Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse


asd

Postări Recomandate

Voi cumpara împreuna cu un prieten un RAV 4 din 1998 cu motor de 2000 cmc benzina, scurt cu trei uși, pe care vrem sa-l înălțam cât se poate și sa-i întoarcem jAntEle de tabla originale.

Întrebări :

- Exista kit de înălțare, și de unde se poate cumpara ?

- Trebuie schimbate amortizoarele și arcurile ?

- Trebuie prelungite planetarele sau sunt necesare alte modificări ?

- Unde se pot întoarce jAntEle de tabla ?

Mulțumim.

Editat de Astral
JANTE, nu jenti, nu genti sau alte vuitoane ! La naiba, suntem pe un forum auto, totusi !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Scuze pentru maltratarea limbii romane. Am scris postarea după o discuție de 2 ore cu mecanicii, discuție in care " jentile" au fost laitmotiv, ba frecau, ba nu frecau, s.a.m.d.:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Singura informație utila găsită in acest forum a fost de la colegul "knauf" care spune ca a pus arcuri de Santa Fe pe Rav 4 ca sa o înalte. Știe cineva ce și cum mai trebuie modificat ca sa înalt Rav-ul meu cu minim 5 cm din suspensie ?:hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Am găsit și astea:IMG_0366.thumb.PNG.a69465f20cb150c110fdb1cafeeff771.PNG , Distantieri de 4 cm între amortizoare și caroserie pt. fata, respectiv între arcuri și caroserie, cred, pt. spate

Editat de asd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

NICODATA NU MI-AM SCRIS EU MIE, DAR, SE PARE CA DACĂ TRĂIEȘTI SUFICIENT DE MULT, AI OCAZIA SA FACI MULTE PE CARE NU CREDEAI CA LE VEI FACE.

CEA MAI TARE FAZA ESTE CA IN TIMP CE ÎMI SCRIU EU MIE INTERVINE "ASTRAL" ȘI ÎMI CORECTEAZĂ GRAMATICAL SCRIEREA.:old

Editat de asd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Exista un kit de arcuri si amortizoare de la OME; la al meu RAV 4.2 (2002) am luat arcurile si amortizoarele doar spate - am pastrat amortizoarele originale

Dupa lift (2-3cm) au incaput fara probleme 225/75.16 - 29"; de fapt, nici inainte de lift nu atingeau

 

Uite aici threadul meu - http://forum.club4x4.ro/showthread.php?76171-RAV4-2002-2-0vvti

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Citind din nou, imi dau seama ca am formulat cam ambiguu solutia :).

Voiam sa zic ca am luat de la OME toate cele 4 arcuri + amortizoarele spate; am refolosit amortizoarele fata originale - cele de pe masina.

 

Oricum, tb vazut daca exista kit pt RAV4.1..

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Ne-am fi dorit un lift din suspensie cât mai mare, peste 5 cm dacă este posibil. Nu știu dacă permit planetarele din punct de vedere al unghiurilor și lungimii. Dacă ar putea cineva sa ma lămurească as fi foarte bucuros.:banana:banana:banana:tk

Menționez ca folosim mașina pe drumuri agricole cu ogașe adânci, de multe ori cu noroi, de aceea vrem sa ridicam cât mai mult caroseria.

Am vorbit cu colegul Jiighi de pe forum pentru întoarcerea jantelor și am comandat anvelope tip Simex 205 / 80 / 16, mai înalte decât cele originale.

Liviu 2008 mulțumesc de întrebare, din februarie ne ocupam serios de problema.

Editat de asd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Am încercat mașina săptămânile trecute și am fost plăcut impresionați. Tracțiunea integral Full-time chiar își face treaba. Nu a fost nevoie sa blocam diferențialul central. Cred ca are diferențiale cu alunecare limitată pentru ca la fortare puternica pe zăpada cu gheata toate rotile se învârteau cam la fel.

Motorul este extraordinar, foarte elastic, cu mult cuplu la turații joase, merge ca un diesel clasic.

Motorul duce mașina cu doua persoane in viteza a II a in relanti. Pentru comparație, VW Transporter T5 TDI cu motor de 1900 nu face acest lucru nici in viteza a I a. Nu am crezut ca o mașinuța ca RAV 4 model 1 poate merge așa, eu conducând LC 100 cu motor de 4200 TD.

Abia aștept sa o încercam pe noroi.

Editat de asd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Am încercat la distribuitorii OME și IRON MAN sa comand kit de înălțare, dar se pare ca nu sunt interesați ca caute și sa aducă pentru RAV 4 model 1 un kit de înălțare.

Am găsit pe niște site - uri rusești kit de 40 și de 50 mm, in USA de 1 Inch (25.4 mm), și pe eBay in EU de 20 și de 30 mm.

Cred ca vom construi noi un kit de 50 mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Cât poate sa fie de greu sa le construim?

Am încercat sa pun fotografii cu diverse tipuri de kituri găsite pe net, dar nu știu de ce îmi da eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

S-ar putea sa fie un pic cam mult +50mm - ma gandesc la planetare, care or sa fie fortate, conducte de frana etc.

 

Pana la urma, care este scopul inaltarii ravului vostru? Cel putin, modelul 4.2 pe benzina este slab in teren: lipsa cuplu (iar rotile mai mari inrautatesc situatia), flexare putina, faptul ca nu are reductor il penalizeaza pe urcari si coborari.. :)

 

2-3cm din suspensie + 2-3cm din anvelope (225/75.16, 235/70.16) ar trebui sa mearga fara batai de cap; poate gasiti scuturi de metal la baietii din Harghita (motor, cutie, diff spate) - stiu ca fac si scuturi custom, dar costa in plus proiectul propriu-zis..

 

Later Edit: acum am [re]vazut ca il veti folosi doar pe camp.. Atunci, anvelope cat mai mari - 29inch sau si mai inalte.

Am pe balcon arcurile stock de RAV4.2 - daca credeti ca va ajuta, imi ziceti si vi le dau.

Editat de YCE
ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Am pus anvelope Kayman 175 x 85 x 16, reșapate, imitatie Simex, și merge foarte bine prin noroaie, urca ușor diguri înierbate, merge pe arătura, are cuplu suficient, merge satisfăcător pentru ce ne trebuie noua chiar și fără reductor.

Pt. Y CE : Cât privește arcurile, când ne apucam de modificări vom da un semn.

Editat de asd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Am încercat la distribuitorii OME și IRON MAN sa comand kit de înălțare, dar se pare ca nu sunt interesați ca caute și sa aducă pentru RAV 4 model 1 un kit de înălțare.

Am găsit pe niște site - uri rusești kit de 40 și de 50 mm, in USA de 1 Inch (25.4 mm), și pe eBay in EU de 20 și de 30 mm.

Cred ca vom construi noi un kit de 50 mm.

 

kiturile de suspensie se produc pt masini uzuale folosite in offroad. RAV-ul e un SUV, e posibil si foarte probabil ca producatorilor carora te-ai interesat sa nu produca pt masina dumitale ( ca si pt alte 1000 alte modele) nefiind un targhet comercial , deci nu e vb de comoditatea de a nu cauta si importa un anume produs.

Avand in vedere "unicitatea" cererii dvs, aveti ocazia de a fi deschizatori de drum nou in ceea ce priveste modificarea lui RAV, asta nu e un lucru rau , dar presupune ceva bataie de cap !

 

Spot in toate si abia astept sa vad rezultatul !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Au mai modificat si altii, acum vreo 10 ani http://www.off-road.com/trucks-4x4/tech/project1567.html?printable

Pe site-ul respectiv este o serie de articole ce descriu toate modificarile.

http://www.off-road.com/search.html?cx=partner-pub-8244871030329537%3Atta52m-iyzx&cof=FORID%3A11&ie=ISO-8859-1&q=Rav4+Crawler&sa.x=12&sa.y=12

Editat de wld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Am pus anvelope Kayman 175 x 85 x 16, ......

 

De ce asa inguste...?

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RAV 4 - înălțare din arcuri, JANTE întoarse

 

Wld, mulțumim pentru site-uri , sunt instructive.

La anvelopele tip Simex de 175 banda de rulare este aproape la fel de lata ca banda de rulare a anvelopelor originale de strada. Nu am vrut sa punem anvelope mai late pentru ca ar fi trebuit sa punem și alte jante scoase in afara, fapt care la mers prin noroi ar fi "vopsit" cu noroi lateralele mașinii, inclusiv geamurile. In plus ar fi scăzut greutatea pe centimetru pătrat de suprafața de contact dintre anvelopa și pământ, ceea ce pentru noi ar fi un dezavantaj.

Configurația 175 x 85 x 16 ne-a permis diametrul maxim de anvelopa care sa nu frece niciunde.

După Paste vom construi distantierele de înălțare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Va salut.

Sunt si eu de curând posesorul unei toyota raw4 din 1995, motor 2000 benzină. Am două rânduri de jante, unul de tablă unul din aluminiu. Am cumparat cauciucurile pentru off road , însă nu știu pe ce jante sa le montez. Ce sfaturi imi puteți da?

Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare