Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat Achizitie masina Nissan


SORIN_87

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Am si eu o dilema in achizitionarea unei masini off-road,m-am oprit la cutari la marca Nissan si anume la 2 modele:

1-Nissan X-trial dupa anul 2002

2-Nissan Terrano 2 dupa anul 2000

Ce mar interesa in primul rand la masina asta ar fi sa aiba Ac,sa se conduca catusi de cat ok tinand cont ca in majoritatea timpului o voi folosi in Bucuresti iar in timpul liber la iesiri off-road,sa fie autoutilitare sa nu platesc impozit mare.

Intrebarea mea ar fi ce model credeti ca mar avantaja consumul sa zic sa fie maxim 15% pe oras la off-road nu calculam acolo facem plinul sa nu ramanem in pana prostului,ce pot spune ca am mai avut un Suzuki Vitara din 1995 dar la care am renuntat pt o masina mai confortabila si cu Ac bine inteles.

Ca buget de achizitie, undeva in jurul valori de 4500 de euro disponibil pt achzitionarea masinii.

Ma intereseaza fiabilitatea dintre aceste 2 modele cine imi poate spune,intretinere si cum se comporta la offroad(nu o sa fac offroad extrem).

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Editat de Astral
Mai da-l dracu de "ca și' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitionare masina Nissan

 

Sunt doua masini diferite. Una e un break 4x4 si cealalta un off-roader mai cuminte asa...

Terrano e muult mai fiabil decat X-Trail. Are punte rigida, sasiu separat, reductor, motoare si transmisii solide, pe cand X-Trail daca nu ai noroc, nici macar 4x4 nu este.

As alege un Terrano 2 cu motorul de 2.7 sau 3.0 fara probleme.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitionare masina Nissan

 

Sunt doua masini diferite. Una e un break 4x4 si cealalta un off-roader mai cuminte asa...

Terrano e muult mai fiabil decat X-Trail. Are punte rigida, sasiu separat, reductor, motoare si transmisii solide, pe cand X-Trail daca nu ai noroc, nici macar 4x4 nu este.

As alege un Terrano 2 cu motorul de 2.7 sau 3.0 fara probleme.

 

Multumesc, pt raspuns si informatie un lucru pe care nu il stiam si mie imi placea mai mult Terrano,mai ales la off-road pare mai inchegata ca masina.

Editat de Astral
Mai da-l dracu de "ca și' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Sa ne înțelegem : X-Trail e o mașini a de oraș mai mare și care are și funcție (4x4) la fel are și Fiat panda sau Audi A4 quatro. Totuși acest fapt nu are nici o legătură cu off road ul. Deci dacă vrei o mașină de strada la care sa tragă toate 4 rotile îl ei pe X-Trail.

Dacă vrei off road cumperi Terrano (R20) .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Sa ne înțelegem : X-Trail e o mașini a de oraș mai mare și care are și funcție (4x4) la fel are și Fiat panda sau Audi A4 quatro. Totuși acest fapt nu are nici o legătură cu off road ul. Deci dacă vrei o mașină de strada la care sa tragă toate 4 rotile îl ei pe X-Trail.

Dacă vrei off road cumperi Terrano (R20) .

 

Cred ca o sa imi iau un Terrano la cat merg eu prin oras maxim 10 km zilnic,nu as vrea la prima iesire off-road sa ma fac de ras cu x-trial mai ales ca nu o sa fiu singur am un verisor cu un discovery 2 si posibil fratele sa isi ia la fel ar fi pacat sa fiu de caruta.

 

Multumesc pt raspunsuri tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Salutare,

Daca ar fi sa raspundem cinstit ...

 

Nici una din cele doua nu e masina de offroad, adica offroader pur sange.

Una este este un SUV fara mari realizari sau pretentii si cealalta este cu suspensie independenta fata nu tocmai potrivita ptr a o baga la namoale.

 

Ca sa folosesti o masina si la offroad si in oras mai degraba te duci spre o masina gen Suzuki Jimny din urmatoarele motive:

1.E o masina usoara, taxa de inmatriculare e mica, impozit mic samd

2.Te invarti cu ea usor in Bucuresti si daca vrei sa mergi cu adevarat ieftin ii pui GPL...

3.Nu te faci cu ea de ras in offroad chiar daca nu e tocmai un offroader veritabil,dar e usor customizabila si nu implica costuri mari de intretinere.

4.Cred ca se incadreaza foarte bine in bugetul tau.

5.Isi pastreaza relativ valoare in momentul revanzarii

6.Poti spera si la un A/C la o adica nu stiu daca in bugetul tau

 

Daca vrei mai mult atunci te duci catre un Patrol dar aici discutam de un buget de achizitie masina cinstita stock de aproximativ 4500 euro, asta daca ai noroc si inca o data valoarea, adica inca 4500 euro ptr customizare.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Salutare,

Daca ar fi sa raspundem cinstit ...

 

Nici una din cele doua nu e masina de offroad, adica offroader pur sange.

Una este este un SUV fara mari realizari sau pretentii si cealalta este cu suspensie independenta fata nu tocmai potrivita ptr a o baga la namoale.

 

Ca sa folosesti o masina si la offroad si in oras mai degraba te duci spre o masina gen Suzuki Jimny din urmatoarele motive:

1.E o masina usoara, taxa de inmatriculare e mica, impozit mic samd

2.Te invarti cu ea usor in Bucuresti si daca vrei sa mergi cu adevarat ieftin ii pui GPL...

3.Nu te faci cu ea de ras in offroad chiar daca nu e tocmai un offroader veritabil,dar e usor customizabila si nu implica costuri mari de intretinere.

4.Cred ca se incadreaza foarte bine in bugetul tau.

5.Isi pastreaza relativ valoare in momentul revanzarii

6.Poti spera si la un A/C la o adica nu stiu daca in bugetul tau

 

Daca vrei mai mult atunci te duci catre un Patrol dar aici discutam de un buget de achizitie masina cinstita stock de aproximativ 4500 euro, asta daca ai noroc si inca o data valoarea, adica inca 4500 euro ptr customizare.

 

Tin sa iti multumesc pt sfat si eu ma orientasem catre Jimny tinand cont ca am avut Vitara singura chestie care ma speria la Jimny sa nu fie ca Vitara la sasiu plin de rugina am muncit la el,o 1 luna am stat pe bara cu el pana l-am facut catusi de cat ok bani nu au fost bagati cine stie ce,iar ca si costuri de reparatie sunt ieftine rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Atata timp cat verifici bine fierul inainte ... nu ai de ce sa-ti faci probleme. Nu e o regula ca toate sa fie mancate de rugina....Va fi poate putin mai mult de asteptat dar nu e graba pana la urma... Oricum incearca sa te dai cu masinile alea propuse de tine si cu bazdagania asta de care ti-am spus ptr ca ...viata bate filmul ...niciodata nu stii de unde sare iepurele ...si in care te simti mai ..."acasa"!

 

Tine cont de faptul ca eu am ...Patrol! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Atata timp cat verifici bine fierul inainte ... nu ai de ce sa-ti faci probleme. Nu e o regula ca toate sa fie mancate de rugina....Va fi poate putin mai mult de asteptat dar nu e graba pana la urma... Oricum incearca sa te dai cu masinile alea propuse de tine si cu bazdagania asta de care ti-am spus ptr ca ...viata bate filmul ...niciodata nu stii de unde sare iepurele ...si in care te simti mai ..."acasa"!

 

Tine cont de faptul ca eu am ...Patrol! :grin:

 

O sa incerc cu prima ocazie un Jimny,sa vad diferenta fata de vitara din 95 pe care am mers si care imi placea cu toate ca nu avea multe din dotarile de azi,asa imi place si am mers cu discovery 2 dar nu imi permit e peste bugetul meu,multumesc inca o data de sfat,de asta e bine sa intrebi inainte sa cumperi ceva,asa am mers cu un daihatsu dar mi sa parut o masina slaba rau si de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Slaba la ce ?

Ma gandesc ca te referi la Feroza. Feroza e o masina construita mult mai bine decat Vitara, ca sa ai termen de comparatie...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Unul din prietenii mei are Feroza. Ce m-a șocat la ea e ca în teren poți sa ii dai ca la Patrol. Nu știu cat dar per total m-a surprins foarte plăcut. Un pic cam scurta și de aci dezavantajul de a se ridica cam des în 3 roti :( .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Slaba la ce ?

Ma gandesc ca te referi la Feroza. Feroza e o masina construita mult mai bine decat Vitara, ca sa ai termen de comparatie...

 

Am uitat sa specific un Terrios din 2001 Feroza e ok am fost cu un prieten cu una preparata de asa ceva si era forta masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

Nu ca e scurta se ridica in 3 ...ci ptr ca e "biscuite" si "ceolofanul" de sub dansa e cam umflat.

 

Fii mai explicit Ioane , nu înțeleg nimic. Pe aceleași urcări Patrolul LWB sau SWB nici nu își clintesc rotile de pe sol.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

@irod

 

Astea sunt datele problemei ...

-ecartamentul (distanta dintre roti) si ampatamentul (distanta dintre axe)

-centrul de greutate

-distributia greutatii si amortizarea acesteia pe fiecare punct de sprijin (frecare)

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

@irod

 

Astea sunt datele problemei ...

-ecartamentul (distanta dintre roti) si ampatamentul (distanta dintre axe)

-centrul de greutate

-distributia greutatii si amortizarea acesteia pe fiecare punct de sprijin (frecare)

 

Am gasit cateva Jimny destul de ok si cu Aer conditionat o sa dau o fuga sa le vad si

va anut ce am luat o sa pun si poze dar sa vad fie anul asta fie dupa sarbatori garantat.

O intrebare off topic ca nu prea am habar la ce ajuta hub-ul la masina am vazut un filmulet pe youtube si cum nu prea sunt familiarizat cu fenomenul foarte tare am zis sa fac o intrebare.

Asta ar fi filmuletul:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Achizitie masina Nissan

 

@irod

 

Astea sunt datele problemei ...

-ecartamentul (distanta dintre roti) si ampatamentul (distanta dintre axe)

-centrul de greutate

-distributia greutatii si amortizarea acesteia pe fiecare punct de sprijin (frecare)

 

Mulțumesc Ionuț, toate astea mici fac aroganta asta ( Vitara , Samurai ) sau doar Feroza ? E super enervant și în funcție de înclinație poate fi și foarte periculos ....

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare