Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Planetara HD rupta


Yoghi

Postări Recomandate

Un bun prieten a reusit sa rupa o planetara HD la Defender. Problema este :Montajul intregului chit pinioane, planetare .cruci ,arcuri si toate cele a fost facut acum 8ani la ""un service"" si acum atat propietarul cat si servisul nu mai stiu ce firma HD era planetara. O alta marca am inteles ca nu se imperecheaza cu restul sistemuliui.

 

intrebare de 1000p.

exista ceva pansoane pe planetara pt a fi indentificat constructorul ?

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Un bun prieten a reusit sa rupa o planetara HD la Defender. Problema este :Montajul intregului chit pinioane, planetare .cruci ,arcuri si toate cele a fost facut acum 8ani la ""un service"" si acum atat propietarul cat si servisul nu mai stiu ce firma HD era planetara. O alta marca am inteles ca nu se imperecheaza cu restul sistemuliui.

 

intrebare de 1000p.

exista ceva pansoane pe planetara pt a fi indentificat constructorul ?

 

Destul de greu se rupe o planetara HD....dar nimic nu e imposibil. Sigur scrie pe ea specificatiile aliajului, tratementul termic folosit, etc.

E cu 10 sau 24 caneluri?

Ce anvelope are masina?

PS. Sunt tare curios ce planetare sunt....pentru ca ma bate gandul sa-mi iau si eu:wink:

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Montajul intregului chit pinioane, planetare .cruci ,arcuri si toate cele...
mie asta nu-mi suna prea bine, nu cunosc de vreun kit cu toate astea impreuna, ce au planetarele cu crucile si arcurile...nici macar nu cred ca gasesti un "kit" de genul asta ca producatorii de planetare nu prea produc si arcuri sau vice versa, cat timp puntea si diferentialul sunt originale nu cred ca nu se potriveste o planetara de defender, kituri de planetare HD sunt de gasit si la ashcroft sau altii dar doar planetarele nu sunt amestecate cu alte chestii.... si ma indoiesc sa gasesti orice poansat pe ele.... eu am kitul ala HD scump pt D2 si nu au nici un semn distinctiv

 

exemple http://www.kamdiffs.com/products-2/fused-cv-joints/

http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/cv-joints.html

http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/halfshafts.html

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Da am amestecat un pic explicatia.Omul a schimbat tot ce era sub masina.kitul de arcuri si amortizoare este australia..scut de la ""X" planetare , rulmenti cruci de la ""Y"" raport de la""Z"". dupa 8-10 ani nu mai stie ce si de unde a cumparat iar fostul mecanic (si furnizor ) nu mai este in tara.

Daca nu sunt pansoaane cum poate indentifica piesa.

mecanicul actual zice ca doar planetara nu se potriveste in "capete" daca nu este aceeasi marca.

Sau Da?

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Eu nu stiu ce-i acolo, omul a pus numai cap HD si drive shaftul a fost normal si ala s-a rupt? sau ce s-a rupt ca nu mai inteleg...oricum asta nu se prea poate rezolva pe forum ca nimeni nu cred ca va da un raspuns clar fara sa vada ce si cum ca apoi daca omul da bani grei pe piesa si nu se potriveste se lasa cu remuscari...daca diferentialul e original o planetara completa trebuie sa se potriveasca dar daca are roti gigant degeaba e ramforsata partea de planetare ca o sa omoare cutia.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Prietenul vrea sa schimbe numai planetara afectata nu tot asamblul.

 

reformulez intrebareaa

firmele care fac planetare pun ceva pansoane pe piese?

daca da care sunt acestea. Sau incercam prin eliminare .

ex. firma X pune stelute...nu gasim stelute scoatem firma din discutie.

 

 

 

 

nu conteaza ce piese sunt schimbate sau ce se va rupe.

Daca a mers 10 ani...e buna! problema e ca nu stim cum o cheama.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Bine, atunci descurcati-va cum stiti ca nu ne intelegem, planetara inseamna capul(CV joint) + axul(drive shaft) si nu am primit raspuns cand am intrebat ce s-a rupt ci o reformulare a intrebarii de parca eu nu as intelege despre ce e vorba... nu stiu ce e ala "ansamblu" dar eu nu mai reformulez intrebari pe aici. Bafta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

[ATTACH=CONFIG]275909[/ATTACH]

:wink: Presupun ca axul - drive shaft-ul s-a rupt.

De unde stii ca era HD?:dr

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Da axul scurt de 45 cm este rupt

Colegu @sierrafery te superi degeaba .Am spus mai sus ca a fost schimbat totul cu HD tot ce e in punte si pe linga ea ,inclusiv in cutia de transfer ...cardane si ce mai vreti voi. toata lucrarea a fost undeva la 6_7000E

Am spus mai sus ca nu vrea sa schimbe tot setul. Daca scrie undeva pe planetara TOATA PLANETARA ce marca e ? ce daca e rupt axul ,daca scrie pe capul planetarei sau pe ""nuca"" e de ajuns.Am spus.clar SETUL .

Nu este nevoie de sfaturi despre ce se va ruppe. Nu este jnteresant atat timp cat a functionat 10 ani.

La acelasi mecanic ,cam in aceeasi vreme am schimbat si eu una alta pt.RR omul este Mare Meserias si a pus piese bune pe masina dar de cativa ani munceste peste ocean.

 

Am primit un telefon de la cineva si cred ca am descurtat problema .Vedem maine dupa niste verificari.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

[ATTACH=CONFIG]275909[/ATTACH]

:wink: Presupun ca axul - drive shaft-ul s-a rupt.

De unde stii ca era HD?:dr

 

Pe cuvantul meu ca este HD!:ypu

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Pe cuvantul meu ca este HD!:ypu

 

:h5Asta era dovada irefutabila a montarii transmisiei HD:x

PS Daca in Tgv cu RRC sa-mi dai un tel....tare ma bate un gand de benzinar....si vreau sa vad diferente fata de al meu:grin:

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Prietenul vrea sa schimbe numai planetara afectata nu tot asamblul.

 

reformulez intrebareaa

firmele care fac planetare pun ceva pansoane pe piese?

daca da care sunt acestea. Sau incercam prin eliminare .

ex. firma X pune stelute...nu gasim stelute scoatem firma din discutie.

 

 

 

 

nu conteaza ce piese sunt schimbate sau ce se va rupe.

Daca a mers 10 ani...e buna! problema e ca nu stim cum o cheama.

 

 

Salutare,

 

Daca e de la Ashcroft, ar trebui sa aiba o inscriptie chimica pe ax, un gri mai inchis la culoare decat restul otelului. Ar trebui sa scrie OSF.

Short Long

 

Front Shafts 455 mm 835 mm

 

Nu poti folosi originale de Rover, pentru ca la Ashcroft axul si capul de planetara sunt cu 23 caneluri. 24 caneluri in grup.

 

 

Iar de rupt se rup si alea HD, eu am rupt un ax spate de la Ashcroft cu cauciucuri cu profil agricol.

 

 

P.S.

 

Daca e de la KAM ar trebui sa aiba 452mm

Editat de Chronos
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Ahaaaa deci suntem aproape.

Da un capat are 24 celalalt 23 ...

pt cei 453mm trebuie sa masoare cu atentie !

 

Mersi mult!

 

verificam si literele scrise chimic

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Planetara HD rupta

 

Gata domnilor cred ca am gasito dupa dimensiuni si design.

""Este"" Ashcroft. Produsele firmei mai vechi de 5ani am inteles ca nu sunt scrise .E pe drum 200Lire. In doua zile vedem daca e identica.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Planetara HD rupta

 

Da

A venit ..este corecta decizia.

Ashcroft este identica cu cea rupta.A fost montata si testata masina(planetara).

Asteptam cei 10 ani ...pt alta.

 

Multumiri pt sfaturi .

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare