Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Y 60 cu alt motor


Ovidiu off

Postări Recomandate

Buna ,

 

Stie cineva macar un Nissan Patrol Y60 , cu motorul schimbat cu un motor Toyota de 3,0 litri ?

As cam lua pulsul acestei modificari.

Eu stiu doar de schimburi cu motoare de BMW .

Merci

Editat de Astral
1 litru - 2 LITRI .... AJUNGE UN SINGUR I ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=811219&viewfull=1#post811219
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Eu am pus:

- nissan 4,2 modif in 4,2 +turbo geom variabila+ intercooler

- toyota 4,5 benzina ( L6)

- Humvee V8 6200 Diesel + cutie manuala sau automata

PS: ito pot oferi un kit complet cutie(manuala SM445) +reductor cu pinioane ( fara lant) + motor + cardane cu dubla cruce pt Humvee

 

Am montet si BMW dar numai pe Y61, cutia de viteze de pe RD28T e prea firava

 

Succes

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Din cate stiu nu se poate omologa motor de patrol numai dintre cele care au fost puse pe patrol de constructor. Ce o sa faci ? Mergi fara sa il pui in acte ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Am laut patrolul pentru iesiri cu baietii si singura problema este teama cum trage motorul. Kitul cu turbina , si modificari pe motorul original nu mai mai intereseaza ca l-am probat si nu este fiabil.

Deci , daca vreau sa traga si sa ma tinalaturi de toyote , trebuie alt motor omologat sau nu.

Intrebarea pusa e si pt ca deja am un motor de 3 litri de toyota de 170 cp.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Salut! Eu sunt curios cum ar merge y 60 cu motorul acesta: YD25DDTi Turbodiesel producing 188 hp (140 kW) – up 19 hp (14 kW) – while torque increases by 35 ft·lbf (47 Nm) to 332 ft·lbf (450 Nm) de pe pathfinder

DACA UN LUCRU MERITA SA FIE FACUT , MERITA SA FIE FACUT BINE !!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Ansamblu motor+cutie+reductor de Toyota la montaj nu ar trebui sa ridice mari probleme.

Costul sa zicem ca ar fi rezonabil, in schimb cat de mult plus ar creste performsntele masinii ?

De aceea ma intrebam daca este cineva care sa aiba modificarea facuta si sa zica de rezultate.

Sau cineva mai priceput ca mine care sa zica cam ce se obtine dupa finalizarea lucrarii.

Editat de Ovidiu off
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Y 60 cu alt motor

 

nimeni nu zice nimic, deci nici macar in teorie nu se impaca Patrolul cu Toyota .

 

-am pus roti de 35 inci , J 12.5 . Y 60-ul e la tinichhigie, impiedicat in cauciucuri.

Daca m-ar intreba cineva cum va merge masina astfel echipata, i-as zice ca deloc.

 

Ma incurajeaza cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Dacă tot vrei să faci o modificare de motor, eu unul as pune un motor de skyline rb25...din câte am înțeles, Nu am studiat problema, ar veni pe cutie de patrol fără nici o modificare...

un filmuleț cu un motor din ăsta pus pe patrol, ce îi drept nu y60, cred că îi k260...
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Pana la schimbul de motor/cutie ar trebui sa te oprsti la schimbul rapoartelor in diferentiale . E necesar dar si suficient .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

nu pierde timpul cu pareri pe acilea, da search pe you tube "swap nissan patrol engine" si o sa iti apara toate variantele posibile . Dupa ce studiezi problema , poti pune intrebarile ale caror raspunsuri or sa te ajute .

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

nu are de ce sa nu mearga, cardanu nu o sa stea drept pe spate dar cica merge! avion probabil nu a fi zic eu, trebuie un motor mai performant, generatie mai noua. Pacat de motor sa nu fie pus pe o Toyota, incearca sa pui pe Patrol motorul de 2.5 de LandRover de pe 300tdi cu 200euro il iei de pe UK si merge bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Eu am mers cu doua Y60 cu motoare de 2,8 modificate se comportau mai mult decat decent pe 35-uri Tuparu are reteta:old probabil nu este singurul

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

RD28T (Y60/Y61) cu atentie (minima conditie-sa fie in mintile lui si monitorizat atent dupa) se poate "modifica" cheltuind minim sa fie ceva mai capabil decat cel stock. Fortarea lui spre extrem inseamna rupere.

 

Inainte de swap, daca as fi in situatia in care as avea un RD28T in mintile lui as incerca cam toate variantele posibile incepand cu variantele reversibile.

 

Swapul de motor este un procedeu cel putin interesant, asta daca se alege varianta corecta dar destul de costisitor.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Y 60 cu alt motor

 

Salut,

 

Solutia cea mai buna privind atat consumul de motorina cat si comportamentul masinii este schimbul motorului cu un motor BMW. Se pare ca bugetul trebuie sa fie de minim 3000 euro. Are in minus costul si faptul ca nu se omologheaza in acte motorul.

 

O alta solutie de compromis este de a monta o alta turbina cu geometrie variabila si intecooler cu ventilator propriu, pot incepe performantele de pe la 1800 - 2000 ture. Intra in plafonare pe la 3000 ture. Probleme : instabilitatea sistemului pt ca controlelele electronice pica sau dau rateuri . Constul incepe de la 1000 euro.

 

NU stiu cum s-ar comporta Y 60 cu motor de Patrol 2,8 de Y 61 cu electronica si cip .

Editat de Ovidiu off
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Salut,

 

O alta solutie de compromis este de a monta o alta turbina cu geometrie variabila si intecooler cu ventilator propriu, pot incepe performantele de pe la 1800 - 2000 ture./QUOTE]

 

si acum "misca" ceva de la 1800rpm, dar esti deja prea sus. e "util" cand mergi power pe namoale, dar rupi aderenta deja. daca te duci cu reductia mare poate...

la zapada se vede cel mai bine cum lucreaza, unde incepe sa rupa aderenta si cum mentine momentul in sarcina pe zapada mare cand impinge.

 

ideea e ca vrei ca motorul sa inceapa deja de la 800rpm sa "miste", la 1200 vrei deja sa fi inspre cuplul maxim si sa il tii acolo pana pe la 3000+.

 

parerea mea umila, motorul 2.8 e kkmk, pana nu vad si eu niste rezultate pe dyno cu cuplul in ture jos liniar pana la turatii mai sus, vorbim vorbe :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Nu te mai chinui cu RD28 T, in afara ca il poti "intzepa" un pic ca sa iti dea power ceva mai jos ( prin metodele mai sus mentionate) , dar si asta discutabil, in functie de priceperea tunnerului , nu prea mai poti scoate nimic din dansul ...

Daca vrei ca masina sa se miste bine, ar trebui sa te orientezi catre un motor de generatie mai noua , variantele pe care eu le stiu ar fi:

- Y61 - ZD30 160CP pe care il ridici la 208 CP , masina se misca f bine , iti trebuie motor dupa anul 2004 + Cutie de viteze

- nissan skyline + RB 30 ( blocul motor de 3000 benzina + chiulasa de skyline cu dubla xa cu came , ies vreo 300CP) - benzinar

- clasicul 4,2 Diesel cu upgrade la turbo geom variabila si intercooler + cutie de viteze

- BMW 3,0 + cutie de viteze

- V8 5,7 benzina sau 6,2 Diesel + cutie de viteze automat sau manual ..

 

Am facut cam toate variantele de mai sus, cea mai spectaculoasa este, evident ...V8-ul

 

 

Ma bucur ca ai asemenea preocupari , te sfatuiesc ca daca te apuci de treaba, pt a fi multumit , sa te "impropietaresti" cu minim 100 CP in plus fata de ceea ce ai acum !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

ma bag si eu ca tiriplicul in discutie:)

da la aia 300 de cai si cat o fi cuplu....mai ales la V8 :) tine puntile?

ca daca e asa mai bine schimbam masinile si ne luam unimoguri toti :):):) iarna facem un ban pe dezapezire vara ne plimbam pe unde vrea muschiul nostru:D:D:D ca poate :)

 

eu personal pe un Y60 scurt cum am avut mi-as fi pus un 4,2 benzina ala pe injectie cu puntile de 2,8 cu rapoartele aferente

e drept ca puneam motorul cu automata cu care venea desi personal as fi vrut sa pun manuala... dar asta e parerea mea

si pt mine aia 170-180 de cai cat ii are benzinarul mi se pareau suficienti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Cumetre K, ma gandesc ca daca tot belesc okii pe you tube , la Patroale de 1000 CP ce fac forja pe dunele Arabiei Saudite si daca tot vaz cum y61 cu 1500 CP dau flash-uri pe autostrada la Lambo sa se dea la o parte ... or rezista la niste amarati de 300 CP in Romania. Matali ce zici ??

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y 60 cu alt motor

 

Da stiu ca te arunci cumetre ...oriunde daca ai 5000 E in buzunar !

Eu zic sa te linistesti... Motorul ala e de ultima generatie Nissan , commonrail , are 194CP stok si poate sari la 250 CP numai din electronica . O, iti trebuie motorul, cutia, cardanele, electronica si electrica , masina donoare costa peste 15.000E

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare