Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Space Gear reparatie cardan


FloR

Postări Recomandate

Salut!

 

Am fost la o constatare cu masina si am un joc la cardan, in partea dinspre cutie. Cel mai probabil, trebuie sa gasesc "rulmentul de priza directa care iese din cutie inspre cardanul spate, cu tot cu carcasa si priza de pe cardan".

 

V-ati confruntat cu problema asta ori m-ati putea indruma sa gasesc piesele mai usor?

 

Pana acum am gasit site-ul asta : http://mitsubishi.epc-data.com/delica_space_gear/pd5v/nseut/ , dar nu stiu cum se numesc piesele in engleza; si un numar de telefon al unei firme din Sacele (nu raspunde).

 

Masina e din 1998, 2.5 TD si tare cred ca a fost a userului "weiwei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Space Gear reparatie cardan

 

astea?index.jpg.ed00621a685c22825e88ad4bd91fc98c.jpg2031440498__1.JPG.96e7191ecbb1885fda1a3870e0abaa45.JPG...propeller shaft...drive shaft......foloseste si google translate....si gasesti cuvinte in engleza nu in romana.

Editat de RETI

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Space Gear reparatie cardan

 

Daca-i vorba de cardan se rezolva fara probleme la noi !

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Space Gear reparatie cardan

 

Salut!

 

Am fost la o constatare cu masina si am un joc la cardan, in partea dinspre cutie. Cel mai probabil, trebuie sa gasesc "rulmentul de priza directa care iese din cutie inspre cardanul spate, cu tot cu carcasa si priza de pe cardan".

 

V-ati confruntat cu problema asta ori m-ati putea indruma sa gasesc piesele mai usor?

 

Pana acum am gasit site-ul asta : http://mitsubishi.epc-data.com/delica_space_gear/pd5v/nseut/ , dar nu stiu cum se numesc piesele in engleza; si un numar de telefon al unei firme din Sacele (nu raspunde).

 

Masina e din 1998, 2.5 TD si tare cred ca a fost a userului "weiwei".

Salut, da masina fost a mea si chiar azi am vazut-o in Cluj langa salvare. Vreau sa discutam putin. Oare imi poti lasa nr de telefon? Pot sa iti spun totul despre masina.

Sau poti sa imi dai un semn si te sun eu. Nr meu este 0761734086

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

 

 

Salut! Am păstrat mașina în ultimii doi ani și am revopsit-o. Pe scurt, motorul merge bine, la alte capitole e ca o gaura neagră. Mereu ar trebui ceva reparat. De faptul că-mi luasem țeapă la cumpărare, pentru că era toată găurită pe dedesubt și "reparata" cu fibra de sticla... ce sa mai zic...? Ata ete, fiecare după cum îl taie capul, karma is a lady.

 

Buuun... Și acum sa revenim la ceva mecanică. Jocul, vibrațiile acelea care aparent veneau de la cardan - NICIO TREABĂ! Absolut niciunui mecanic nu i-a trecut prin cap sa întrebe de starea ambreiajului. Aneul de mine n-a făcut diferența între "agață în ultima treime, mai merge puțin" și "e neted discul, schimbă-l!". A mai mers puțin - vreo 30.000.

 

Am schimbat kitul, iar acum mașina merge aproape perfect, fără vibrații, indiferent de panta și chiar puțin subturată. Vorbim de mers pe șosea.

 

A rămas o bătaie care cel mai probabil vine de la volantă, nu de la rulmentul de presiune, cum credeam eu cand i-am schimbat kitul. Dar are și alt simptom interesant.

 

Ticăitul dispare la apăsarea ambreiajului sau când mașina e in mișcare. In acest video, se observa cum incepe sa se audă când mașina aproape se oprește :

. Mecanicul ar spune că-i volanta, un joc axial... (?)

 

Bun... Acum, alt simptom "interesant". O cuplez in 4H pentru pante foarte abrupte și vreau să dau cu spatele. Daca panta e chiar mai mare de 10-15%, accelerația devine tare, ambreiajul parcă nu prinde, moare motorul. Daca n-am spatiu de mers in față - nasol. Daca panta e mai accesibilă, mașina accelerează, dar tot în marșarier se aude un clic-clic-clic din zona cutiei, iar dacă insist miroase a ars.

 

La mers intr-a 1a, (aceleasi pante) sau la mers pe plan, chiar în marșarier, nu are nicio problemă aparentă.

 

Poate cineva sa spuna daca se corelează volanta cu această problema in pante si de ce doar in marșarier, de ce pedala de accelerație devine tare daca panta e foarte abruptă?

 

Mulțumesc și scuze pentru logare doar la nevoie, când am întrebări!

 

P.S. M-am găsit cu weiwei, mi-a dat un alt contract de vânzare-cumpărare, (o luasem de la un alt român), iar acel contract a fost foarte important pentru înmatricularea pe România. Mersi!

 

*rampa

 

 

 

Editat de FloR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare