Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000


cristiansen

Postări Recomandate

Salut pe toată lumea,

Am un Def 90 TD5 din 2000, și fiindu-mi foarte draga mașină am hotărât sa "o alint" puțin prin anularea egr-ului și schimbarea unui filtru de aer mai "permisiv"...

Ce s-a schimbat:

-motorul răspunde mult mai bine la acceleratie dar...Din când în când are "puse-uri" de forță care mă surprind foarte plăcut pentru o mașină de 2t....

Cum bănuiesc ca atitudinea normala a mașinii ,după modificare, ar trebui sa fie acea forță constanta...Fără oscilatii necontrolate și cum am în dotare un tester dedicat ....Am verificat erorile la motor și apare -valva egr blocata inchis- și cred ca asta este cauza

Dacă cineva mă poate ajuta cu un sfat cum sa anulez definitiv aceasta eroare și sa beneficiez de ce poate motorul în mod constant v-as fi recunoscător....Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000

 

Salut, codul de eroare cu valva e normal din cauza ca a fost anulat EGR-ul dar acest cod nu afecteaza puterea motorului, ai demontat si solenoidul electric? daca nu cel putin scoate-i mufa si izoleaz-o sa nu atinga la masa, curata senzorul MAP(din admisie) si deconecteaza debitmetrul apoi fa o proba, daca face aceleasi fitze conecteaza debitmetrul inapoi, sterge erorile si citeste date live cand se intgampla simptomul, importante sunt debitul(air flow) si presiunea pe admisie(MAP/turbo pressure)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000

 

Solenoidul electric nu l-am demontat....Doar am scos unul din furtunele de vacum...Așa Cum am văzut intr-un film video pe YouTube....FĂRĂ SA OBTUREZ INTRAREA ÎN SOLENOID....

Mulțumesc de sfat.

O sa fac toate operatiunile descrise de dvs....Și revin.

Dacă demontez cu Solenoidul electric...Ce fac cu furtunasele care rămân?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000

 

daca nu ai schimbat valva EGR cu tubul de bypass atunci macar curat-o ca si aia poate provoca probleme daca-i imbacsita chiar fara vacuum, scoti afara tot ce era legat de EGR si obturezi vacuumul unde arata sageata, poza e de pe varianta Eu3 de aia are doi solenoizi dar varianta Eu2 e la fel doar cu unul

1881303965_EGRbypass.jpg.0e6bb265bd50e00992515ee82872ba42.jpg

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000

 

La gunoi... mufa electrica o izolezi si o prinzi de ceva sa nu atinga la masa

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000

 

Da , nici nu te mi obosi s-o stergi, va fi stocata si gata, nu afecteaza managementul

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Egr blocat la Defender 90 TD5 din 2000

 

Codul ala nu are nimic cu lipsa de putere, sterge-l si poate nu mai revine...inregistreaza un drum pe "inputs fuelling" pe un card SD si posteaza logul aici ca acolos e vede de ce... pot fi multiple cauze dar daca nu e nici un cod de eroare de obicei e legat de alimentare sau scurgere presiune turbina

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare