Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Renegade


Flaviu123

Postări Recomandate

Va salut.

 

Este vorba despre Jeep Renegade, masina o avem de 3 luni, are motor 2.0 diesel, 170 cp, automat.

Echiparea este trailhawk la care s-a adaugat doar interior de piele cu incalzire, incalzire volan ( il platesti automat chiar daca il vrei sau nu ca este obligatoriu daca alegi incalzirea in scaune), si trapa panoramica. In rest, senzori de parcare fata + spate, navigatie, camera marsarier.

 

Dupa lungile discutii la comandarea masinii, care au durat ceva, pana la alegerea finantarii , masina a ajuns acasa mai repede decat termenul stabilit, insa pana au inmatriculat masina, (de doua ori, ca au gresit numerele preferentiale si au trebuit schimbate) tot in termenul de 3 luni am ajuns.

 

Nu am foarte multe poze momentan, am doar cateva facute cand au adus masina acasa, o sa revin cu mai multe poze ok.

 

Sper sa ma ajutati si cu sfaturi, caut o roata de rezerva si nu gasesc la magazinele de specialitate dupa seria VIN, si ma intereseaza si niste praguri interioare cu inscriptia Jeep, care de asemenea nu le gasesc dupa codul din carte.

 

Multumesc !

 

IMG_0243_20160803_145039.thumb.jpg.2897b606f5ff3b19aeb868ac89c88bb6.jpg20160808_125929.thumb.jpg.d3f8f5f6f562cb581a0ac47cb0fe1a0a.jpg20160808_130017.thumb.jpg.e425892e5ec62866b6ebb820d3e53c73.jpg20160808_130023.thumb.jpg.941e2267f727222d5da76746d7298e63.jpg20160808_130043.thumb.jpg.403c64599e196a324a56b11e251e4a94.jpg20160808_130106.thumb.jpg.7cec68d3fa03fe80e9c96df4c15fd327.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

De ce....?

 

Pentru ca e Fiat.....Dar mi-ar placea tare unul ca masina de zi cu zi..mai ales Trailhawk....Sunt unele cu un fel de softtop in loc de acoperis, ....

 

Insa pe total pretul e cam mare pentru ce primesti de banii respectivi...ar trebui doua jimny pentru o jucarie din aceasta...

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Multumesc.

 

Da , foloseste aceasi platforma cu Fiat 500xl, doar ca este 'imbracata' altfel, este singura din gama Jeep care se produce in Italia.

 

La inceput nu mi-a placut aceasta masina de ce sa mint, insa cand o vezi live si o conduci incepe sa iti placa tot mai mult.

 

Masina o folosesc parintii mei, pentru ei este exact ce trebuie.

 

Ca minus pana acum, este portbagajul care este foarte mic, ma gandesc deja sa cumpar un portbaj .

 

Daca tot nu gasesc janta de rezerva, aveti idee ce distanta este intre prezoane, et si j trebuie sa folosesc? Ma gandesc sa cumpar macar o janta de tabla sa o am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

scrie in certificatul de conformitate si in cartea tehnica exact ce si cum.

asa de info poti vedea pe http://www.wheel-size.com/size/jeep/Renegade/2016/

 

Multumesc mult !

 

Consum in Bucuresti nu stiu sa va zic, masina circula doar extraurban, in oras doar drumuri scurte si rare.

 

Producatorul zice ca in oras ar trebui sa consume sub 10 l / 100km , dar la cum o simt eu de grea nu stiu ce sa zic.

 

Da are cutia cu 9 trepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Dupa cum bine ai spus si tu , masina este un Fiat500XL cu facelift de "jeep"

 

* din pacate accesoriile pt ea sunt foarte putine, chiar daca fiatul are de gand sa le scoata si au dat deja coduri, unele inca nici nu exista pe piata.

 

* pt rota de reserve , cel mai simplu si rapid e sa faci o comanda la fiat sau sa ici una cu bolt pattern de fiat.

 

* in materie de accesorii aftermarket momentan sunt disponibile pe piata urmatoarele:

 

 

- covorase noroi;

- Kit Inaltare 1.5" sau 38 mm;

- bara fata modulara cu suport troliu;

- praguri "Rock Slider";

- bara proiectoare cu suporti dedicati;

- niste suporti pt canistre pentru usa spate;

 

cam atat deocamdata....

 

Cu stima,

 

WorldSCAPE

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Acum inteleg de ce nu gaseam dupa cod piesele in magazinele auto ca inca nu au aparut desi in carte le arata.

 

Roata de rezerva am gasit, spre roata de Fiat ma gandeam si eu sa merg la sigur, mi-a spus un coleg ca distanta intre prezoane este de 5x110 si deja am gasit.

 

Acuma sa iau slim? sau sa merg pe janta de tabla normala de 16''?

 

Loc in portbagaj are, noi am luat-o cu pachetul de reparatie pana.

 

Multumesc si spor tuturor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Trăsura asta are reductor ?

 

Doar Trailhawk-ul are reductor, dar la rapoartele pe care le are + puterea motorului + greutatea ei, probabil ca se descurca foarte bine si fara reductor daca ar fi sa comparam cu offroadere de prin anii 80-90. Pe de alta parte e penalizat la orice alt capitol :D

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

mergi pe roata normala de 16"

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

,Din cate stiu eu nu are cutie de transfer cu treapta redusa. Doar ca treapta 1 e cu raport mai mare, masina plecand in conditii normale cu treapta a doua. Cand e setata pe "low" pleaca de pe loc cu treapta 1.....asta e interpretarea "moderna" a reductorului...:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Va salut....

 

Sper sa ma ajutati si cu sfaturi, caut o roata de rezerva si nu gasesc la magazinele de specialitate dupa seria VIN, .....

 

Acum...nu am inteles eu ?

cumperi masina noua si nu are roata de rezerva? sau e aia ingusta?

trebuia sa ceri direct ...doua JANTE in plus (anvelope gasesti oricum) sau nu mai cumperi masina.Simplu.

Editat de Astral
JANTE, nu jenti, nu genti sau alte vuitoane ! La naiba, suntem pe un forum auto, totusi !!!

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Are spatiu in portbagaj pentru roata, dar am luat-o cu chitul de pana.

Roata slim costa 195 euro, si cea din aliaj cu inca o suta aproape in plus.

Si am zis ca ies mai bine cu o janta de tabla pe 16" incaltata cu un cauciuc normal si gata.

Auto italia nu prea se inghesuie cu discounturi si alte lucruri... daca vrei ca ei bine daca nu, nu.

Tin minte ca la comanda cand am ales ca optiune piele, nu mi-au spus ca trebuie sa aleg si incalzirea in scaune. Dupa ce am lansat comanda a doua zi mi-a trecut prin cap sa verific si normal ca nu avea. A trebuit sa mergem iarasi sa luam tot de la capat.

 

Apropo, taxa de mediu a fost 1500 ron :)) la motorul asta de 2000 cmc, ma asteptam sa fie un pic mai mica daca masina este mai noua.

Editat de Flaviu123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Daca ma intrebati pe mine, e de rasu-plansu':ha:

Adica, ne cumparam mashinoaza noua, dar ne carpim la o roata.

Da' sa fie cu piele boss, ce dreaqu, pai cine suntem noi in fata noastra:ha::ha:

Haoelu, pai sub piele imi pui tu incalzire fara sa ma intrebi? Hai fie, platesc si asta, da' piele sa fie...:ha::ha:

Da' roata, ce facem cu roata? Da-o-n mortii ei, avem piele si incalzire la cur.

Nu dam 300 de euro pe roata de rezerva originala, punem pachet de pana (apropos, ala cat a costat? Stii sa il folosesti?) si speram sa gasim o roata cumva, prin piata, mai ieftina.

Ne plangem de 1500 lei taxa de mediu...cum ti-ar suna una de 45000 de lei, pentru un cotetz de 11-12 ani? Basca un impozit de 2200 lei anual?

 

Cu ce gume ai luat-o? De vara cumva? Ii pui de iarna, sau astepti primavara?:ha::ha:

 

Bani sa-i faci plinul ai, sau bagi combustibil de 50 de lei pe barosaneala, sa te stie de boier casiera?:ha:

Ca p'astia de alimentam plin ne trateaza cu sictir, s-au obisnuit:uameni

 

Am vreo trei-patru vecini p'aci, si-au luat fiare, care mai vechi care mai noi, le tin nemiscate cu lunile, sa-i vezi cum ies dimineata, isi freaca hainele de masina si pleaca pe jos catre troleibuz...:grin::grin:

 

Vai de capul nostru...ce-a fost forumul asta si ce-a ajuns...:hl

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Asteptam si primul coment de genul.

Nu este forum sa nu scape de asa ceva.

Se pare ca ai citit gresit sau printre randuri sau probabil daca prezentam vreun str8 atunci eram de la egal la egal ca plateam.amandoi impozit si taxa mare de mediu.

Mai sus am prezentat masina parintilor mei, pe langa faptul asta am incercat sa expun micile inconveniente de care ne-am lovit pe parcursul comenzii. Si da scuza-ne ca preferam o tabla ca roata de rezerva si ca ne bucuram de confortul pielii si a trapei panoramice .

Expunerea pretului taxei de mediu a fost facuta ca o comparatie fata de alte masinii de generetaie noua cu aceasi cilindree.

Pe mine taxa de mediu la masina actuala m-a costat 100 euro, motor tot de 2 litri.

De asemenea am platit taxa de mediu si de 900 euro, si de 500, si de 1600 euro si am platit si impozit pana la 31 martie de 2100 ron pt motor de 3 litri insa nu asta e important acum. Putem sa ne lungim pana dimineata pe tema asta.

 

Bani de motorina, sunt si masina a venit echipata cu cauciucuri 4 season, din ce am inteles de la ei se merg cu astea si vara si iarna.

 

De ce am luat-o cu chitul de pana? Pt ca la fosta masina in decursul a 9 ani nu au avut nici o pana, daca cumperi cauciucuri noi si nu te carpesti cu second-uri nu prea faci pana insa e mai ok psihic sa stii ca ai o roata in spate in caz de nevoie decat un kit de pana.

Am la vanzare masina veche daca esti interesat pot sa iti arat cum arata o rezerva slim si un cric care arata ca noi.

 

Referitor la forumuri ai dreptate, ce au ajuns... se pare ca nici forumul asta nu a scapat, judecam prea repede din taste din pacate si pierdem esentialul..

 

Spor in continuare!!

Ps: Pe vremuri incalzirea in scaune era standard cand alegeai pielea, acum se plateste separat si daca nu stii risti sa ramai fara incalzire , o dotare ca este mai mult decat excelenta.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Pe care vremuri?

Audi Allroad 2007 cu toate dotarile posibile 3.0 tdi, 75.000 euro + de noua, scaune din piele dar fara incalzire.

Audi A8 2010, 90.000 euro + de noua, are keyless start stop dar nu are keyless entry.

Si lista poate continua, sunt multe masini noi sau vechi care ofera diferite combinatii care nu au nici o logica, dar la urma singurii adevarati vinovati sunt utilizatorii finali care configureaza acea masina de noua si nici decum fabrica/reprezentanta pentru ca ofera aceasta posibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Pe care vremuri?

Audi Allroad 2007 cu toate dotarile posibile 3.0 tdi, 75.000 euro + de noua, scaune din piele dar fara incalzire.

Audi A8 2010, 90.000 euro + de noua, are keyless start stop dar nu are keyless entry.

Si lista poate continua, sunt multe masini noi sau vechi care ofera diferite combinatii care nu au nici o logica, dar la urma singurii adevarati vinovati sunt utilizatorii finali care configureaza acea masina de noua si nici decum fabrica/reprezentanta pentru ca ofera aceasta posibilitate.

 

se cheama MARKETING ... important din VEST :))

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

Asteptam si primul coment de genul.

Nu este forum sa nu scape de asa ceva.

Se pare ca ai citit gresit sau printre randuri

 

Domnule, ai dreptate. Imi cer scuze.:h5

 

Toate cele bune!

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Renegade

 

pe scurt: despre cum s-au dat probabil vreo cateva zeci de mii de euro pe o masina, dar in loc sa te duci la reprezentanta sa le ceri sa iti mai dea o roata si sa te bucuri linistit de masina, faci un topic de 3 pagini, poate gasesti una pe undeva cu 100 de lei mai ieftina :gr1

 

mno, @Flaviu123, lumea proabil vrea sa afle una-doua despre masina, fiind mai rara, ce are, cum merge, s-a stricat ceva, etc. nu 3 pagini despre roata de rezerva, ai scapat usor pana acu' :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare