Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Fum alb Toyota RAV4 2.2 D-CAT 2007


marckovacs

Postări Recomandate

Salutare,

 

Toyota mea s-a hotarat dintr-o data sa scoata fum alb la apasarea completa a pedalei de acceleratie. Ce se intampla defapt e ca atunci cand apas pedala complet, dupa ce intra si turbina si motorul e turat, scoate destul de mult fum alb pentru aproximativ 10 secunde, apoi nu mai scoate deloc. Si apoi de fiecare data cand accelerez nu mai scoate fum alb pentru cateva ore, apoi iar scoate cateva secunde si tot asa.

 

Stie cineva ce ar putea fi? S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

 

Multumesc

NISSAN PATROL Y60 2.8 - Maxxis Trepador - IronMan FoamCell Pro - ARB Air Locker - Warn Tabor 12000 - Sparco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Fum alb Toyota RAV4 2.2 D-CAT 2007

 

Salutare,

 

Toyota mea s-a hotarat dintr-o data sa scoata fum alb la apasarea completa a pedalei de acceleratie. Ce se intampla defapt e ca atunci cand apas pedala complet, dupa ce intra si turbina si motorul e turat, scoate destul de mult fum alb pentru aproximativ 10 secunde, apoi nu mai scoate deloc. Si apoi de fiecare data cand accelerez nu mai scoate fum alb pentru cateva ore, apoi iar scoate cateva secunde si tot asa.

 

Stie cineva ce ar putea fi? S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

 

Multumesc

 

Daca e fum alb, e posibil ca sa ajunga cumva antigel in evacuare. Chiuloasa sau garnitura cu probleme. IN timp ai observat sa scada nivelul antigelului din vas?

Daca e fum albastrui, atunci e posibil sa ai ulei ori din turbina , ori de la chiuloasa, garnitura, simeringuri supape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fum alb Toyota RAV4 2.2 D-CAT 2007

 

Din experienta cu lexusul meu is 220, motor 2231 cmc, 177 cp,( acelasi motor ca rav 4) asta e un inceput al investitiilor in masina si o sa simti din plin ce inseamna piese la toyota.

Si la mine a scos fum alb(prima data pe cand avea 90.000 km) - a fost garnitura de chiuloasa.In cazul asta scotea fum alb tot timpul si arunca apa pe la supraplin. Piese + manopera in service : 4.500 de lei(asta acum 5 ani)

A doua oara a scos fum alb pe la 200.000 de km, cand se mai amesteca si cu fum albastru...au fost injectoarele - 25 de mil buc., are 4, eu am schimbat 3.

Acum are o perioada foarte scurta cand scoate fum albastru(atat de mult incat sa ma claxoneze oamenii prin trafic), mai exact cand temperatura motorului ajunge aproape de temperatura optima de functionare, apoi isi revine...verdictul : garniturile de la supape.

O las asa ca momentan merge.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Fum alb Toyota RAV4 2.2 D-CAT 2007

 

As merge pe ideea ca turbina arunca ulei pe evacuare. Demontat turbina, verificat , eventual rectificat dacă este cazul. Dacă este așa și întârzii cu remedierea, este posibil sa ajungă sa bage ulei pe admisie și atunci...ENGINE RUNAWAY (caută pe youtube)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare