Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Hilux generatia 6 versus generatia 7


frozenminds

Postări Recomandate

Salutare,

 

Intr-un final m-am hotarat, as vrea sa-mi vand masina actuala (Skoda Octavia 2 4x4) si sa-mi iau un Hilux. Ce-i drept, mai vechi decat masina actuala, dar asta e bugetul deocamdata...

 

Ce am gasit pana acum, ar fi Hilux din generatia a 6a, adica 2003-2004. Vreo doua dintre ele au si ceva upgrade-uri facute (gume, troliu, bullbar, etc.). Pretul ar fi undeva in jur de 8000-9000 EUR.

Alta varianta este Hilux din generatia a 7a, din 2005, poate chiar si 2006. Astea sunt stock toate pe care le-am gasit, iar pretul ar fi maxim 10000 EUR. As putea strange putin centura si sa pun diferenta.

 

Ce nu am gasit pe internet, ce diferente sunt intre generatiile 6 si 7 in afara de designul exterior/interior? E net superioara una sau alta dintre generatii?

 

Ce ma sfatuiti sa aleg si sa caut? Una din generatia a 6a cu niste upgrade-uri dar mai veche si (cred) mai putin confortabila si sigura?

Sau generatia mai noua, la care in timp sa-i aduc eu "imbunatatiri"?

 

Ca utilizare, cred ca undeva la 70% am sa merg cu ea pe asfalt. Poate chiar 2 drumuri mai lungi pe an in afara tarii. Nu ma vad sa fac offroad hard, dar sigur am sa ma bag pe drumuri puscate, inzapezite si chiar si cu bolovani. Toate astea in drum spre zone de ski offpiste sau similare cu cele ale vanatorilor (doar ca eu folosesc aparatul foto).

 

 

Multumesc!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

fa efortul si ia cea mai noua,

 

nu sunt un expert dar eu am din 2004 si este enervanta...

adica confortul nici pe depate fata de cea mai noua, zgomotoasa, ...un unchi al meu are din 2006 varianta mai noua decat a mea si este cam altceva.. adica mai pretabila pe asfalt, ruleaza mai bine , mai antifonata, consum mai mic, si mai prezentabila pt familie, ... acum totul depinde ce vrei sa fac si la ce-ti serveste masina..

 

noroc.

Nu ma rog pentru un bagaj mai usor, ci pentru un spate mai puternic. Phillips Brooks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

Salut,

Mai noua = mai confortabila dar mai conteaza si cati bani ai in buzunar.

Model mai vechi = mai mult de mesterit la masina si daca nu ai ce...gasesti :grin:

Succes!

"Daca vrei sa ajungi repede, mergi singur.

Daca vrei sa ajungi departe, mergeti impreuna."

Proverb african

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

Salutare,

 

Intr-un final m-am hotarat, as vrea sa-mi vand masina actuala (Skoda Octavia 2 4x4) si sa-mi iau un Hilux. Ce-i drept, mai vechi decat masina actuala, dar asta e bugetul deocamdata...

 

Varsta masinii este irelevanta , ce conteaza cu adevarat este starea ei tehnica si din ce este facuta. Eu m-am ghidat pe considerentul an si nu a fost bine . De atunci acest argument a devenit pentru mine unul irelevant. Tu daca pe Hilux il vrei pe ala sa il cumperi. Ca daca cumperi L200 de exemplu , si tu ai vrut Hilux , tot timpul ai sa te gandesti cum ar fi fost daca Hilux ...

Ideea e sa iti iei un Hilux bun, nu conteaza daca e din 2004 sau din 1985. Conteaza sa fie bun !

Confortul este irelevant la o masina de teren. Nu joaca mare rol.

  • Like 1

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

nu sunt de acord

cel putin in cazul hiluxului nu este deloc adevarat

la hilux cu cat e mai vechi e o masina mai "tractor" adica mai pretabila in offroad, mecanica mai simpla electronica mai putina

cu cat e mai nou e mai "autoturism" adica confort, comportament mai bun pe sosea la viteze mari , electronica la pachet cu probleme de fiabilitate , mecanica mai sensibila.

 

exact din aceste cauze vei gasi hilux din 94 la pret de hilux din 2007 , depinde ce vrei de la masina asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

Salutare,

 

Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa incerc sa rezist tentatiei si sa nu ma grabesc. Sper sa mai strang si cureaua intre timp si sa cumpar una din generatia mai noua. Totusi nu este pentru mine o masina cu care am sa fac doar offroad si nu-s nici neaparat genul care sa mestereasca non stop la ea.

 

Stiti vreun post unde gasesc informatii la ce sa fiu atent cand cumpar un hilux? Sau imi puteti spune voi? Asa mai ca la prosti ca-s incepator inca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

.......

Stiti vreun post unde gasesc informatii la ce sa fiu atent cand cumpar un hilux? Sau imi puteti spune voi? Asa mai ca la prosti ca-s incepator inca :)

 

Foloseste functia "Cautare avansata" cu cuvantul-cheie "achizitie" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Hilux generatia 6 versus generatia 7

 

Salutare,

 

Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa incerc sa rezist tentatiei si sa nu ma grabesc. Sper sa mai strang si cureaua intre timp si sa cumpar una din generatia mai noua. Totusi nu este pentru mine o masina cu care am sa fac doar offroad si nu-s nici neaparat genul care sa mestereasca non stop la ea.

 

Stiti vreun post unde gasesc informatii la ce sa fiu atent cand cumpar un hilux? Sau imi puteti spune voi? Asa mai ca la prosti ca-s incepator inca :)

Eu zic sa alegi unul. mai nou

Să ai grijă să nu aibă tuning de putere a avut cineva cu cai dați și îi consuma cam mult adică sub 11% nu o putea scoate.

Daca găsești ia varianta cu 120 cai putere aia cu 102 cp e cam puturoasa

La a mea cu 120 cp am consum foarte bun și sunt mulțumit și de putere .

În rest verifici ca la orice mașina.

Editat de Nissanpatrol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare