Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire


Covasaa

Postări Recomandate

Salut prieteni!

Am achizitionat de curand o Kia Sportage din 99, 2.0 benzina. Am citit putin despre ea aici pe forum si am inteles ca nu e o masina foarte populara la noi. Eu am ales-o datorita unei conjucturi favorabile si m-am documentat despre ea pe forumuri din strainatate unde este destul de bine vazuta.

Ce m-a facut sa o aleg? Pai am avut de ales intre kia si rav 4 gen a2-a, 2.0 benzina in 2 portiere. Pe langa faptul ca Kia a fost intr-o stare mult mai buna in ceea ce priveste caroseria, dpdv al capacitatilor off road kia are un mare avantaje: are reductor (rav e 4x4 permanent). Acest lucru imi pare esential.

Ce vreau sa fac cu ea? -expeditii! Locuiesc in Suceava si am muntele foarte aproape. Ador sa merg pe munte si vreau sa-mi duc si familia acolo (sotia si copilul) si faptul ca Kia are 4 portiere a reprezentat un al 2-lea avantaj pt aceasta.

Ce probleme are?

- nu cupleaza 4x4. Am citit aici prin arhive ca e o problema comuna la aceste masini. Mecanicul a zis ca e o siguranta de vina. Sapt viitoare imi ajunge una nou si sper sa o rezolv. In cel mai rau caz, ii pun mrl-uri manuale (care cred ca sunt si mai fiabile) si am rezolvat-o

- are mici batai pe la roti (bucse, bielete, capete de bara). Piesele au fost comandate astazi si astept sa vina. A fost usor sa gasesc piese pt ea si foarte ieftine.

In rest masina se prezinta bine, fara punct de rugina. Interiorul arata fff bine. ( masina are doar 150.000 km)

 

Doresc sa ma ajutati cu sfaturi. Dupa ce termin de pus la punct partea tehnica, cu ce trebuie sa incep pregatirea ei pt expeditii si off road mediu? (Fara noroaie de jumatate de metru) :)

*mentionez ca in mom de fata masina este stock, doar rotile sunt mai mari, dar nepotrivite pt teren ( profil de iarna m+s de asfalt)

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Kia Sportage 1999 2.0 Benzina - proiect 4x4 pt expeditii & offroad mediu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

Daca te dai la ea in teren greu parasind drumurile forestiere o strici repede ... la transmise , e o excelenta rutiera si de mers pe forestiere ... nu ca n-ar merge si ceva mai mult , dar nu merge prea mult timp .

Masina e capabila , trage , dar tocmai asta o s-o strice daca te dai la ea . Pune-i MRL-uri manuale ca automatele originale sunt mici rau , un scut pe ici pe colo pe dedesubt , AT-uri mai capabile dar doar atat nu MT-uri sa nu belesti prematur planetarele si s-o tii inca buna se asfalt , adu-o in stare buna la transmisie/suspensie/directie si cam gata , fara inaltare din suspensie ca n-are rost si ca s-o faci corect nu mai scoti la adevar unghiurile suspensiei/directiei fata , incepe sa roada anvelopele si sa oscileze pe drum si e mare pacat la masina asta . O instalatie de GPL e culmea economiei la motorul ei ( care motor e unul bun asa cum e ... adica daca era mai mare nu aveai nevoie sa fie mai mare ) .

 

Rezervorul mai sufera de rugina ... se mai rupe tevaria la suportul de roata de rezerva sau nu mai decupleaza de la manetuta ca a ruginit mecanismul de inzavorare ... defecte minore ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

Multumesc mult pt sfaturi! La AT-uri ma gandeam si eu. O folosesc si pe asfalt si ar fi pacat sa o distrug. Zici ca nu merita sa o inalt putin sau sa o latzesc? (Nu stiu inca cum se face asta/daca se poate face).

In ceea ce priveste gpl-ul nu prea mi-au iesit calculele. Fac foarte putini km cu ea si s-ar amortiza foarte tarziu. Acum imi consuma 10-11% ceea ce nu e foarte deranjant

Kia Sportage 1999 2.0 Benzina - proiect 4x4 pt expeditii & offroad mediu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

cu alte roti si in regim de padure o sa consume 14-15-17 ceea ce o sa fie destul de deranjant. motorul asta e f fain da numa economic nu a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

cu alte roti si in regim de padure o sa consume 14-15-17 ceea ce o sa fie destul de deranjant. motorul asta e f fain da numa economic nu a iesit.

 

:) asa este. ramane de vazut ce consum scoate in teren. Variantele de gpl sunt destul de scumpe si s-ar amortiza tarziu investitia. Am o instalatie pe un BMW cu motor de 2.0 benzina pe care nu-l mai folosesc (vreau sa-l dezmembrez).

oare se popate muta instalatia pe KIA ?

Kia Sportage 1999 2.0 Benzina - proiect 4x4 pt expeditii & offroad mediu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

... teoretic , da , daca instalatia e pe admisie ca la injectia monopunct . Practic ... ramane de vazut , masina e multipunct si GPl-ul ar fi bine sa fie si el cu injectoare separate ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

Salutare grup!

Revin cu update despre proiectul meu indraznet de a pregati o Kia Sportage pt expeditii.

Intre timp am schimbat rotile masinii. Am pus jante de vitara, pe 16 (aveam 15 initial si balon mic) si echipate cu cauciucuri Michelin AT in stare perfecta luate de pe Ebay. Am castigat astfel cativa cm buni la inaltime. Sunt foarte multumit. Am schimbat toata bucsaraia, capete de bara, tot ce se putea schimba. De asemenea am schimbat garnitura la capac motor, ulei filtre, uleiuri la cutie si grup, radiator nou, fise si bujii noi. Am gasit foarte usor piesele necesare, la magazinul local de piese, aduse de cei de la Ausburg de pe o zi pe alta.

Consumul s-a imbunatatit semnificativ dupa toate astea. Am 9-10 in oras si 6-7 afara. Decent si normal pt un motor cu 8 valve, zic eu.

Nu am reusit in schim sa-i repar MRL-urile. Mecanicii cam dau din umeri si nu stiu de unde sa o apuce asa ca am hotarat sa-i iau manuale, AVM.

Problema e ca nu gasesc pe stoc nicaieri. Am vb cu cei de la GTC si au zis ca imi pot aduce in 3 saptamani. Vreau mai repede daca se potate si am nevoie de un sfat: de unde sa iau? :) sau poate are careva pe aici de vanzare. Si second sunt ok. Unde sa postez pe forum?

Incerc sa uploadez poze dar nu merge....

Multumesc si va tin la curent cu progresele.

Kia Sportage 1999 2.0 Benzina - proiect 4x4 pt expeditii & offroad mediu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

Si eu mi-am luat o Kia Sportage insa din '96, dar tot cu motor de 2000 pe benzina. Ma gandesc si eu sa-i schimb rotile, telescoapele si arcurile. Zici deci ca rotile de Vitara se potrivesc pe Kia, asta e bun. Eu ma gandeam la niste roti poate chiar de 17, dar si un 16 cred ca m-ar multumi, cele de 15 mi se par prea mici iar in caroserie se observa clar cum este loc pentru roti mai mari.

 

Poti spune exact dimensiunile jantelor si ale cauciucurilor ? Si eventual daca ai si niste poze cu rotile montate ar fi super.

Editat de S.Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Sportage 1999 2.0 benzina - sfaturi pregatire

 

O fi scumpe AVM-urile , poate dureaza mult pana la livrare , dar un lucru e sigur- MRL-urile automate ale masinii sunt jalnic de subdimensionate . Poate au fost concepute ca o masura de protectie a transmisiei , dar angrenajele din interior sunt ridicol de mici , mai mult potrivite pentru o utilizare ocazionala spre foarte rara , la nevoie , pe asfalt alunecos .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare