GTC Auto Shop
Pagina 13 din 13 PrimulPrimul ... 3678910111213
Afisez rezultatele 121 la 128 din 128

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    52
    Masina
    Toyota Land Cruiser VDJ200 V8 TDI, Jaguar F-Type V6S

Implicit Re: Vi-l prezint pe FRAM

Am fost 2 zile pe coclauri, drumuri in camp dupa n zile de ploaie. Nu am ramas niciodata impotmolit, nici macar pe-aproape. Dif Lock in permanenta, Reductorul cuplat in rampe, Crawl Control nu m-a convins, l-am incercat o data la deal si ... nu m-a convins. Caraia ca toti dracii dar nu prea misca masina ... poate n-am avut rabdare suficienta.
    Ce vreau sa subliniez in mod deosebit sunt anvelopele, ele fiind cele care duc greul. Erau cu mine diverse pick-up-uri care gafaiau cu MT-uri, iar eu zburdam cu ST-maxxurile. OK,ok gume care se descurca bine in noroi am mai vazut, dar si pe asfalt la 150-160 ?! fara zgomot suplimentar aproape deloc ?! le recomand maxim.

Data Inscriere
    Aug 2017
    Varsta
    30

In primul rand, te salut, si in acelasi timp te felicit pentru masina aleasa. De o vreme caut informatii, respectiv orice fel de feedback despre aceste modele, insa fiind destul de rar intalnite la noi, parerile si informatiile sunt foarte putine. In cazul tau, ce poti sa spui despre fiabilitate, la modul general ? Pe mine m-ar interesa din perspectiva utilizarii cotidiene, fara offroad, dar cu o remorca dupa ea. Multumesc anticipat :)

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    52
    Masina

Citat Postat original de pascal Vizualizare Mesaj
    In primul rand, te salut, si in acelasi timp te felicit pentru masina aleasa. De o vreme caut informatii, respectiv orice fel de feedback despre aceste modele, insa fiind destul de rar intalnite la noi, parerile si informatiile sunt foarte putine. In cazul tau, ce poti sa spui despre fiabilitate, la modul general ? Pe mine m-ar interesa din perspectiva utilizarii cotidiene, fara offroad, dar cu o remorca dupa ea. Multumesc anticipat :)
    Multumesc !
    Din experienta personala nu pot spune prea multe, dupa cum ai vazut masina am cumparat-o doar de un an. In anul asta nu am avut probleme majore (un senzor de ABS si consumabile), dar pot sa-ti spun (din ceea ce am citit) ca masina are 2 atuuri principale : cel mai performant utilaj MARE in ambele conditii (on si off road) beneficiind de fiabilitatea Toyota.
    Acum trebuie inteles ca intretinerea unei masini este direct proportionala cu costul ei de noua si asta este 80-100K, ceea ce conduce la o intretinere pe masura si chiar daca este fiabila ca orice Toyota, in epoca electronizarii si a societatii de consum, nu-i ieftina de intretinut.
    Motorul se zice ca duce 1 mil. de km, eu am 260K si merge brici, aici nu cred ca-i problema.
    Masina este un tanc (si ca marime si ca putere) si se simte lucrul asta, remorca sa-i dai ca se joaca cu ea.
    Totusi, chiar daca este confortabila ca spatiu interior, ca tinuta de drum nu se compara cu un SUV mai orientat spre on road. Pe de o parte e ditamai frigiderul cu agilitate zero, pe de alta parte dat fiind greutatea imensa (2700+ kg la gol) franeaza destul de greu.
    Eu am luat-o pentru ca-mi trebuia o masina top in ambele conditii, insa daca nu-ti trebuie off-road, eu nu ti-o recomand datorita celor scrise mai sus : intretinere scumpa, consum mare, agilitate zero, greoaie (nu ca sprint), etc. Platesti pentru ceva care nu-ti trebuie, of-roadul.
    Orice SUV iti va satisface nevoia de tractare remorca, bineinteles depinde si ce remorca si cu cat masina este mai mare va guverna mai bine remorca. In locul tau eu as lua un Touareg care cred ca are cel mai bun raport calitate/performante/pret si care este mult mai comod de condus on-road. Insa e posibil sa fiu subiectiv deoarece am avut in trecut 3 Touaregi, poti sa mai intrebi.
    Daca mai ai intrebari specifice ....

Data Inscriere
    Aug 2017
    Varsta
    30

In viziunea mea, o masina ideala pt a tracta o remorca serioasa 6+ metri, si 3.5 tone trebuie sa aiba sasiu separat, pentru a prelua solicitarile induse de masa suplimentara tractata, transmisie automata(preferinta personala) cu un sistem dedicat de racire al uleiului gandit in consecinta, si pe cat posibil un ampatament cat mai mare. Ghidandu-ma dupa aceste considerente, iar din aspecte de legalitate, orice pickup, fiind autoutilitara iese din ecuatie, raman relativ putine variante. Patrolul e submotorizat, g klass e foarte scump, land cruiser prado trage doar 2.7 tone, deci ramane land cruiser 200. Te-am intrebat in calitate de posesor deoarece informatiile de prin brosurile de presa sau diferite teste comparative sunt cel putin discutabile, si deseori se intampla ca, dupa achizitionarea unui autoturism sa descoperi chestii neplacute la care poate nici nu te-ai gandit initial. Multumesc pentru raspunsul promt, si pe masura apropierii achizitiei unui 200 voi reveni cu intrebari, daca va fi cazul.

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    52
    Masina

Sunt de acord cu tot ce spui, iar de tractat 3,5t intr-adevar e ceva. Eu am mers multe mii de km cu Touaregul cu remorca de peste 7m, dar care avea doar vreo 1,7t cu care zburda si sunt convins ca si cu 3,5t se descurca bine, atat este dat si in carte. Este insa evident ca un LC200 se descurca si mai bine, dar costurile sunt mai mari. Ai grija ca-ti trebuie BE pentru asta. Spor !

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    52
    Masina

Am avut ocazia sa merg cu diverse Toyote din seria LC J70 in teren realmente accidentat (nisip, pietris, munte, cam tot fara noroi). Toate erau relativ vechi (cea mai noua cred ca avea majoratul), decana de varsta fiind din 1961 !!! Toate aveau +/- 1 mil. km in care nu prea vazusera asfaltul. Evident erau revizuite periodic, dar conform utilizatorilor zilnici, au o incapatanare maxima la a se strica. Exista in flota si un Defender de prin 70-80, diferenta mare de rezistenta intre ele.
    Personal am ramas profund impresionat de rezistenta acestor masini si acum inteleg mai bine de unde vine notiunea de fiabilitate mecanica Toyota (nu ma refer la modelele de asfalt electronizate care nu au nici o legatura cu subiectul).

Moderator
    Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    45
    Masina
    LJ VX 70

Poze ceva? Sa ne unga pe suflet?
    Toyota LJ 70
    Transsylvania Off Road Club

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    52
    Masina

Click image for larger version. 

Name:	IMG_9264.JPG 
Views:	22 
Size:	1.98 MB 
ID:	288243
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_9374.JPG 
Views:	25 
Size:	486.2 KB 
ID:	288245

Doar astea 2 le am cu 2 dintre ele. Cea gri cu parbrizul rabatat este decana de varsta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_9374.JPG‎ 
Views:	16 
Size:	380.1 KB 
ID:	288244