Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Frontera B probleme cu ABS


JokR

Postări Recomandate

Recent am achizitionat un Frontera din 2000 si cum zice si titlul am probleme cu ABS-ul.Am martorul din bord apruns si cand conduc foarte agresiv se stinge pentru o perioada foarte scurta. Am observat ca are un sistem de blocare a diferentialului care este actionat electric si este blocat si atunci cand este scos cablul din mufa, am masurat tensiunea care merge in cablul acela si e de 4,9v. Poate cineva sa dea cu parerea ce ar putea sa fie problema si daca are legatura una cu alta?
Lay back & wach the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

Recent am achizitionat un Frontera din 2000 si cum zice si titlul am probleme cu ABS-ul.Am martorul din bord apruns si cand conduc foarte agresiv se stinge pentru o perioada foarte scurta. Am observat ca are un sistem de blocare a diferentialului care este actionat electric si este blocat si atunci cand este scos cablul din mufa, am masurat tensiunea care merge in cablul acela si e de 4,9v. Poate cineva sa dea cu parerea ce ar putea sa fie problema si daca are legatura una cu alta?

 

Salut.

Cu parere de rau, trebuie sa-ti spun ca nu ai niciun sistem de blocare al diferentialului ... Mufa aia in care ai masurat 5V este mufa de la ABS. Fara o diagnoza, ce poti face este sa cureti senzorii de ABS de la roti si sa verifici mufele sa nu fie contacte imperfecte. Totusi, recomand ca mai inainte sa faci o diagnoza, ca exista riscul sa rupi vreo mufa si nici sa fie de acolo defectul.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

Am inteles, si atunci de ce cand ridic puntea spate si invart de o roata in fata si celalaltu se invarte in fata (eu stiu ca daca este un diff fara sistem de blocare unu se invarte in fata si celalaltu in spate)?

Lay back & wach the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

Am inteles, si atunci de ce cand ridic puntea spate si invart de o roata in fata si celalaltu se invarte in fata (eu stiu ca daca este un diff fara sistem de blocare unu se invarte in fata si celalaltu in spate)?

 

LSD (Limited slip diferential) - este un fel de autodeblocant cu discuri de frictiune ... ca info, necesita un ulei aditivizat ca altfel se distrug discurile si/sau apar vibratii si trepidatii in curbe. Practic, e blocat pana la un anumit cuplu, cand deblocheaza. Discurile sunt consumabile si sunt foarte scumpe.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

am facut niste cercetari pe internet si am ajuns la concluzia ca are lsd pentru ca pe placheta de dotari are trecut g80

Lay back & wach the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

Pai cam da..90 % au,depinde daca si merge-daca se invart in acelasi sens rotile,inseamna ca e functional.

Editat de SUPERDRAGOS
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

eu zic ca merge dar nu am testat in noroi inca numa asa pe uscat.Am rezolvat si abs-ul am scos senzorii si i-am curatat, acum functionraza.

Lay back & wach the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

In mintile lui, un LSD face treaba, adica iti poate trage masina de pe cric sau caramizi ... Uzat, nici pe noroi/zapada nu mai face treaba ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

eu zic ca merge dar nu am testat in noroi inca numa asa pe uscat.Am rezolvat si abs-ul am scos senzorii si i-am curatat, acum functionraza.

 

Cum ati reusit sa demontati senzorii ? - de pe fuzeta in special ?

Editat de hobbysat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

NU a scos nimeni nimic ... stai linistit ... in cazul senzorilor ABS ai Fronterelor, cei de la Opel au inventat sudura intre plastic si metal ... poti doar curata senzorii (pe fuzeta), inelul ABS de pe discul de frana (a se verifica daca nu e fisurat) si poti verifica daca nu exista contacte imperfecte sau fire intrerupte ...

 

Daca vrei sa-i scoti trebuie sa-i spargi cu ciocanul ... (desi ... se spune ca unii au reusit sa-i sparga doar uitandu-se la ei ... prin concentrarea nervilor si frustrarii ...)

Editat de Flavicx
Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

La mine mai intai s-a rup surubul de la senzor :fr2 ...

Intr-adevar, sa scoti senzorul din fuzeta, e chin ... Insa, am reusit intr-un final

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

Eu nu am reusit.

Mi s-a ars sezorul stanga. Imposibil de gasit si la SH. pe ebay este vreo 200 euro unul SH. Am gasit in China cu 70 dolari.

Am scos senzorul destul de greu cu ajutorul unei dalti inguste.

Am masurat gaura din fuzeta si diametrul senzorului. Senzorul are diametrul mai mare cu aproximativ 0,7 mm. Este imposibil si montajul.

Am slefuit cu rabdare senzorul pe exterior pana am adus diferenta de diametru la circa 0,3 mm si l-am bagat fortat. Nu cred ca mai pot sa il scot de acolo.

Becul de la ABS s-a stins numai dupa ce am pus masina in miscare.

Probabil s-ar fi stins si cu un tester tech2 ( nu am avut ), OpelCom nu vede ABS-ul la Frontera DTi din 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

900 - 1700 ohm,

distanta intre senzor si inelul dintat de 0,3 - 0,5 mm,

tensiunea la bornele senzorului de 0,1 - 0,5 Vca la invartirea rotii

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera B probleme cu ABS

 

Vai ce criptici suntem ...

 

C100-43-72Y senzor ABS Mazda ... se taie mufa si se pune mufa de Frontera ...

 

Evident ca trebuie gaurita placuta de prindere pe fuzeta si pozitionat corect .... daca esti perfectionist poti adauga si restul prinderilor originale de pe senzorul vechi ...

Editat de Flavicx
Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare