Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Duster + span = succes


Flow

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Duster + span = succes

 

"Succesul" ala este relativ, mai ales daca nu luam in calcul si "juliturile".

Prin analogie, tot "succes" este si cand o armata de 1.000.000 de soldati pleaca la razboi sa cucereasca dusmanul, reusesc chiar sa-l cucereasca, dar se mai intorc acasa doar 100.000 de soldati vii, si aia rupti in cur, si fara capacitatea sa mai care spre casa bogatiile mult visate ale dusmanului, deci mai aduc cu ei doar ce pot baga prin buzunare, aia 100.000 de soldati vii. Dar, razboiul ala a fost un "mare" succes pentru ei, nu-i asa?... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

O firma de paza si securitate au luat niste obiective situate pe niste campuri si dealuri si cum ei aveau doar Loganuri in doatare mi-au propus un parteneriat, adica sa-i scot de unde raman impotmoliti. Dar cum eu nu puteam sa le furnizez factura pt. serviciile prestate, si-au luat in ianuarie (anul asta) cel putin un Duster, care mergand pe camp i s-a sfaramat diferentialul ... si asta la nici 3000 km :oo ...

Acum, eu aveam o parere buna despre Dustere, mai ales ca avem colegi care se dau in campionat si au mers foarte bine ... Sa fi fost la asta un defect ascuns, sau si astia - imbatati de succes - le-au prostit?

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Acu' vreo doua seri ma uitam la campionatul mondial de raliu, la TV.

Ar trebui sa cred oare ca masina aia pe care scria Yaris e una de serie?

 

Da, la fel ca Tuaregul de la Dakar :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Eu cred cu sinceritate ca o tura doua face treaba. Daca in schimb ii dai cu regularitate , faptul ca e masina de asfat isi va arata ranjetul foarte devreme. Masinile cu mecanica bruta , gen Patrol , Crucisatoare vechi , etc se pot incadra cu succes si la categoria utilaje .

Spre exemplu eu stiu pe.cineva care trage lemne din padure cu un Patrol pe bogere. Noa la un asa tratament , un suv , oricare ar fie el , nu conteaza , nu cred ca o duce mai multe zile decat degete la mana ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Control...."din parti". Shpan si inertie...Ce a facut dusterul in filmul de mai sus poate face orice suv cu roti minim la fel ca ale prafuitorului...Doar ca nota de plata probabil ca va fi ma mare. Un simplu goagle "xxx mudding" este edificator...unde "xxx" poate fi orice "suvulet"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Noroi , noroi , da vreau sa vad niste masini de genul acesta la niste urcari cu bolovani mari :ha:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Turcii sunt morti dupa Dustere si le baga prin toate coclaurile, am vazut multe filmulete (au o pagina a lor pe fb) acum depinde ce se intampla cu masina dupa aceste iesiri.Cu grija te descurci dar clar nu faci ce faci cu o masina care are in dotare si un reductor.Ce imi place la Duster este ca nu il strici usor pe parte de transmisie, daca se incinge cuplajul spate se decupleaza automat si trece in 4x2, interesant atunci cand se incinge pe urcare :))

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

personal :)

nu mi s e pare mare sfaraiala,ce e de apreciat e doar hotararea lor :) sa faca asta cu niste cauciucuri cam pilaf :)

oricum trecerile si noroaiele care sunt prin campionat sunt mai mult decat ce vedem in filmulet

 

legat de diferential... fara suparare dar pe astia d ela firmele de paza intai i-as trimite la o scolazizare apoi as ingadui sa urce la volan si sa foloseasca acea rotita pt duster cu 4x4 lock...etc

e drept ca are protectie cand se incalzeste dar nici aia nu e scut in fata bizonului care se incapataneaza :D:D:D

eu in 6 ani de campionat am stricat 3 diferentiale spate si doar din cauza ca le-am lovit, fie din alunecare si cadere direct pe burta fie ca am dat direct cu el in buturugile de pe la TG mures de prin padure :) alea ascunze bine in iarba inalta de pe sus :)

dar niciunul nu mi-a cedat la folosire, ia rla TAT 2011 am stricat unul pt ca am rupt surubul de sustinere ala din spate.

 

parerile sunt impartite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

majoritatea nu aveau roti de noroi. fara mt, viata e pustiu.

jimny avea simex dar n-avea nici motor, nici sofer.

dusterul e underdog, dar e mai usor si mai potent, raportat la masa. plus ca era sustinut din public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Ce mare rahat a facut Dusterul in filmul ala ca nu pricep??!! Nu tu rampa,noroi de doi bani,o gropita cu apa murdara si nicidecum nu putea tine directia,ba au mai impins si vreo 2 indivizi la ea ca sa iasa din sleulet! Cred ca orice SUV se descurca la fel sau mai bine.

N-am nimic cu masina asta da' nu e pentru asa ceva. Daca erau vreo 2-3 bolovani pleca cu ea in punga,sa fim seriosi!

Da' daca i-ar pune punti de Patrol,oare cum ar fi??:ha::ha::ha:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

A mai fost intrebarea cu Duster cu punti de Patrol si "povestea" era nu o sa le poata invarti (fara nici o explicatie).

 

Motorul de 1.5dci de pe Duster e mai performant decat cel de 2.8 de Patrol si mai adaugam cateva sute de kg lipsa in favoarea Dusterului. Daca restul transmisiei tine, ar trebui sa fie mai sprinten decat un Patrol cu aceleasi roti.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Hai lasati, fiecare masina este cu treaba ei, nu stau acum sa caut filmuletul de asta iarna unde pe drept Patrolul lung s-a scufundat in noroi si Dusterul a iesit la sosea linistit, Patrolul a fost scos de Toyota, au fost si colegi de pe forum deci se stie povestea, o sa spuneti ca Patrolul nu avea Simex si ca este greu.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Patrolul nu avea Simex... si este greu...:grin:

scuze da' chiar nu m-am putut abtine :ha:

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Eu cam raman la teoria mea , off roadul este foarte complex : de la.rock climbing la treceri de vaduri de apa adanci , la noroaie si mlastini si pana la zapezi. Eu sunt pe principiu ca pe teren moale ( noroi , zapada ) se mai egalizeaza treaba un pic. Masina de oras isi va da arama.pe fata la rampe cu bolovani , pietre de la jumatatea rotii in sus. Lovituri directe in cutie si grupuri ( vb de masini care nu au scuturi ) . Aici se vede diferenta dintre tractor si autoturism.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Asa este offroadul este foarte complex si de cele mai multe ori se vede in buzunar.Pe voi care inca mai tineti in stare buna dinozauri de 15-20 de ani vechime chiar va admir dar cu timpul o sa va fie greu, rugina este rugina mai ales in RO unde mai nou ploua 6 luni pe an.In schimb pentru gusterul 2010-2015, factura la service este mica, il repari cam oriunde plus ca au aparut multe trosnite dar cu km putini de la care ai ce sa alegi dar inca are un pret de achizitie mare pe sh 7000-9000 mii o masina cat de cat ok, stiu cu 9000 mii iei un 4x4 frumos.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

vise umede...un dinozaur bine intretinut il lasi mostenire.....as vrea sa vad un prafuit cum arata dupa 20 de ani.....

de ceva vreme imi caut o Toyota de prin 85-87 de moda veche fara electronica si daca se poate cu pompa de injectie in linie:grin:....sper sa ma tina pana nu-mi mai pot urca oasele in ea

 

am mai spus si repet....prafuitul e o masina excelenta ptr ce a fost gandita......daca o bagi in gasca cu masinile cu reductor....nu stiu zau daca e o treaba sanatoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Cauta Toyota in sudul Spaniei, al meu nu are rugina si are 23 de ani

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Duster + span = succes

 

Eu unul sunt de parere ca "spanul" lasa urme adanci in buzunare. Asa ca mai domol si cu grija o sa ai un dusterici care te duce unde doresti.

 

Cat era volantul dubla masa de la duster, sau dif-ul spate ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Dusterul e o masina capabila intre toate suv-urile probabil printre primele, comparatia facand-o cu masini de puteri asemanatoare si fara reductor. Deasemenea in ciuda diverselor discutii nu prea gasesti ceva similar la acelasi pret, la fel de robusta inalta si cu aceleasi dotari, cu costuri mici de intretinere pentru reparatii uzuale.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare