Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road


Zombie Parts

Postări Recomandate

Buna ziua, deschid acest topic in speranta ca ma veti ajuta cu sfaturi si opini in proiectrea unor accesorii care sa imbunatateasca cat mai mult masinile de off road. As dori sa aflu care sunt accesorile metalice de care aveti cea mai mare nevoie si care credeti ca ar imbunatati cel mai mult masina d-voastra: barE de protectie, praguri, roof rackuri, protectii de faruri/stopuri, scuturi etc; care sunt criterile dupa care considerati o piesa buna, de exemplu ce face o bara fata mai buna decat alta.

Scopul meu este sa creez un catalog de modele, impreuna cu matrite care sa imi permita sa construiesc accesoriile fara a avea nevoie sa tin o masina in atelier pe toata durata fabricarii accesoriului. Acest mod de a face piesele are mai multe avantaje dar un mare dezavantaj: limiteaza mult personalizarea piesei. Din aceasta cauza doresc sa aflu parerile voastre inainte de a stabili designul final al pieselor. Nu sper sa multumesc pe toata lumea, imi dau seama ca asa ceva nu este posibil, dar cu o lista de criteri creeata cu ajutorul vostru cred ca rezultatul final ar fi mult mai bun.

 

Pentru inceput vreau sa imi spuneti parerile voastre despre proiectul care este cel mai avansat in momentul de fata: Roof rackul. Din discutiile pe care le-am avut cu mai multe persoane si review-urile de pe net pentru produse similare am stabilit ca cel mai important criteriu este rigiditatea portbagajului, urmat de greutatea portbagajului. Prin urmare am petrecut destul de multe nopti pentru a proiecta niste picioare cat mai rigide. Rezultatul se poate vedea in imagini: picioarele fabricate din otel de 4mm compatibile cu sistemul de prindere vechi (pe masini aprox <2000). Fiecare picior este foarte rigid si rezista la o greutate de aprox 150-175kg dar are o greutate destul de ridicata (aprox 1.5kg).

 

Va rog sa imi spuneti cerintele d-voastra pentru un portbagaj bun; daca aveti unul montat pe masina cat de tare se simte greutatea acestuia (si incarcat si neincarcat); ce alte accesorii credeti ca sunt cele mai folositoare impreuna cu un portbagaj (scara, suport de roata de rezerva, suport de canistra) si nu in ultimul rand daca ati folosit portbagaje montate pe masina care au fost dezavantajele lor.

 

Va multumesc.

 

[ATTACH=CONFIG]276757[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276755[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276756[/ATTACH]

1313230096_leg2.thumb.jpg.439db3bbf11b93ba6d18320303f12c61.jpg

IMG_20160925_154459.thumb.jpg.61e3f8c528ee1e2cdd0cc4548f95f692.jpg

1381133924_prinderirack3test.thumb.jpg.030b906d0c603506058a89dbc98a45bd.jpg

Editat de Astral
o bara - doua BARE....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Imaginatia e singura ce te poate limita. Altfel, cu flexul si cu aparatul de sudura poti face orice accesoriu.

Roof rackul poate sa mai aiba:

- suporti pentru proiectoare

- protectie proiectoare impotriva crengilor

- suporti pentru lopata, cazma, topor, hi lift. 4 pereti are portbagajul, 4 accesorii gasim.

- umbrar

- dus de vara: atat copertina pentru intimitate cat si rezervorul de apa

- suport roata de rezerva, suport drujba, suport canistra.

 

E adevarat ca un portbagaj de 60 de kg e mult mai greu decat unul de 40 de kg ( 50% in plus) dar avand in vedere ca roof-rackul vine cocotat pe o masina de 2 tone nu prea mai conteaza diferenta de greutate dintre ele. 20 kg la 2 tone inseamna, procentual, 1%.

Cred ca e mai important ca portbagajul sa fie aerodinamic, sa nu fie zgomotos la drum lung.

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Strict la subiect cu ce e in poza - ar fi mai binisor daca ar fi indoit pe curb si nu asa frant , daca nu se poate cu o dublura filetata atunci macar cu piulite patrate dedicate pentru sudura , ar fi bine sa fie complet cu brida de prindere pe streasina .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Multumesc pentru raspunsuri. Pana acum reiese ca cel mai bine portbagajul sa fie completat de cat mai multe accesorii, si cel mai important: de scara; si greutatea nu este asa importanta ca aerodinamica. La ultima parte cred ca depinde si daca masina este folosita zilnic pentru ca ma gandesc ca la drum lung in general roof rackul va fi incarcat cu diverse obiecte care nu sunt aerodinamice si fac zgomot oricum, pe de alta parte e adevarat ca nu este foarte usor de dat jos si in consecinta se va circula si cu el gol si ar fi bine ca atunci sa fie cat de silentios posibil.

La partea de constructie a picioarelor este adevarat ce spui dar acolo inervin mai multe chesti printre care si sculele din atelier, si de aceea am ajuns la acest design care ofera rigiditate mai mult decat suficienta si arata bine dar diferit de ce se face de obicei. Notata si partea cu piulitele, am luat si eu asta in considerare. Si bine inteles ca vine impreuna cu brida de fixare :grin:

 

Pentru scarita as mai dori sa va intreb urmatoarele: stiu ca exista modele care se monteaza pe cat posibil fara a da gauri in caroserie si modele mai ieftine la care este necesara gaurirea caroseriei. Eu personal pentru masina proprie as opta pentru montare fara gaurire, dar voi? Trebuie totusi luat in considerare si o diferenta de pret de 15-30%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Colturile sunt mai potrivite la tractoare si macarale , desi nici astea ....

 

 

Poti face roofracul aerodinamic dar nu si din profilele uzuale . Sau , pentru a folosi semifabricate uzuale , fa o investitie intr-un set de role sa profilezi teava de la rotund la semirotund/oval ... astea te duc la unicate in nisa asta de confectii ... fara scule nu prea iese ... sau iese ceva cumva nu prea ... dar cercetarea te imbatraneste pana te scarbeste .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Scarita este un accesoriu care o data montata, ramane acolo. Daca roof-rackul poate incomoda (folosesti masina de teren ca masina de zi cu zi si cu roof-rackul montat nu mai incapi in parcarile subterane de la Carfur, spre exemplu) si se poate gasi un motiv sa il dai jos, pentru scara nu gasim nici unul. Asa ca nu vad de ce sa nu fii de acord cu gaurirea usii de la portbagaj.

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Mie porbagajul imi e aproape gata, i-am mai pus in plus un picior in spate pe mijloc sa fie ca o piedica la o franare foarte brusca, sa nu-mi gliseze porbagajul in fata .

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Buna ziua, deschid acest topic in speranta ca ma veti ajuta cu sfaturi si opini in proiectrea unor accesorii care sa imbunatateasca cat mai mult masinile de off road. As dori sa aflu care sunt accesorile metalice de care aveti cea mai mare nevoie si care credeti ca ar imbunatati cel mai mult masina d-voastra: barE de protectie, praguri, roof rackuri, protectii de faruri/stopuri, scuturi etc; care sunt criterile dupa care considerati o piesa buna, de exemplu ce face o bara fata mai buna decat alta.

Scopul meu este sa creez un catalog de modele, impreuna cu matrite care sa imi permita sa construiesc accesoriile fara a avea nevoie sa tin o masina in atelier pe toata durata fabricarii accesoriului. Acest mod de a face piesele are mai multe avantaje dar un mare dezavantaj: limiteaza mult personalizarea piesei. Din aceasta cauza doresc sa aflu parerile voastre inainte de a stabili designul final al pieselor. Nu sper sa multumesc pe toata lumea, imi dau seama ca asa ceva nu este posibil, dar cu o lista de criteri creeata cu ajutorul vostru cred ca rezultatul final ar fi mult mai bun.

 

Pentru inceput vreau sa imi spuneti parerile voastre despre proiectul care este cel mai avansat in momentul de fata: Roof rackul. Din discutiile pe care le-am avut cu mai multe persoane si review-urile de pe net pentru produse similare am stabilit ca cel mai important criteriu este rigiditatea portbagajului, urmat de greutatea portbagajului. Prin urmare am petrecut destul de multe nopti pentru a proiecta niste picioare cat mai rigide. Rezultatul se poate vedea in imagini: picioarele fabricate din otel de 4mm compatibile cu sistemul de prindere vechi (pe masini aprox <2000). Fiecare picior este foarte rigid si rezista la o greutate de aprox 150-175kg dar are o greutate destul de ridicata (aprox 1.5kg).

 

Va rog sa imi spuneti cerintele d-voastra pentru un portbagaj bun; daca aveti unul montat pe masina cat de tare se simte greutatea acestuia (si incarcat si neincarcat); ce alte accesorii credeti ca sunt cele mai folositoare impreuna cu un portbagaj (scara, suport de roata de rezerva, suport de canistra) si nu in ultimul rand daca ati folosit portbagaje montate pe masina care au fost dezavantajele lor.

 

Va multumesc.

 

[ATTACH=CONFIG]276757[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276755[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276756[/ATTACH]

 

Portbagaj confectionat artizanal din bare de inox profil teava patrata de 15x15 mm , perete de 1,5mm, a ajuns la cca 16 kg, foarte importanta si practica este bordura din fata (extinsa putin si pe laterale) care permite sa montezi pe ea si proiectoare suplimentare

IMG_6944.thumb.JPG.d5b7fabd6c55ceb43c541029b9ebd1df.JPG

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Multumesc Silvrache pentru parere, am vazut ca sunt tot felul de moduri de a prinde o scarita de masina fara a fi nevoie de gaurire, dar multe din ele mi s-au parut destul de subrede. probabil voi merge in general pe prinderi gaurite in afara cazurilor unde chiar am de ce sa prind scara (de exemplu in partea de sus la G-class unde "streasina" se continua si deasupra portbagajului).

Suvi, am avut si eu teama la inceput ca un portbagaj nu va sta fix la o frana brusca dar te asigur ca in general sistemele clasice de prindere pot tine un portbagaj pe pozitie fara a fi nevoie de alte rigidizari.

Frumos portbagaj Stanley, poate o idee cam micut, dar se potriveste bine pe Pajero. Greutatea e cu tot cu prinderi sau fara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Frumos portbagaj Stanley, poate o idee cam micut, dar se potriveste bine pe Pajero. Greutatea e cu tot cu prinderi sau fara?

 

Prinderile sunt doar niste bride cu care s-a realizat prinderea pe barele transversale. Locasurile pentru prinderea kit-ului de bare transversale fiind cam apropiate, cu tevile patrate de 15x15 nu se putea face un portbagaj mai lung

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Scuze nu m-am exprimat corect, la prinderi ma refeream la barele transversale si picioarele cu care se prind ele de masina. Sunt si astea incluse in greutatea de 16 kg?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Scuze nu m-am exprimat corect, la prinderi ma refeream la barele transversale si picioarele cu care se prind ele de masina. Sunt si astea incluse in greutatea de 16 kg?

 

Nu sunt incluse, bineanteles. Dar un kit de bare transversale cu tot cu picioarele de prindere nu reprezinta o greutate mare.

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Normal ca nu sunt foarte grele, doar ca vreau sa imi fac o idee despre greutatea totala care o adaugi masinii cu un portbagaj deoarece eu proiectez roof rackul cu tot cu picioare si cleme. Mersi de raspunsuri:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Salutare.

Doar ca o parere personala, picioarele din tabla de 4mm sunt mult supradimensionate. La mine la Patrol am facut un portbagaj greu rau, care sta pe 7 picioare din tabla de 1,5 sau 2mm. Daca se doreste pot sa masor pentru exactitate, dar oricum sunt mult sub 500 gr bucata. Si tot din amintiri, parca doar la Patrol marginile caroseriei erau proiectate sa reziste la o incarcatura de 100kg.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Si tot din amintiri, parca doar la Patrol marginile caroseriei erau proiectate sa reziste la o incarcatura de 100kg.

 

E adevarat ca asta scrie cam peste tot, dar e adevarat si faptul ca la cam orice masina structura acoperisului e facuta sa resiste la mult peste 100kg (din motive de siguranta in cazul in care te rostogolesti) cat despre marginile pe care e asezat portbagajul garantez ca rezista si ele la mai mult de 100kg, depinde si pe ce lungime e distribuita greutatea, dar ia in considerare numai un portbagaj+cort+o persoana si deja treci de 100kg, deci si picioarele trebuie sa reziste la mai mult. La 4mm e clar ca sunt supradimensionate dar pentru 300 grame in plus ofera o rigiditate net superioara, lucru care mie mi se pare un compromis rezonabil. Pe de alta parte ar putea fi facute pe mai multe grosimi, in functie de nevoile fiecaruia.

Multumesc de opinie Opinion, si in general celor care scriu in acest topic si ma ajuta cu sfaturi si pareri in proiectarea accesoriilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

 

Ca parere personala:

"G"-ul are in comun cu Defender-ul acea streasina de colectare a apei pe toata lungimea acoperisului care are marele avantaj ca permite sa montezi 2, 3 (sau chiar 4 !) bare transversale cu picioarele mai inalte (se gasesc in gama Thule) pe care poti sa montezi un portbagaj plan si chiar subtirel, usor si dus pana in fata ca sa permita sa montezi si un set de proiectoare , dar mai important, pe 3 bare transversale amplasate in pozitia optima (cortul mai bine sta pe 3 bare decat pe 2) , poti monta un cort rigid tip Magiolina pe care oricand il dai jos (dupa ce te-ai intors din expeditie) si il depozitezi in garaj (fie agatat de tavan, fie montat pe dunga pe ceva moale si fixat de perete.

Iti spun asta din experienta (am avut mai demult un Defender scurt pe care am experimentat sistemul), mai ales ca se pare ca te gandesti la expeditii cu "G"ul asta scurt.

Nu vreau sa te indispun, dar eu daca aveam masina asta ii montam 3 bare transversale Thule si confectionam din teava patrata un port bagaj plan cu cele 4 colturi rotunjite (prelucrarea tevii patrate prin crestare si resudare) si prins frumos cu niste bride simple de barele transversale.

Pentru iubitorii de expeditii: decat sa umpli portbagajul pe masina cu lucruri si sa dormi in cort langa masina, mai practic este sa ai pe masina un cort rigid in care sa dormi iar echipamentul sa il transporti la interior - normal, cu bancheta din spate desfintata . Iar un cort rigid (care , intr-adevar, e cam scump) se poate cumpara si S.H.!

Editat de stanley
Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare