Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Iarna cu cauciucuri mai inguste?


crystyy

Postări Recomandate

Salutare, am citit tot felul de discutii din care rezulta ca un cauciuc mai ingust dect originalul masini ar face fata mai ok pe zapada. Ideia este urmatoarea: pe patrol y61 scurt am AT 265/70/16 , daca pun 245/70/16 este ceva in neregula la stabilitate etc? Mentionez ca cele de 245 sunt noi si de iarna! Multumesc anticipat!
Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iarna cu cauciucuri mai inguste?

 

Latimea nu afecteaza stabilitatea ( ... afecteaza dar numai in cazul extremelor , un cauciuc foarte ingust va avea o deriva mai mare in viraje , unul foarte lat afecteaza unghiurile directiei... pe scurt ... ) .

 

Anvelopa ingusta la zapada se bazeaza pe faptul ca taie zapada dar ai nevoie de teren tare sub zapada si sa nu fie zapada mare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iarna cu cauciucuri mai inguste?

 

Deci mare lucru nu ar fi , din contra pare a fi un dezavantaj daca zapada este putin mai mare rotile sapa pana te suspenzi. Multam

Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iarna cu cauciucuri mai inguste?

 

Basme....daca cele de 245 sunt noi si de iarna pune-le ce mai astepti? Diferenta aia de latime este insesizabila.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iarna cu cauciucuri mai inguste?

 

dif e mica, eu am 245 si 268 (aprox) si ochiometric e spre zero diferenta.

mai ingust vs mai lat... depinde, conteaza mai multi factori (profil, compozitie, ce fel de zapada, temperatura etc.)

am ramas cu all-season (245) impotmolit in zapada, nu suspendat, dar scufundat :) si m-a scos un patrol cu mt-uri mari si late, cred ca a contat profilul si latimea (in bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Iarna cu cauciucuri mai inguste?

 

Este si diferanta de diametre intre cauciucuri,cele de 245 sunt mai mici cu 28 mm.

Echivalent ar fi un 245 /75 r16.

Editat de Sabau Gigel
Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare