Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

De ce CB si nu PMR?


omoroka

Postări Recomandate

Re: De ce CB si nu PMR?

 

Parca am vazut undeva aici pe topic,ca nu prea se mai folosesc CB-urile pe sosea.Azi am facut vreo 120 km inafara orasului si cam tot a treia masina avea statie,cel putin in Ardeal.Diferit oare in partea de sud?

 

Ase e duminica, mai rare ... in trafic :wink:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: De ce CB si nu PMR?

 

La momentul acesta exista pe piata neagra de anunturi gen OLX destule statii mobile de taxi de la firmele ce au activat in UHF si si-au inchis activitatea, statii ce se pot programa si folosi in PMR 446. Cred ca Nessum va poate lamuri, la el am vazut pe masina asa ceva.

 

Statia de pe masina mea a fost in uzul celor de la Electrica(parca). Din pacate nu mai am sursa... Eu am cumparat-o acum 2 ani.

 

Daca ai o sursa buna si te pot contacta colegii de pe forum, care vor sa isi faca un upgrade la dispozitivele de comunicatii, ar fi binevenit ajutorul tau!

 

Avantajul PMR (UHF/VHF) este ca se aude puternic si clar in padure. Ma refer la statiile mobile.

Antenele sunt relativ micute, nu depasesc 20cm. Evident ca se pot monta antene mai mari/lungi pentru o receptie mai buna.

 

Un prieten cu Toyota a pus-o intre stalpul de la rama parbrizului si snorkel.

Antena avea talpa magnetica.

 

Eu am optat pentru o antena mai mare/lunga pe care am atasat-o pe bullbar.

 

Momentan nu sunt multi colegi care le folosesc, momentan... :sp

antena-statie-radio-cb-quer-fourth-450mm-26_1.jpg.684276f18d8418e1a1a9f62d16be02e8.jpg

Antena-mobila-bibanda-VHF-UHF-Sirio-HP-2070-R_752_3.thumb.jpg.628f160f2fc6a9407aa821c47e67ca70.jpg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce CB si nu PMR?

 

Salut Ovidiu. O sursa exista, modelul de la Kenwood TK880 a fost comercializat pe piata in peste 10000 de bucati prin anii 2000, sunt statii micute si robuste, rezistente la exploatarea in offroad. Nu vreau sa zic mai multe ca apare domnul Astral si ma penalizeaza iar ca fac reclama mascata, daca imi da voie dau si amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: De ce CB si nu PMR?

 

Azi eram in trafic pe langa Promenada Mall si m-am conversat cu cineva pe canalul 4 care emitea din Odaile, Otopeni.

Sunt in jur de 7 km in linie aeriana si ne auzeam perfect.

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: De ce CB si nu PMR?

 

Sau asa:

 

[ATTACH=CONFIG]276288[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276289[/ATTACH]

 

:ha:

 

Ai asa ceva cumva? Sau e numai o poza de pe net?

 

Poza-i dupa net, dar am doua, insa nu mai functioneaza ...

 

Nu imi dai mie una , sa o pun de decor ?

 

Statiile alea si multe alte bunuri personale sunt sechestrate de fostul angajator. Cand o sa reintru in posesia lor, o sa-ti dau una :h5

 

zi-mi mie adresa, ca ma duc sa o iau singur ! :)

 

C.O.S. Targoviste

 

Dupa doi ani, intrai in posesia lor, mai putin acumulatorii (20 buc.) :uameni

Asa ca daca o mai vrei, fara acumulatori :h5

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

In ultima vreme au aparut chestii de genul asta la preturi ridicole

https://nl.banggood.com/Zastone-218-Two-Way-Radio-Dual-Band-VHF-UHF-Mobile-Car-Radio-Transceiver-25W-Mini-CB-Radio-Station-p-1384774.html?cur_warehouse=CN

ce parere aveti, pare compromis bun intre CB si PRM, si probabil merge bine si prin paduri

Editat de gusteru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima vreme au aparut chestii de genul asta la preturi ridicole

https://nl.banggood.com/Zastone-218-Two-Way-Radio-Dual-Band-VHF-UHF-Mobile-Car-Radio-Transceiver-25W-Mini-CB-Radio-Station-p-1384774.html?cur_warehouse=CN

ce parere aveti, pare compromis bun intre CB si PRM, si probabil merge bine si prin paduri

 

Lasând la o parte toate celelalte aspecte, să nu faci vreo confuzie privind termenul de CB, respectiv frecvențele de lucru catalogate drept CB în diferite zone ale lumii. Și PRM-ul intră în categoria undelor atribuite CB. Doar dacă nu știai deja: stația indicată de tine nu lucrează în 22MHz, frecvența considerată și folosită la noi de majoritatea pentru comunicații libere, adică ”CB”. Să nu o cumperi și să fii dezamăgit, din eroare.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Adica in canalul 22, frecventa de 27,225MHz cu modulatie in frecventa.

O statie de "radioamatori" se poate folosi in benzile libere daca respecta cerintele de putere si tip de modulatie.

Interzis este sa emiti cu ea in alta parte.

Toate statiile de amatori pot emite si in alte frecvente daca le se scoate "friul".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Pana la urma am luat doua baofeng

acum ceva timp, le-am testat prin padurile Laponiei, paduri foarte dese de mesteacan, umede, daca are asta vreo influenta.

cu 5 w declarati au functionat cam 3 km si vreo 8 cand am fost pe un deal, cealalta statie fiind in cabana intre copaci.

portabila cb cu statia de pe masina nu a lucrat nici 2km in padure.

interesant este ca baofengul a functionat normal pe timpul aparitiei aurorei boreale in timp ce CB a parait de l-a gasit dracii pe canalele de la 20 in sus , mai putin pe 32. paraitul a inceput inainte de aparitia luminilor.

ma gandesc acum sa iau si o statie de masina prm

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Problema cu pmr-urile:

- in mers, este ca atunci cand emiti din masina, cu geamurile inchise esti ecranat de caroseria masini si nu va emite corect si puternic si revii la antena externa, mai scurta (dar va exista), adaptor de la mufa de antena catre statie, alta antena decat cea ptr CB (fiind alta plaja de frecventa ai nevoie de antena calibrata pe plaja aia de frecventa) si bateria nu va tine la fel de mult datorita antenei mai mari.

- in plimbare pe jos trebui sa revii la antena clasica, daca vrei sa ai range trebuie sa schimbi antena cu care a venit (trebuie sa treci la antena de 20 sau 50cm)

 

Deci va trebui sa te plimbi cu 2 statii: cb in mers si pmr pe jos.

 

 

Apropo: la CB antena trebuie sa fie montata pe plafonul masini ptr ca altfel nu va avea acelasi range pentru emisie receptie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare