Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD


Flo123123

Postări Recomandate

De la un timp am senzatia ca arcurile fata sunt cam moi. La traversarea unor sleauri mai mari sau gropi mai mari, parca ajunge repede la cap de cursa, trebuie sa merg foarte, foarte incet ca sa nu "bata".

Asa ca va intreb daca stiti ca exista vreo metoda de masurare a uzurii acestor arcuri .

In plus daca voi ajunge la concluzia ca sunt " obosite ", merita sa caut after market sau numai originale ?

 

Multumesc si seara buna,

Florin

Editat de Flo123123
LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD

 

Numai originale sau OME si ar fi bine sa le schimbi pe toate 4.

 

Vor urma multe raspunsuri care vor despica firu-n paispe, dar tot la concluzia asta se va ajunge.

Orice alt experiment va fi pe banii tai si tot acolo vei ajunge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD

 

Numai originale sau OME si ar fi bine sa le schimbi pe toate 4.

 

Vor urma multe raspunsuri care vor despica firu-n paispe, dar tot la concluzia asta se va ajunge.

Orice alt experiment va fi pe banii tai si tot acolo vei ajunge.

 

Salut,

Stiu teoria cu toate patru arcuri.. dar parca pe spate nu e nici o problema . Numai la bani parca "ma retine ceva":wink:

 

F

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD

 

Daca problema este la arc si numai pe fata teoretic ar trebui ca linia masinii sa fie vizibil lasata mai jos in fata. Eu as masura si compara distanta intre sasiu si puntea fata la o alta masina Lj70 cu aceeasi suspensie in asa fel incat sa verific daca arcul s-a comprimat. Din pacate eu am suspensii Tough Dog cu + nu stiu daca te ajuta, sa masor pot sa o fac, daca vrei sa ai o idee ca ordin de marime.

Eu am avut o problema cu simptome similare, iar cauza a fost la amortizoare care erau obosite nu mai atenuau de nici o culoare socurile pe compresie,iar asta se poate verifica vizual daca prezinta scurgeri de ulei, daca nu sunt urme, se pot demonta de pe masina relativ usor (un surub si doua piulite) este suficienta propria greutate sa verifici daca sunt ok.

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD

 

 

Nu stiu cine are asa ceva (daca are !!) in Craiova si nici ce rezistenta ar trebui sa arate ca sa fie in parametri.

Asa ca , probabil tot empiric vom rezolva.

Am anvelope de 30 pe jante de 15 si ma gandeam sa masor distanta de la roata la aripa, chestii de genul acesta, dar imi lipseste o referinta

Orice sugestie este binevenita!

 

Multumesc,

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD

 

Buna ziua! Eu am avut aceeasi problema pe fata. Cel mai ok de masurat cred ca e distanta de pe punte la sasiu si la puntea fata si cea din spate si vezi diferenta. Eu am avut vreo 4-5 cm, asa ca am improvizat romaneste. Am taiat talerul arcului de pe punte si am sudat un distantier intre punte si taler! Mentionez ca eu folosesc masina 90% off-road. O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri fata elicoidale J70 2,4 TD

 

Hmmm, ce arata nivela as zice ca e nesemnificativ si ar trebui sa tii cont si de faptul ca atunci cand vei avea doi pasageri pe bancheta sau ceva bagaje in portbagaj, masina sa se echilibreze si sa nu mai para lasata de bot.

Daca acum, goala, ar fi "la linie" ce te faci daca se lasa de spate cand e incarcata...?

Eu as lasa-o in pace.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare