosit doua coliere de furtun la fiecare capat .

 

Unele masini moderne au multe elemente din plastic pe circuitul de racire dar cele mai vechi ( nu antice ) aveau tevi de fier ordinar , cu o minima zincare electrochimica . Aduc in atentie si posibilitatea zincarii termice la piese din fier care ofera ocazia de a face niste repere durabile ( le pui odata si bine ) dar si ieftine si usor de confectionat chiar si la repere mai complexe . Eu asa am facut pentru carcasa la al doilea termostat ( care se ocupa de racirea imbunatatita a chiulasei de RD 2.8 TD ) , ma astept sa tina alti 20 de ani daca tot le-am scobit atat . Zincarea termica la 2 kg de piese , multe inutile sau de rezerva ... a costat ... 6 lei ... nici nu stiau cum sa ma factureze ...

 

... cat despre traseele de combustibil , e prea simplu si prea bine cu teava protejata cu un tub transparent ... nu ca n-ar tine si furtunele dar ar trebui inlocuite la max doi ani ....

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Concret de ce m-as juca? Masina are deja furtunuri pe anumite zone chiar langa motor unde e mult mai cald. De agresiuni mecanice nu se pune problema, le pot baga oricum intr-un copex suplimentar de protectie pe zona de sub masina.

 

Ma intereseaza pareri din experienta...

 

Teava de cupru pentru combustibil de unde achizitionati?

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Sunt furtune pe langa motor , care ar trebui inlocuite periodic inainte de aparitia problemelor de alimentare pe care le produc . La fel si la furtunele de la rezervor . Ideea e ca teava face mult mai putine probleme .

Daca investesti intr-un furtun de calitate o duce mai mult timp , atentie ca si la cele profi exista o data de expirare . Bineinteles ca la ieftinaciuni nu e pe nicaieri data fabricatiei si data la care trebuie inlocuite .

Furtunul ieftin la metru , cu camasa panzata , nu mai folosesc de mult , imbatraneste in mai putin de un an si crapa si culmea e ca mantaua de tesatura ascunde asta .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pro sau contra furtunelor siliconice

 

Se gaseste furtun Gates cu sau fara manta textila la asta as avea acces. 16 lei/metru pentru 8 mm.

La magazinele de camioane au furtun ieftin de cauciuc cu textil sau furtun de plastic pentru aer.

Teava de cupru de unde sa iau din Leroy/ Dedeman?

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare