Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie


Razvan1267

Postări Recomandate

Buna seara,

 

De putin timp am achizitionat un Def Td5 90 ,190.000 km ; aveam un LR3 din 2008 pe care l-am luat de nou si care merge bine in continuare dar vroiam ceva sa pot cara cateii la vanatoare si sa nu raman pe undeva; mare diferenta , mare de tot chiar: trebuie sa mergi mai gros imbracat , mai ales de cand a dat frigul ; nu prea poti vorbi la telefon iar pozitia de condus e oarecum "stramta"; cred ca in viitor o sa ii aplic folie de antifonare ca am impresia ca sunt afara; cutia manuala mai taie si ea din comfort; l-am dichisit eu un pic sa para mai frumos dar mai am de lucru..nu prea poti merge cu viteza asa ca daca te grabesti nu prea e ce trebuie..

 

Am scris pentru cei ce vor sa opteze pentru unul.Nu vreau sa supar pe nimeni.Seara frumoasa.

 

PS De cand l-am luat nu ma mai intereseaza cealalta masina.:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Pai si nu il vedem si noi ? Sa il stapanesti sanatos.Am fost si eu pasager in asa ceva de vreo doua ori, odata am stat in spate, a fost intersant, a doua oara masina era noua nouta si am stat in fatza motorul tragea bine, mi-a placut.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

E o 'masina care a facut legenda ' , '90% din cele fabricate inca sunt in circulatie ' , ' pozitia la volan e asa sa poti vedea pe unde calca roata ' ...

 

Asa ca strange din dinti , o e masina care o vor toti dar mai nimeni nu stie cum e de fapt ... aranjeaza masina , piese se gasesc la englezia si ele rezolva bolt-on lipsurile din fabrica ... ... nu stie nimeni din afara ca de fapt e o conserva veritabila ... ai de munca dar poti rezolva toate problemele cu antifonare , un Webasto suplimentar , upgrade la transmisie ... lista e nesfarsita , orele de munca sunt d-alea dintr-un ceas defect ...

 

 

 

... cel putin ai imagine ... greu de atins cu alte masini ...

 

Mie imi place ami mult aia lunga ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Pai si nu il vedem si noi ? Sa il stapanesti sanatos.Am fost si eu pasager in asa ceva de vreo doua ori, odata am stat in spate, a fost intersant, a doua oara masina era noua nouta si am stat in fatza motorul tragea bine, mi-a placut.

 

Multumesc mult; imediat ce il mai bibilesc un pic pun si niste poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

E o 'masina care a facut legenda ' , '90% din cele fabricate inca sunt in circulatie ' , ' pozitia la volan e asa sa poti vedea pe unde calca roata ' ...

 

Asa ca strange din dinti , o e masina care o vor toti dar mai nimeni nu stie cum e de fapt ... aranjeaza masina , piese se gasesc la englezia si ele rezolva bolt-on lipsurile din fabrica ... ... nu stie nimeni din afara ca de fapt e o conserva veritabila ... ai de munca dar poti rezolva toate problemele cu antifonare , un Webasto suplimentar , upgrade la transmisie ... lista e nesfarsita , orele de munca sunt d-alea dintr-un ceas defect ...

 

 

 

... cel putin ai imagine ... greu de atins cu alte masini ...

 

Mie imi place ami mult aia lunga ...

 

Stiu f bine ce masina e , regret ca nu mi-am luat pana acum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Defenderul iti place sau nu,cale de mijloc nu exista...sa-l stapanesti sanatos,e o masina pe viata daca o inveti...sa vii cu noi la iesiri ca sa realizezi ce inseamna "conserva" aia...vin si alte marci mult-laudate,poti face comparatii...:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Sa o folosești sănătos! O mașină adevărată! Am avut și eu plăcerea o data sa merg la bordul unuia în teren. Foarte mult mi-a plăcut.

Cu riscul ca voi fi apostrofat de iubitorii mașinilor de asfalt o zic și pe asta :

Normal ca nu îți mai pasa de D3 , este o buda pe lângă Defender :ha:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Ca si posesor de Def 90 si LR4 (sau Disco4) nu sunt de acord cu afirmatia ca LR 3 (Disco 3) e o buda...mergi cu ea si apoi vorbim...si compar-o cu cele din clasa ei in cunostiinta de cauza nu pe baza zvonurilor...concluziile sunt oarecum bulversante...:ha:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Defenderul iti place sau nu,cale de mijloc nu exista...sa-l stapanesti sanatos,e o masina pe viata daca o inveti...sa vii cu noi la iesiri ca sa realizezi ce inseamna "conserva" aia...vin si alte marci mult-laudate,poti face comparatii...:grin:

 

Mare dreptate ai sean70! Ori iti place,ori nu! Eu am avut foarte multe masini de teren,modificate.In majoritate japoneze dar si americane,dar pot sa zic,ca nu-mi pare rau deloc ca am cumparat Defender.:wink:

 

Multa bafta sa ai!!!

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Ca si posesor de Def 90 si LR4 (sau Disco4) nu sunt de acord cu afirmatia ca LR 3 (Disco 3) e o buda...mergi cu ea si apoi vorbim...si compar-o cu cele din clasa ei in cunostiinta de cauza nu pe baza zvonurilor...concluziile sunt oarecum bulversante...:ha:

Cu disco 3 nu am fost. Dar după cum arata , pare foarte electronica. Asta nu îmi place. Pare o mașină cu suspensie destul de soft. Asta nu îmi place . Eu pentru drumuri lungi folosesc un R20 , o mașină rigida ( nu stiu dacă ai condus). Cred după cum arata ca nu prea se aude motorul în cabina . Din nou minus. Nu suport sa nu se audă motorul în cabina. Dacă le punem pe toate fără a compara detalii efective de offroad. O sa vedem ca D3 cred eu ca are multe chestii care nu le vreau. Și de aia zic... , ca Def chiar dacă îl folosim pe asfalt este peste D3. Trăiește, are personalitate ! Cealaltă e ca Mk4 ca PathFinder și multe altele.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Hai ca incepeti cu Tarzan vrs Rahan, Batman vrs Supermam si porcul romanesc vrs porcul vietnamez :))

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Ca si posesor de Def 90 si LR4 (sau Disco4) nu sunt de acord cu afirmatia ca LR 3 (Disco 3) e o buda...mergi cu ea si apoi vorbim...si compar-o cu cele din clasa ei in cunostiinta de cauza nu pe baza zvonurilor...concluziile sunt oarecum bulversante...:ha:

 

Nu te supara... mai citeste ce am scris....Disco3 e o super masina ,mers cu ea din 2008, doar ca, de cand am luat Def 90 ....nu m-am mai urcat in Disco. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Daaa...si eu am avut...dar conserva asta e altceva,e o stare de spirit mai mult...e o masina (aici fac arogante) cu care ajungi unde vrei tu,dar solitar...eventual cu un pasager rezistent...e o jucarie pentru oameni mari.

In configuratie standard nu prea are rival in teren cu oponenti la fel de standard...si cand te apuci sa modifici una-alta la ea nu trebuie sa spargi pusculita copiilor pentru upgrade-uri palpabile in comparatie cu alte marci.

Nu am nici o retinere sa masor cardanu' Def-ului cu orice alta masina asemanatoare...am facut-o si o s-o fac oricand...doar pentru a demonta podiumuri imaginare si prejudecati...si mi-a iesit mai mereu.:grin::old

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Daaa...si eu am avut...dar conserva asta e altceva,e o stare de spirit mai mult...e o masina (aici fac arogante) cu care ajungi unde vrei tu,dar solitar...eventual cu un pasager rezistent...e o jucarie pentru oameni mari.

In configuratie standard nu prea are rival in teren cu oponenti la fel de standard...si cand te apuci sa modifici una-alta la ea nu trebuie sa spargi pusculita copiilor pentru upgrade-uri palpabile in comparatie cu alte marci.

Nu am nici o retinere sa masor cardanu' Def-ului cu orice alta masina asemanatoare...am facut-o si o s-o fac oricand...doar pentru a demonta podiumuri imaginare si prejudecati...:grin::old

 

:g :ha:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Nu te supara... mai citeste ce am scris....Disco3 e o super masina ,mers cu ea din 2008, doar ca, de cand am luat Def 90 ....nu m-am mai urcat in Disco. Atat.

Nu cred ca mie ai vrut sa-mi raspunzi!:ha::ha:

Oricum eu sunt injectat grav,nu degeaba sunt membru fondator Land Rover Owners Club...:old

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

@Sean te dai pe benzina sau pe gpl?

La Carabinier nu conteaza,mananca cu pofta ce-i pun pe masa...dar merge!:2dr

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Hai sa-l stapanesti sanatos si te asteptam cu noi la o ieseala, sa vezi ce poate conserva.

Si eu mi-am dorit un Def , dar nu am loc la volan, asa ca am preferat un Disco 1. :)

 

Bafta!

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Defenderul iti place sau nu,cale de mijloc nu exista...sa-l stapanesti sanatos,e o masina pe viata daca o inveti...sa vii cu noi la iesiri ca sa realizezi ce inseamna "conserva" aia...vin si alte marci mult-laudate,poti face comparatii...:grin:

 

Multumesc mult , trebuie sa invat sa "ma dau" cu ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Nu cred ca mie ai vrut sa-mi raspunzi!:ha::ha:

Oricum eu sunt injectat grav,nu degeaba sunt membru fondator Land Rover Owners Club...:old

 

Tie, dar cred ca mesajul tau nu era pt mine ( eu nu am zis ca LR3 e nasol....):wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Tie, dar cred ca mesajul tau nu era pt mine ( eu nu am zis ca LR3 e nasol....):wink:

 

S-a lamurit misterul!:grin:

Normal ca nu era pentru tine raspunsul...:ha:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegere

 

Defenderul iti place sau nu,cale de mijloc nu exista...sa-l stapanesti sanatos,e o masina pe viata daca o inveti...sa vii cu noi la iesiri ca sa realizezi ce inseamna "conserva" aia...vin si alte marci mult-laudate,poti face comparatii...:grin:

 

Abia astept. Craciun fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

...exista si cale de mijloc ...

 

... eu il ador pentru unele ....si il urasc pentru altele ... in egala masura ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Def Td5 90 versus LR3 din 2008 - experienta proprie

 

Felicitari pentru achizitie, eu il am de 4 ani si de atunci face parte din descrierea mea ca persoana, am facut multe pentru el, chiar si un garaj dedicat😊, nu incapea in cel standard. Ma face fericit si cand il privesc si nu l-as schimba cu alta mașină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare