Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Caut firma/ persoana pt Sablare-si tratament Zinc


Ben 07

Postări Recomandate

Re: Caut firma/ persoana pt Sablare-si tratament Zinc

 

Da,

mam uitat sunt multe modificari sa instalezi dif blocabil din spate, iti trebuie coroana din fata modificata cu un samfren mai mare, deci frezata,( aia din spate este mai groasa, nu intra) carteru din fata, planetare facute la comanda, taiata oala de diferential punte spate si resudata pe punte fata, modificata o bara de directie, cred, nu sunt sigur, oala de la dif spate este mai mare, deci se intersecteaza cu o bara.

Dupa aia tot ce apartine de control, valve, furtune, intrerupator.

Am vazut un francez a facut chestia asta dar cred ca costa mai mult decat un dif ARB .

 

Daca esti interesat si intelegi putin franceza pot sa iti trimit linkul, dar nu cred ca merita, doar daca ai mult timp si punte spate cu care nu sti ce sa faci.

Planetarele nu stiu cum au fost facute si cat au tinut.

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Caut firma/ persoana pt Sablare-si tratament Zinc

 

Multumesc , cunosc povestea ( am cont la francezi de mult , cunosc bine si limba fr ) . Nu costa mai mult , probabil e chiar convenabil daca ai la indemana un atelier competent si nu platesti manopera ... daca nu , e nasol ca te arde rau ... un ARB e 800-1100 euro depinzand de la cine si de unde ... cat despre planetare nu-i deloc complicat- danturarea e simplu de facut , materialul se gaseste cu certificat de calitate deci cumperi MoC si asta primesti , nu FerNa'-de-colea , tratamentul termic e simplu daca ai un cumnat care face CIF-are ... nu se baga frantuzu' la lucrare daca n-ar fi avut posibilitati .

 

Ca sa-ti stric seara , zic acu' ca cum ca ... puntea de spate la R20 cu LSD este echipata cu acelasi diferential H233B cu 31 de caneluri pe care o ai in puntea fata si poate fi infipt direct , e bolt-on . Parerea mea e ca un LSD mare ca ala e usor de convertit la blocant , implica doua coroane dintate in locul pachetului de discuri din LSD si alte cateva putine organe tras-impins . Sau , pus asa cum e si ai avea LSD pe puntea fata la Y61 .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caut firma/ persoana pt Sablare-si tratament Zinc

 

Mersi cos,

nu ma complic acum, poate nici in viitor.

La terrano am fost foarte bine fara dif blocant pe spate si probabil o sa fiu bine si la patrol.

Daca cu timpul o sa vreau sa fac offroad mai dur dacat mersul dupa lemne atunci o sa investesc cateva mii EU.

Dar cred ca nu, sau sper ca nu.

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
Salutare Patrolisti !!! Am un y61 swb si doresc sa dau cabina jos de pe sasiu. Vreau sa schimb volanta si ambreiajul si sa rezolv problema cu rugina la sasiu. Vreau sa va intreb ce ar trebui desfacut , si de unde ar trebui sa incep. (Radiatoare, conducte frana, cablaraie motor,coloana directie,rezervorul nu sau doar gura de umplere?!,)va rog sa imi spuneti ce ar mai trebui.multumesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt expert, Cos și alții i-au dat sfaturi foarte bune, si ajutor fara de care nu as fi fost reusit.

Nu este deloc complicat, totul este sa fi organizat, eu am inceput sa demontez totul de la motor cu marcare la fiecare cablu, nu era necesar, pt ca toate conectiile sunt unice, deci nu poti sa conectezi ceva ce nu trebuie conectat, daca nu ma insel sunt 1-2 conecti care poti sa le schimbi intre ele. Dupa acea conductele pt incalzire in cabina, dar inainte bineinteles ca golesti radiatorul, are un srub de golire chiar jos de tot.

 

Eu am făcut si sablarea, cea ce a fost o greseala foarte mare, a durat foarte mult timp, nu mai vorbesc ca am cumparat tot sistemul de sablare cu bile de fier care de atunci nu l-am folosit, deci daca se poate nu face aceleasi greseala pt ca o sa trebuie sa tragi din greu si nu merita, nici bani nici timpul nici zile intregi de transpiratie.

 

Ai grija cu rugina, pe la colturi sau locuri mai dificile nu se sableaza bine, sa o cureti tu cum poti.

 

In rest totul este disciplina.

Eu am desfăcut si motorul si am cumratat supapele de admisie, era plin de humus negru de la fum, cred ca cu o acceleratie mai puternica aveam sante mari ca o bucata sa intre in piston si sa explodeze, adio motor dupa acea.

 

Am citit posturile mele cand ma gandeam sa il sablez pe al meu.

Sa sti ca am avut multe fantezi in cap, 10 sa faci totul, demontat, sablat, schimbat, reparat tot ce trebuie si pus totul la loc.

Deci cred ca am lucrat mai mult de 7 luni la el, suruburi rupte, toata fata a trebuit sa o schimb, era mult de lucru daca vroiam sa o repar.

 

 

Citeste pe Patrolica Ruginica, gasesti multe info.

 

Salutari,

 

Ben

Editat de Ben 07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare