Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza


Sicilianu

Postări Recomandate

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Colegu' cu diferenta de la consumul la Patrol sau o tavaleste in teren cate 260 km in fiecare ( dar chiar in fiecare ) saptamana din an sau are rezervorul spart ... sau a gasit un Samurai al naibii de ieftin ... Ai Patrol si Samurai , stii cat consuma fiecare ... si eu stiu cate canistre cu benzina am carat in Patrol sa nu ramana benzinicile in drum la iesiri mai lungi de o zi ... daca ai un minim de bagaje , te dai mai tare in pedala ... si nu-i nici pe injectie ... ai emotionat rau rezervorul de Samurai ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Ai nimerit prima variantă! Cam așa am făcut socoteala... Din București până la munte dus intors sunt cam 200-260 cu tot cu traseu iar colegul care este si el pe forum poate să confirme calculul. Dacă ai pădurea în spatele casei, lucrurile se schimbă.

Samuraiul îmi ia 10% în medie pe același traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

In legatura cu Patrolul, nu exista comparatie intre Patrol si Sami. Samuraiul daca ar fi la aceleasi dimensiuni cu Patrolul l-ar bate de numa. Samuraiu are motor mic = taxe mici, consum mic, etc. Un motor mic e fara depuneri pentru ca mereu e turat pentru a dezvolta putere. La ITP cu yarisu cu motor de 1 L nu aveam nicio depunere, dar eu ii si dau 6500 de ture cateodata. Si stiu ce inseamna motor mic, masina mica si masina usoara. Mergi usor, parca plutesti si ai taxe mici. In fine e altceva.

Patrolul imi place, dar l-as lua doar daca as avea de la 6000E venit pe luna la ce taxe are si cat consuma, etc. Ma refer ca sa nu imi pese ca ma duc cu el toata ziua.

 

Jimny nu imi place, e scump, e prea nou sa pot sa il modific ieftin. Samuraiu cred si eu ca se potriveste, dar acuma astept sa vad cat e de spatios. Efectiv sa ma urc doar la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

In legatura cu Patrolul, nu exista comparatie intre Patrol si Sami. Samuraiul daca ar fi la aceleasi dimensiuni cu Patrolul l-ar bate de numa. Samuraiu are motor mic = taxe mici, consum mic, etc. Un motor mic e fara depuneri pentru ca mereu e turat pentru a dezvolta putere. La ITP cu yarisu cu motor de 1 L nu aveam nicio depunere, dar eu ii si dau 6500 de ture cateodata. Si stiu ce inseamna motor mic, masina mica si masina usoara. Mergi usor, parca plutesti si ai taxe mici. In fine e altceva.

Patrolul imi place, dar l-as lua doar daca as avea de la 6000E venit pe luna la ce taxe are si cat consuma, etc. Ma refer ca sa nu imi pese ca ma duc cu el toata ziua.

 

Jimny nu imi place, e scump, e prea nou sa pot sa il modific ieftin. Samuraiu cred si eu ca se potriveste, dar acuma astept sa vad cat e de spatios. Efectiv sa ma urc doar la volan.

 

Ma băiatule tu te plictisești rău de tot ..... . Samuraiu nu poate face ce face Patrolul . Și cu asta basta , poți sa încerci sa te auto convingi cat vrei dar realitatea este aceasta. Dacă ar fi dacă nu ar fi , chestia e ca nu este ! Pune-l sa scoată un buștean pe o ravea din pădure și ai sa vezi cum își scuipa pistoanele și îs cheleste ambreiajul la prima tura de lucru (nu vorbesc sa faci asta constant / săptămânal în Vișeu știu pe cineva care folosește un Patrol pe post de Taf mai mic :ha: ) . Du-te sa treci un rău de munte asa mai supărat cu Suzi și vezi ce se întâmplă :ha:. Baga-te la niște trasee tehnice cu încălcări pe bolovani mari , etc . nu scriu mai mult ca nu are rost. 6000 € pe luna ? Tu vorbești serios? Pai tocmai s-au terminat alegerile :grin:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Patrolul poate sa faca ce face pentru ca are motor mare si are dimensiuni mari. Samuraiu daca ar avea motor mare si dimensiuni mari ar face mai multe ca Patrolu. Asa cum Patrolul nu poate face ce fac suvurile de offroad americare cu motoare de 6,7 mii de centimetri cubi. De ce un Samurai cu motor de 1.3 bate un vitara sau Feroza cu motoare de 1.6. Pentru ca e mai bine structurat. Patrolul la dimensiuni mici tot ca un feroza ar arata. Daca nu crezi exista matematica si procente. La dimensiunile actuale, Samuraiul, nu ziceam ca poate sa faca mai mult. Si nici nu trebuie sa faca ce face Patrolul, important e ca bate Vitara si Feroza la off-road. Eu dintre cele 3 aleg, nu am eu treaba cu Patrolul.

Editat de Sicilianu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

discutia asta nu e deloc constructiva, eu unul nu cred ca isi cumpara colegul vreo masina, doar starneste flame-uri pe aici. dupa 6 pagini, samuraiul are tot motor mic si taxe mici, iar patrolul in continuare seamana cu feroza din profil, sau era invers?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

discutia asta nu e deloc constructiva, eu unul nu cred ca isi cumpara colegul vreo masina, doar starneste flame-uri pe aici. dupa 6 pagini, samuraiul are tot motor mic si taxe mici, iar patrolul in continuare seamana cu feroza din profil, sau era invers?!

 

Nu stiu de ce s-a adus vorba de alte masini. Eu vroiam sa stiu care merita si care e mai buna. Si am ajuns la concluzia ca Samuraiul e cel mai ok. Mie nu imi trebuie masina mare si grea. Daca faci calcule matematice nu e departe de Samurai la rapoarte greutate putere, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Patrolul in continuare seamana cu feroza din profil, sau era invers?!

 

Ba Patrolul seamna cu Feroza.

Nu stiati ca e cea mai tare masina de offroad?

Toate masinile isi doresc sa fie Feroza.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

N-am stat sa citesc toate sfaturile ce le-ai primit.

Eu pot sa-ti spun ca sunt la a doua Vitara. Prima a fost din 1992 si era 1.6 carburator. Am luat-o din Spania si inainte sa fie dusa in Romania masina a fost pusa la punct dpdv mecanic si a fost si vopsita. Rugina nu avea deloc. Daca cauti in Ro si e adusa din Germania sau cauti direct din Germania sigur va avea rugina daca nu a fost reparata. Sa ma intorc la fosta Vitara. In Ro a fost dusa in 2011 si in August 2016 a fost vanduta. In astia 5 ani de mers prin Ro masina n-a dat absolut nicio problema (i-am facut decat revizia obisnuita cu ulei si filtre in fiecare an si atat). A vazut si ceva padure si n-am rupt nimic dar totusi iti recomand sa-i pui o carcasa de fonta pe fata (pentru linistea ta). Pe asfalt 2-300 km merge, nu te oboseste asa rau (eu m-am obisnuit cu ea si imi place, poate de-aia mi se pare ok). Defapt aia pe carburator a fost dusa in tara pe propriile ei roti vreo 2400 km, deci...

Daca calatoresti doar cu inca o persoana, rabatezi scaunele din spate sau le scoti si iti zic eu ca pui destule lucruri pe acolo...

Piese am gasit mereu cand a fost cazul.

De un an am una mai noua din 2000 dar pe motorina si sunt la fel de multumit. Ramai la 1.6 benzina, esti pe drumul cel bun (nu ca e rea cea pe motorina 1.9 TD dar in Ro sunt mai putine)...

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Asa cum Patrolul nu poate face ce fac suvurile de offroad americare cu motoare de 6,7 mii de centimetri cubi.

 

Scuze de off-topic, am vazut pe alta discutie ca si pe Samurai l-ai numit "suv", ca posesor de Samurai si admirator de Patrol ...te rog sa nu-i mai spui asa. Glumesc, dar serios.

In rest, sfatul meu, fa o tura cu un Sami, una cu o Vitara (e la fel ca in Feroza), si pe urma alege. Nimeni nu iti va da cel mai bun sfat potrivit nevoilor tale.

 

Wikipedia:

"Un sport utility vehicle (expresie engleză cu traducerea: „vehicul sportiv-utilitar”), prescurtat SUV, este un autoturism ce îmbină spațiul util al unui break cu capacități pentru teren accidentat. Majoritatea SUV-urilor au o formă de break, compartimentele pentru pasageri și bagaje fiind combinate. SUV-urile mari au în general 3 rânduri de scaune și 7 locuri în total, iar cele mici au în general 5 locuri.

 

De obicei SUV-urile au tracțiune 4x4 și deși unele dintre ele au și capacități pentru terenuri grele, SUV-urile nu sunt vehicule off-road.

 

SUV-urile și-au schimbat caracterul de-a lungul anilor, cele din prezent încercând să ofere o conducere care seamănă mai mult cu cea a berlinelor, și mai puțin cu a autoturismelor destinate tuturor tipurilor de teren. Au câștigat astfel calități pentru drum, dar nu mai sunt recomandate pentru ieșiri pe drumuri neamenajate sau pentru tractat.

 

Unele SUV-uri sunt mai apropiate de mașinile de stradă prin masă, comportament rutier și consum, și sunt clasificate ca SUV-uri crossover."

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Mda ...

 

Pretene daca tu ai o ascutitoare si mergi din punctul A in punct B (pe asfalt) asta nu inseamna ca acest lucru se poate aplica si in offroad. Argument: tu ai spus singur ca nu prea ai fost, deci nu ai de unde sa stii cum e. Esti setat pe Samurai, ia-ti in plm un Samurai si gata.

Chiar nu inteleg de ce trebuie sa dezvolti atatea discutii...Ai vrut niste pareri, le-ai obtinut, subiectiv sau obiectiv, nu mai conteaza ...le-ai obtinut! Nu ti-au convenit, ok ...nu tine cont de ele.

 

Ce vrei mai mult? Vrei sa facem noi cheta sa-ti iei tu masina ?...Pune problema frumos, respectand oamenii carora le-ai cerut parerea ...si poate cine stie ... ai noroc! Nu te certa cu noi ...ca nu castigi absolut nimic ...si nici nu incerca sa ne convingi de ceea ce tu habar nu ai...ca noi deja ...poate ...avem un 4x4 sau mai multe ...si mai stim una alta.

 

Nu mai lipseste mult si ne povestesti de cutia ta de chibrituri care te tragi pe strada ca e mult mai frumoasa, fiabila si mai confortabila fata de nu stiu ce S-Classe... Hai sa fim seriosi...

 

Offroad si ieftin nu exista ...sau exista poate dar ...perpedes... Asa ca elimina combinatia asta din vocabularul tau...nu merge...

 

Chestia asta cu "6000 de euro pe luna" e tampa rau ...tu crezi ca toti posesorii de Patroale au asemenea venituri? Inseamna cu traiesti pe alta lume. Oamenii fac sacrificii sa se bucure de un fier, asta poti sa o spui. Ptr unii asta e poate singura alternativa pe care o au la iesirea din stresul cotidian.

 

LE ...si ca sa fiu in ton cu paharul de horinca de il am in fata ...daca faci peste 100 de posturi pe forum si nu iti iei masina 4x4 ...te dau astia afara de pe forum cica vorbesti mult dar nu faci nimic (citeste regulamentul)! :ha:

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Eu nu ma duc 8 ore la servici ca sa ii bag intr-o masina nu stiu de care. O masina te duce din punctul A in B. Eu o iau pe cea mai fiabila si ieftina. Fiabila mi s-a spus ca e Samuraiul decat Vitara sau Feroza. Daca Vitara era mai fiabila aia o luam. Patrolul e alt nivel. Nu am nevoie. In legatura cu acel venit, eu atata consider ca trebuie sa am la ce fac eu in rest. Bani am si de patrol si de Mercedes G classe, dar dupa cum spuneam eu nu sunt sclavul lucrului si dupa ce ca lucrez atata sa bag bani in fier si oxid de fier :))) fiecare cu parerea lui. Eu consider topicul acesta inchis pentru ca stiu ce masina iau: Samurai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Vad ca de "trilema", Samurai vs Vitara vs Feroza, ai scapat prin alegerea Samurai-ului. Dat fiind ca ai spus ca esti "fun" motorizari mici, ..., te imbii sa treci la stadiul de dilema, ..., exista si Samurai cu motor de 1000, nu doar cel de 1300, ... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Vad ca de "trilema", Samurai vs Vitara vs Feroza, ai scapat prin alegerea Samurai-ului. Dat fiind ca ai spus ca esti "fun" motorizari mici, ..., te imbii sa treci la stadiul de dilema, ..., exista si Samurai cu motor de 1000, nu doar cel de 1300, ... :grin:

 

Stiu, dar pe vreme aceea motoarele nu aveau atatia cai cati au acuma. Un motor de 1000 cmc din anii 99 scoate atatia cai cat scoate unu din 80 si ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Uite aici in link cam in ce consta o revizie la puntea spate si fata Samurai

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?63240-Revizie-punte-spate-Samurai 250 ron manopera la prima cautare

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?64034-DIY-Revizie-Punte-Fata 450 ron manopera la prima cautare

 

Asa sa iti faci o idee cat este de munca, daca poti face singur sau daca gasesti un meserias care sa faca ce vezi acolo.

 

La Feroza scapi cu vreo 2 pivoti, un cap de bara niste bucsi de bascula pentru fiecare roata, asta daca este nevoie, eu nu am avut nevoie.

Nici un coleg din cate stiu nu a spart grupuri si nu a rupt planetare, poate noi ne dam mai incet sau doar ne plimbam :))...poate.Din cand in cand mai pica cate un MRL.

 

Si ca sa punem punct discutiei, din punctul meu de vedere nu are rost sa comparam masini care au puntea fata diferita adica rigida vrs articulata, ce face una nu face cealalta.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare