Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Istoric Aro 16 si un interviu cu inginerul Marian Badita


Cristi S

Postări Recomandate

Salutari.

 

Regasiti mai jos un scurt documentar cu privire la Aro 16 si alte cateva prototipuri concepute de catre inginerul Marian Badita.

 

 

Un lucru interesant se precizeaza incepand cu minutul 28. Aici incepe sa vorbeasca despre avantajele suspensiei independente in off road, comparativ cu puntile rigide.

 

Argumentele vin din partea unui inginer care, in opinia mea, are mai multe cunoștințe tehnice decat o parte din noi forumistii.

 

Sunt de acord cu faptul ca avantajul puntii rigide este reprezentat de faptul ca poate sa suporte o sarcina mai mare si lipsa unor planetare "mobile" o face mai rezistenta, dar, dupa parerea mea, nu avantajează in orice situatie de off road, si mai ales on road, un autovehicul.

 

[video=youtube;UXz5G-V9HsI]

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Istoric Aro 16 si un interviu cu inginerul Marian Badita

 

Superioritatea puntii cu bascule a sustinut-o cu argumente, cu ceva vreme in urma, si Don Luigi si chiar spunea intr-un topic, pe undeva pe forumul nostru, ca asta e viitorul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Istoric Aro 16 si un interviu cu inginerul Marian Badita

 

Scuze de off topic.

Multi dintre noi cunoastem versarilitatea Pinzgauer, insa cred ca putin cunosc pe ce punti sta "bunicuta" de la Austria.

IMG_3484.JPG.46a05e253193632be8f28bba4a03f0c5.JPGIMG_3485.JPG.bc3fad20bb37e884cf8e315d835f2073.JPG

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Istoric Aro 16 si un interviu cu inginerul Marian Badita

 

discutia cu ce punti si ce solutii tehnice e clar vasta si nu cred ca ne ajunge tot forumul sa ne destrabalam in argumente pro si contra

din experienta mea personala pot sa spun ca este foarte importanta destinatia masinii, adica pt ce tip de teren si tip de off-road vrei sa o folosesti

daca vrei rally raid si viteze mari ombinate cu un coNfort mai bun cea mai buna variant e bascule pe fata punte rigida spate,

daca vrei bolovani rockcrowler si dat cu masina in orice rahat pana cedeaza,cea mai buna e rigida fata spate

iar daca vrei destrabalare pe forestiere cu viteze mari :) iti iei Duster :) sau adopri o variant cu independent pe toate rotile :)

parerea mea:) asa ca nu dati cu parul :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare