Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare inaltime talon pentru off-road usor


mufasa

Postări Recomandate

Trebuie sa potrivesc jantele cu gumele, cu modelul pe care l-am ales, cu comportamentul bun al masinii in functie de utilizare.

Toata lumea recomanda jante cat mai mici pentru teren, banuiesc ca principalele motive ale unui talon mai inalt sunt amortizarea socurilor mai buna si posibilitatea dejantarii mai mica (va rog sa ma corectati sau sa adaugati si alte motive importante).

Dar nu numai janta mai mica conduce spre un talon mai inalt, ci si latimea anvelopei (de care vreau sa profit). Apoi mai conteaza si natura terenului, zapada, noroi, pietre mari sau mici.

Asta a fost introducerea cu ceea ce stiu eu (buna/proasta, va rog inca o data sa corectati prostiile daca sunt sau sa adaugati).

 

Intrebarea la care vreau sa ma ajutati cu o recomandare bazata pe experienta voastra este cea din titlu si anume : credeti ca ar fi suficient un talon cu inaltimea de 16 cm la niste ATuri, pentru a iesi in noroi/zapada (nu catarare la munte prin pietre) ? Care sunt riscurile majore ?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Ar fi cam destul ... pentru comparatie o anvelopa cu o dimensiune relativ comuna ( nici joasa , nici inalta , la talon ) de 265x60x16 are talonul de 159 mm ( 265 x 0,6 = 159 ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

@mufsa

 

opa, ia ce discutie incepem acilea ... 16 cm? Da ce , nu iti incap 33" ? Hai ca nu intreb de 35" -uri

Incap 33" uri, don't worry (be happy). Si 35" uri si ... roti de tractor daca ma enervez !

Ideea este ca mi-a trecut prin minte sa pastrez jantele de 20" cu gume de 33". Ca sa optimizez costurile si sa pastrez setul de iarna tot cu 20" (cum am si pe gumele de vara). Daca feedbackul va fi negativ, o sa iau jante de 17" (si astea f rare cu ET60 si 5x150).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Incap 33" uri, don't worry (be happy). Si 35" uri si ... roti de tractor daca ma enervez !

Ideea este ca mi-a trecut prin minte sa pastrez jantele de 20" cu gume de 33". Ca sa optimizez costurile si sa pastrez setul de iarna tot cu 20" (cum am si pe gumele de vara). Daca feedbackul va fi negativ, o sa iau jante de 17" (si astea f rare cu ET60 si 5x150).

 

" ...sa optimizez costurile" ( aiaiiaiiai ..mananca multa benzina? ntz, ntz.. nu a mai ramas nimic de niste caucioace serioase? ) :)

 

33" pe masina aia , sau ...35" ....vise umede jupane ! Cel mult sa tai ca la balamuc din troaca ca sa ti le inghesui sub dos, la prima tura te scoate tractorul dintre tufe . Trebuie "instalatii" serioase ca sa poti invarti asa dimensiuni cu ceva talent .

 

No offence, discutam tehnica

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

" ...sa optimizez costurile" ( aiaiiaiiai ..mananca multa benzina? ntz, ntz.. nu a mai ramas nimic de niste caucioace serioase? ) :)

 

33" pe masina aia , sau ...35" ....vise umede jupane ! Cel mult sa tai ca la balamuc din troaca ca sa ti le inghesui sub dos, la prima tura te scoate tractorul dintre tufe . Trebuie "instalatii" serioase ca sa poti invarti asa dimensiuni cu ceva talent .

 

No offence, discutam tehnica

Ce offence ?! ca doar discutam ...

Dar oi stii matali, ca masina are stock cauceoace de 32" ?! bag de seama ca nu cunosti tancul concurentei ... Asa ca 33" nu-i problema, ba chiar peste ocean se livreaza si cu gume d-astea ... crezi ca le taie dealerul de noi ?:ha::ha::ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Dimensiunea 285/70 R17 iti ofera multe posibilitati. Practic asta e 33"-ul pe 17.

Da stiu, multumesc !

Pe astea le-am tintit si eu. Din ceea ce am vazut chiar daca talonul la 285/55/20 este satisfacator, nu prea exista AT-uri de dimensiunea asta de clasa (de incarcare) D sau E. Asa ca o sa merg pe 17".

Problema este ca am rascolit netul si nu am gasit la noi, iar afara un singur producator in Italia. Probabil o sa le comand acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

hmm, inaltimea talonului ...buna intrebare , asta pt ca colegul intuieste ca o anvelopa cu o inaltime corect aleasa va face calatoria mai confortabila si va proteja suspensia de vitregiile drumului.

Acum roata e anvelopa + janta. La acelasi diam al rotii ( 33" sa zicem) , inaltimea talonului "creste" cu cat "scade" diametrul jantei. Deci o anvelopa 33" R15 are talon mai mare decat unn 33" R17 . Dar , masina e mare si probabil cu discuri de frana generoase si nu iti permite o janta de 15" ...dar ar trebui sa faci o incercare cu 16".

Un alt parametru ar fi presiunea optima a anvelopei , e invers proportionala cu inaltimea talonului , deci talon mic conduce la presiune mare , cumva explicabil pt a sustine greutatea masinii

Ca sa iti raspund punctual, 33"R16 MT BF KM2 are inaltimea la talon de aprox 200 mm , care e safe.

Nu stiu daca te ajuta cele anterior de mine scrise, avand in vedere ca nu prea ai cum sa jonglezi nici cu diam jantei ( limitat fiind de diametrul franelor) si nici cu diam ext al rotii , pt ca masina nu prea permite .

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

hmm, inaltimea talonului ...buna intrebare , asta pt ca colegul intuieste ca o anvelopa cu o inaltime corect aleasa va face calatoria mai confortabila si va proteja suspensia de vitregiile drumului.

Acum roata e anvelopa + janta. La acelasi diam al rotii ( 33" sa zicem) , inaltimea talonului "creste" cu cat "scade" diametrul jantei. Deci o anvelopa 33" R15 are talon mai mare decat unn 33" R17 . Dar , masina e mare si probabil cu discuri de frana generoase si nu iti permite o janta de 15" ...dar ar trebui sa faci o incercare cu 16".

Un alt parametru ar fi presiunea optima a anvelopei , e invers proportionala cu inaltimea talonului , deci talon mic conduce la presiune mare , cumva explicabil pt a sustine greutatea masinii

Ca sa iti raspund punctual, 33"R16 MT BF KM2 are inaltimea la talon de aprox 200 mm , care e safe.

Nu stiu daca te ajuta cele anterior de mine scrise, avand in vedere ca nu prea ai cum sa jonglezi nici cu diam jantei ( limitat fiind de diametrul franelor) si nici cu diam ext al rotii , pt ca masina nu prea permite .

Intotdeauna un raspuns constructiv ajuta ... la decizii in legatura cu masina. Ba chiar si unul la misto ajuta ... e bine de invatat tot timpul in orice domeniu.

16" e prea mica si nu gasesc specificatiile necesare (care sunt rare, de ex. 5 x 150), o sa merg pe 17" care ar trebui sa fie arhisuficient de ... balonata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

de la 16" la 17" pierzi 1 " pe raza ...dar cand nu ai de ales, asta este.

Te asteptam la o tura cuminte ...

Abia astept !

Mai trebuie sa cumpar o sufa elastica ca sa te scot daca ramai intepenit :banana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Abia astept !

Mai trebuie sa cumpar o sufa elastica ca sa te scot daca ramai intepenit :banana.

 

Ia-ti 2 mai bine :) Animalu' tau e greu de urnit cand se intepeneste ....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Ia-ti 2 mai bine :) Animalu' tau e greu de urnit cand se intepeneste ....

Pai sufa este sa trag eu cealalta masina, ca Luigi sigur are troliu :grin:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Ce parere aveti de :

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=285-50-20X8ET60&wheel2=275-60-20X8ET60&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

(pozitia 1 OEM, pozitia 2 ceea ce vreau sa pun).

Credeti ca merge ? Cum pot sa aflu inainte sa cumpar gumele si apoi sa aflu ca trebuie sa tai din masina ... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

Domnule Serban, cred ca ar merge jenti de J100 , Eu am stock jante de aliaj R16 5x150. Poti verifica

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare inaltime talon pentru off-road usor

 

de la 16" la 17" pierzi 1 " pe raza ...dar cand nu ai de ales, asta este.

Te asteptam la o tura cuminte ...

 

:h5 bine zici nea Luigi , asta imi aduce aminte de o vorba a unui amic patrolist din Cluj

: " nu e tina ca namolu' nici masina ca Patrolu "

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare