Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016


minion

Postări Recomandate

Salut,si bine v-am gasit,trec la subiect direct Incerc sa-mi schimb incaltarile la masina.Am facut o gresala deja si mi-am luat jante r15 si anvelope Cooper Discover SST PRO 31.10.5.R15,pana aici totul ok,insa la montaj am descoperit ca jantele imi lovesc in etrieri,am 2 variante:

1.ori vand jantele+anvelopele

2.ori caut alte jante mai mari (r16,dar ce fac cu anvelopele)

Acum vin si intreb,oare cum fac sa pastrez anvelopele si sa gasesc alte jante,sau mai exact merg cele pe 16 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Jante de tabla intoarse (ceaune), cu ET negativ mare mare ...

 

Poza exemplu, luata de pe google: 1172.jpg.9c16286393df4d8f0521657318d2694d.jpg

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Incearca niste flanse distantiere. Poate ai noroc si scapi.

 

 

Multumesc,dar nu stiu cat ma ajuta flansele din moment ce loveste in etrier,deci circumferinta interioara a jantei este mica..dar probabil ca nu ma pricep eu asa bine incat sa ma prind de ce-mi trebie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Jante de tabla intoarse (ceaune), cu ET negativ mare mare ...

 

Poza exemplu, luata de pe google: [ATTACH=CONFIG]275182[/ATTACH]

 

La jantele intoarse circumferinta interioara e mai mare decat la cele normale ? Practic asta e problema mea.."freaca janta in etrier la rotire" ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Freaca spitele sau obada ? Daca freaca de spite, rezolvi cu flanse, daca freaca de obada, cu janta intoarsa sigur nu mai freaca pentru ca depaseste etrierul. Am avut jante late de 19cm si adanci de 21 cm, adica suprafata cu gaurile pentru prezoane, depaseau janta in sine. Dar la ET-ul asta cred ca e deja prea extrem pentru masina ta...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

da,la obada freaca...daca are cineva o janta intoarsa de 15 si vrea sa ma ajute sa o pot masura sa vad cum se incadreaza...si ai dreptate ..prea extrem pt ea..insa arata in mare fel😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Îţi iei Wildtrak 2016, şi te ţigăneşti la nişte roţi?! :wtf1:

Pe mașină cu 18" nu văd cum vei pune jante de 15"...

Cum aroganta si increderea in prea mult-sine ne caracterizeaza,vin si intreb..."de ce crezi ca ma tiganesc????"

Am intrebat doar pt ca nu mi-am gasit solutie la problema mea..am cumparat anvelopele noi din magazin,jante baietii de acolo nu au stiut ce sa ma sfatuiasca insa am mers pe mana mea si mi-am cumparat jante..acum nu vad unde este problema..sau..

Faza cu 18-15 o intalnesti al majoritatea japonezelor..tu trebuie sa stii mai bine conform masinii din semnatura..

Editat de minion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Nu e nici o aroganta, crede-ma, e doar stupefactie... :) Si eu nu-s "tehnic", dar cand vreau sa fac o treaba, mai intai intreb pe aia care se pricep sau caut informatii singur. Tu nu ai facut nici una, nici alta. Dar asta nu ar fi nici o problema, suntem oameni si putem gresi. Dar atunci cand perseveram in greseala, deja se cheama altfel. Acum intelegi reactia mea?

Sunt tare curios cum o sa bagi jante de tabla de 15" pe un sistem proiectat pentru jante de 18". E drept ca si fizica este in schimbare, dupa ultimele descoperiri stiintifice... poate vei reusi...

Eu unul, dupa constatarea "erorii" cu noile roti, nici nu as mai sta pe ganduri si as schimba jantele, respectiv si anvelopele, cu ceea ce trebuie. Este posibil sa-ti intre niste jante pe 17", daca vrei neaparat jante mai mici, dar trebuie sa vezi in cartea masinii ce variante ai, inainte sa mai dai banii aiurea pe altceva.

Dar sa incepi sa pui flanse de vreo cativa cm (clar ca multi cm!) sau niste jante intoarse "manual", numai ca sa-ti intre jantele alea de 15", pe o masina noua, grea, cu care probabil o sa si cari diverse (ma gandesc ca de-aia ai luat un pick-up), este comedie trista, in toata regula. Dupa ceva timp, o sa intrebi pe aici unde gasesti piese de articulatie si directie pentru un Wildtrak 2016, mai ieftine pentru ca reprezentanta te rupe la preturi. Nu mai zic ca risti sa pierzi si garantia daca te vad aia cu tigania aia. Pentru ca asta este, tiganie. Nu te supara... :)

Si chiar imi place Wildtrak-ul, daca o sa trec la pick-up vreodata, este primul pe lista mea.

Asa ca mai bine invata din greseala asta, care nu te-a costat chiar atat de scump (avand in vedere ca din ignoranta poti pati si alte chestii mult mai grave si costisitoare), si alege intelept pentru urmatoarea miscare.

Nu mai zic ca ai putea face buy-back cu jantele si anvelopele pentru alte dimensiuni, daca le-ai cumparat de la comercianti seriosi. Adica mai bine minimizeaza pierderile cu miscarea asta proasta, decat sa te bagi in belele si mai mari.

Sper ca acum m-ai inteles corect.

Bafta!

 

 

LE: Acum am revazut postarea ta, si zici ca "baietii" de la jante nu au stiut ce sa-ti recomande pentru masina ta. Probabil ca le-ai cumparat din piata... Data viitoare cumpara jante de la un magazin de profil, care au cataloage, internet, etc, aia te vor servi cu ce ai nevoie.

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

optimus,multumesc pt sfat,nu ma mai obosesc sa-ti raspund pt ca poti sa o faci si singur daca te straduiesti putin.Daca sunt alte solutii le astept cu incredere.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Cu placere. Pai daca vrei sa pastrezi jantele si anvelopele alea pe 15", pentru ca sunt mai importante decat restul masinii, atunci iti pot da un singur sfat: schimba si discurile de frana cu etrieri cu tot, cu unele mai mici. Atunci o sa-ti incapa jantele alea fara batai de cap.

Poate acum "vezi unde este problema"... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

Iar ultima solutie, daca nu merge asta cu schimbatul discurilor de frana + etrieri, daca tot vrei sa pastrezi neaparat jantele si anvelopele pe 15", este sa-i ceri dealerului sa-ti schimbe Wildtrak-ul cu un XL, ca alea vin cu jante pe 16", si poate pe versiunea aia reusesti sa pui jantele de 15", chiar fara modificari. Si mai si primesti niste bani gramada inapoi ca diferenta intre Wildtrak si XL. Deci iesi mai castigat. :grin:

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

bun,am inteles ideea ta,dar hai sa nu mai facem spam aici.

nu vreau sa pastrez nimic ce nu-mi este de folosinta,insa caut ceva solutii,sfat-uri macar,nu caut anturaj cu baieti destepti ca e lumea plina,sincer asteptam un sfat de la cei cu experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

@minion nici pe Toyota din semnatura nu intra jante pe 15, dar cu jante intoarse se rezolva problema. Totul este sa vrei... Daca iti place si esti multumit, nu mai conteaza nimic. Oricum, masina ta, cu 31 si jante intoarse, o sa arate tare bine si o sa se remarce cu siguranta in trafic ! :h5

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

...sincer asteptam un sfat de la cei cu experienta.

Pai fix asta ai primit, dar vad ca tu o tii in continuare pe a ta. Probabil ca astepti pe cineva care sa te felicite ca ai cumparat jante pe 15" pentru o masina cu roti pe 18". Iar eu am vrut sa te ajut, sa intelegi ca nu ai alta solutie decat sa-ti cumperi alte jante adecvate masinii tale, impreuna cu alte anvelope, evident. Eu ti-am intins o mana, si tu m-ai muscat de deget. Pai e frumos din partea ta?! :grin:

Sincer, mie mi se pare straniu sa dai aproape 40000 de euro pe o masina, si dupa aia sa te mai uiti ca pierzi 1-200 euro din vanzarea jantelor si anvelopelor cumparate gresit, si sa te incapatanezi sa faci niste jonglerii tehnico-comice ca sa indesi jantele alea pe masina, riscand alte belele ulterioare.

As mai avea si alte consideratii pe subiectul asta, dar vad ca iei lucrurile prea personal si nu intelegi mai nimic din ce ti se spune. Bine ca ii crezi pe "baietii aia cu experienta" care ti-au vandut jantele si anvelopele mai mici decat masina ta.

 

Iar ce zice colegul @Cristian1 cu intorsul jantelor, merge pe un cazan de masina care nu prea vede asfaltul, si la care un pivot costa ~150 lei, un cap de bara ~40 lei, un rulment de roata 50 lei, NOI, si nu la o masina noua la care numai ca-ti deschide portarul poarta la reprezentanta te costa 300 lei (e o "metafora", daca nu te-ai prins! :grin:). Daca nu ma intelegi acum, sigur o sa ma intelegi mai incolo.

 

Dar sa mai termin cu "spam"-ul, vorba aia... pentru ca pana la urma sunt banii tai si experienta ta. Iti doresc sanatate si un praz verde! Ca tot e cu specific...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

asta am vrut sa aud,nu vreau sa fac modificari aiurea la masina si mai ales cele ce tin de siguranta,masina o folosesc mai mult pe sosea,inteleg ca nu prezinta garantie acele jante intoarse,insa unele normale r16 or sa mearga ?

sau in ideea de a inalta mai mult masina din garda anvelopelor,avand in vedere ca echiparea din fabrica vine pe r18,ce anvelope ii pot monta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

In primul rand, uita-te in cartea masinii si vezi daca producatorul a mai dat inca o dimensiune de anvelope omologate. De regula se dau doua tipuri de dimensiuni. Doar ca diferenta intre ele nu va fi mare, tot de regula. Asta ca sa fi legal. Avand in vedere ca este un model nou, lansat in 2012, sunt slabe sanse sa fi omologat cineva la RAR niste anvelope mult mai mari decat cele din cartea masinii. Iar daca tu zici ca vei folosi masina mai mult pe sosea, nu merita efortul sa-i pui anvelope mai mari, si nici jante de tabla, astea fiind sensibil mai grele decat cele din aliaj, si nu vei castiga nimic in eficenta pe asfalt, decat doar un consum marit de carburant, care la 3.2-ul ala oricum este mai mare decat media pick-up-urilor.

Dar daca tot vrei sa-ti faci masina sa arate smecher, si esti dispus sa-ti bati capul cu omologarea anvelopelor mai mari, sau chiar sa te risti fara omologare dar sa si merite, uite aici o idee de roti pentru un Wildtrak care se respecta, dupa care se vor uita oamenii sa-l admire, si nu sa rada de el:

 

 

 

Iar aici ai un calculator de roti: introduci dimensiunea ta standard, si apoi alegi variante de anvelope si vezi ce diferente iti dau. Asta dupa ce masori spatiul disponibil intre rotile actuale si toate partile aripii fata, ca acolo vor fi probleme la anvelope mai mari. Iar daca schimbi si suspensia cu una HD, mai castigi ceva spatiu in plus, deci incap anvelope ceva mai mari. O suspensie HD costa doar 1400-2000 euro.

 

http://www.1010tires.com/Tools/Tire-Size-Calculator

 

Spor la treaba!

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante+Anvelope Ford Ranger Wildtrak 3.2 2016

 

pe usa soferului sunt date 3 dimensiuni:

-255/60/16

-265/65/17

-265/60/18

Suna ok pe 16,dar nu stiu cat imi permite ca si garda lor,mi-as dori ceva gen./75...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare