Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie SUV


Laurentiu Tud

Postări Recomandate

Re: Sfat achizitie

 

Mitsubishi Outlander 2.0 D , sunt utilizator din 2008, al unuia, de la stadiul de nou, am depasiti 335.000 km.

Este un SUV cu un spatiu de invidiat, atat in fata, cat si in spate (bancheta fractionabila 1/3-2/3 cu spatar reglabil) pot sta comod simultan fata-spate si persoane de 1,8m-1,9m, iar porbagajul este imens. Are usoare veleitati de off-road, face fata la trasee neamenajate uscate, sau putin umede, sau usor noroioase (in limita a cativa cm). Are diferential central, care permite rulaj 4x2, 4x4, 4x4 lock (50% fata - 50% spate). Consum extern 6-8 l/100 km, functie de "forja", incarcatura si traseu, oras 9-10 l/ 100 km.

L-am folosit in tot felul de trasee "off road" usoare, ..., sufera de lipsa de cuplu la turatii mici, si neavand reductor, automat este penalizat in noroi mai mare de cativa cm (~8-9cm) sau nisip afanat, ..., moare motorul, ..., daca il turezi rupe aderenta, ..., acum depinde si de motivatie si de piesa dintre volan si pedale, ..., la nevoie am trecut cu el si canal de irigatii, ..., am traversat cu el si o zona de cateva sute de metri cu noroi pana la praguri, dar s-a dovedit cu pretul unui ambreaj, ..., am facut cu el 5 ani de santiere la eolinele din Dobrogea, ... Nu are cele mai bune unghiuri de trecere, nici in fata nici in spate, ampartament mediu, garda de cca 18-19 cm, dar face fata cu bine, la trasee si abordari usoare, pretabila pentru orice iesire domestica genul cu familia in weekend sau la pescuit recreativ. Problemele de uzura, apar la el, treptat, undeva dupa 240000-250000 km, ...,dar cand apar, apar in avalansa, ..., cred ca undeva aici este gandita limita lui, ...dupa care ori faci un RK puternic, ori schimbi jucaria ( cad pe rand pompe hidraulice, de clima, transmisie-angrenaje cutie de viteze-diferential central, turbosuflanta, ..., probleme intinzator distributie, ... In ultimii 2-3 ani, ..., cred ca inghitit peste 6000 eur, ..., insa masinii s-a dat la modul corect, tot ceea ce a cerut, ...

Personal, il consider, raport calitate-pret, un SUV foarte bun, cu cel mai mare spatiu dintre cele anterior enumerate, eu l-am folosit ca masina de serviciu, 5 ani in conditii foarte vitrege, doar santiere, cu o medie de 55000km/ an, 50% drumuri neamenajate sau macadam, 25% "off road" usor, si 25% asfalt, ..., ceea ce in conditii normale de utilizare, ca masina familiala folosita pentru iesiri in natura sau pescuit recreativ, cred ca ar tine mult si bine. In situatia de SH atentie cu ce km reali se achizitioneaza si istoricul de service, ...

Dintre SUV-urile enumerate la inceputul topicului il consider cel mai spatios.

Ca si veleitati de "off road" si costuri de intretinere consider Duster-ul cel mai bun, dintre SUV-urile care s-a discutat in topic, o spun in cunostinta de cauza, avand cateva Dustere in firma de cativa ani buni, ... unul din ele a depasit 400.000 km, cam cu urmatoarele reparatii majore: 1 kit ambreaj, 1 kit suspensii fata si spate, 1 turbocompresor, 1 set rulmenti tren rulare (fata|spate), ..., cam tot bucasaraiul schimbat cel putin odata, ..., restul a fost intretinere curenta, ...

 

Mai terminati cu consumurile astea...bine ca nu ai zis ca iti consuma 3-4....

Azi m-am dat cu un outlander...2.0..automat....in oras cu trafic si ne-am grabit....consumul a fost de 16-17...

Masina este in porcii ei...daca mergi usor cu ea sau nu o lasi pe liber la vale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat achizitie

 

Mai terminati cu consumurile astea...bine ca nu ai zis ca iti consuma 3-4....

Azi m-am dat cu un outlander...2.0..automat....in oras cu trafic si ne-am grabit....consumul a fost de 16-17...

Masina este in porcii ei...daca mergi usor cu ea sau nu o lasi pe liber la vale...

 

Haha da, asta am vrut si eu sa zic ca se fabuleaza cu consumurile. Nevasta mea are bmw x1 20 diesel si in Bucuresti consuma 10 vara. Afara 6 daca mergi cu 110 120, 8 daca ii dai 160.

Outlander nu are cum sa consume la fel de putin fiind mai mare si mai greu si motorul mai rudimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie

 

Mai terminati cu consumurile astea...bine ca nu ai zis ca iti consuma 3-4....

Azi m-am dat cu un outlander...2.0..automat....in oras cu trafic si ne-am grabit....consumul a fost de 16-17...

Masina este in porcii ei...daca mergi usor cu ea sau nu o lasi pe liber la vale...

 

Colegu, spre deosebire de tine care ai mers cu acel Outlander, cativa kilometri, si dai verdicte elevate citind consumul dat de computerul de bord, privitor la consumul mediu pe citiva kilometri in varii conditii, ....eu am peste 350000 km parcursi cu aceasta masina, si cand am dat consumul mediu, ma refeream la o medie facuta de la plin la plin, in mod repetat, atat in conditii de drum intins cat si oras, ..., asa ca tu crezi ceea ce doresti, ..., nici nu stiu de ce mai iti pierzi vemea sa citesti parerea unuia care a folosit acel tip de masina cateva sute de mii de km, ..., cand tu intr-un simplu test drive de cativa km, ai vazut si inteles totul ...

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare