Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vi-l prezint pe FRAM


mufasa

Postări Recomandate

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

Am avut ocazia sa merg cu diverse Toyote din seria LC J70 in teren realmente accidentat (nisip, pietris, munte, cam tot fara noroi). Toate erau relativ vechi (cea mai noua cred ca avea majoratul), decana de varsta fiind din 1961 !!! Toate aveau +/- 1 mil. km in care nu prea vazusera asfaltul. Evident erau revizuite periodic, dar conform utilizatorilor zilnici, au o incapatanare maxima la a se strica. Exista in flota si un Defender de prin 70-80, diferenta mare de rezistenta intre ele.

Personal am ramas profund impresionat de rezistenta acestor masini si acum inteleg mai bine de unde vine notiunea de fiabilitate mecanica Toyota (nu ma refer la modelele de asfalt electronizate care nu au nici o legatura cu subiectul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 1 lună mai târziu...

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

Ieri am dus-o la service pentru 3 probleme ;

- cea mai grava este suspensia. Sta inclinata in fata de zici ca-i vreun bolid la salonul auto si din barca confortabila de nu simtea nimic, orice denivelare o iau drept in dinti. Basca ca nu mai executa comanda manuala de ridicare-coborare. Mesajul din bord zice cam asa :

IMG_9670.thumb.JPG.95d7976cde2c1a28100c7c31c2632f3d.JPG

- senzorul de ploaie nu mai reactioneaza

- se abureste farul stanga

Revin cu costurile cand e gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

Generos discount:wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

Fara suparare, ce inseamna romanasul.... Trebuie sa mergi de acasa cu tubul de vaselina si sprayul de rugina ca ei nu au sa-ti puna . Hai ca vaselina e cum e. Dar si 10 jeturi de spray ..... Bine ca nu au trecut si apa care au baut-o mecanicii pe factura

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

Eu unul is sceptic in ceea ce priveste reprezentantele auto si le-am servit si pe aia de la Land Rover si Toyota...la Iasi.

Totusi pentru unele chestii - de inlocuit un senzor, schimb placute, etc. ai putea lua considerare un service independent si nu dealerul ("steeler" cum ii zic pe buna dreptate englezii).

Ca un exemplu personal am schimbat injectoarele la LC120 la Toyota unde cu tot cu manopera si curatit rezervor s-a dus in vreo 9000 de lei parca. La 8 luni ma duc pentru valvele SCV si zice ala ca mai trebuie sa curete si rezervorul...oricum nu ii lasam dar nici nu au insistat sa taxeze. Partea crunta e ca suspectam discul de ambreiaj - le-am spus ca e posibil a recunoscut si ala de la receptie simptomele si nu l-au schimbat. Mecanicului meu i-a luat 20 de sec sa ii dea verdictul si dupa ce a facut mistoul evident si binemeritat am lasat masina la el.

Piesele se iau pe original de la orice furnizor de piese, manopera e mult mai ieftina iar la asta vaselina e din partea casei la gresat :grin:

"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

Asa e, daca nu esti fortat de garantie sa mergi la reprezentanta, un service bun, chiar daca este multimarca, poate sa fie mai profesionist si mai ieftin decat orice reprezentanta (din experienta mea nu stiu si nu am auzit de vreo reprezentanta de marca "meseriasa").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

"Mecanicului meu i-a luat 20 de sec sa ii dea verdictul si dupa ce a facut mistoul evident si binemeritat am lasat masina la el.

Piesele se iau pe original de la orice furnizor de piese, manopera e mult mai ieftina iar la asta vaselina e din partea casei la gresat'

 

Mecanicul e cumva in Dancu ?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vi-l prezint pe FRAM

 

"Mecanicului meu i-a luat 20 de sec sa ii dea verdictul si dupa ce a facut mistoul evident si binemeritat am lasat masina la el.

Piesele se iau pe original de la orice furnizor de piese, manopera e mult mai ieftina iar la asta vaselina e din partea casei la gresat'

 

Mecanicul e cumva in Dancu ?:)

 

Nu, are service prin Dacia pe unde erau platformele alea industriale.

"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare